V kontexte dnešných požiadaviek klinickej medicíny je na kvalitnú diagnostiku pacienta bežná RTG snímka mnohokrát nedostatočná. V takých prípadoch je metódou voľby CT – počítačová tomografia (z angl. Computed Tomography), ktorá tiež využíva účinky RTG žiarenia a jeho správania sa v ľudských tkanivách.
CT prístroj
V roku 1979 získali Godfrey Newbold Hounsfield a Allan McLeod Cormack Nobelovu cenu za projekt prvého CT prístroja, ktorý po konštrukčnej stránke pozostáva z röntgenky a snímača, ktorý prenikajúce žiarenie zachytáva. Špeciálny softvér tento obraz digitalizuje na „rezy“ – vzniká prierez ľudským telom, v ktorom sa zobrazujú patologické zmeny.
Veľkou výhodou rádiologickej vyšetrovacej metódy CT je jej vysoká diagnostická presnosť. „Cétečko“ dokáže odhaliť aj detail o veľkosti 2 mm. Na rozdiel od klasického RTG vyšetrenia, CT dokáže zobraziť aj mäkké časti a orgány. Spracovaním snímok je možné získať trojrozmerné zobrazenie tela pacienta.
Tým, že CT dokáže zobraziť ľudské telo v jednotlivých vrstvách, výrazne pomáha pri odhaľovaní ochorení a s tým súvisiacimi prebiehajúcimi procesmi, ktoré sú len veľmi ťažko zistiteľné (vnútorné zápaly, nádory, vnútorné krvácanie).
Kto môže požiadať o CT vyšetrenie?
O CT vyšetrenie môže požiadať odborný lekár: chirurg, onkológ, neurológ, ortopéd, urológ, kardiológ, ale i gastroenterológ, či pneumológ.
Kedy sa používa CT?
Využitie počítačovej tomografie je skutočne mnohoraké, používa sa predovšetkým na traumatologickú diagnostiku úrazov (hlavy, pohybového aparátu, v bezvedomí), na zistenie pokročilosti onkologických ochorení (hľadanie nádorov, ich lokalizácia, veľkosť a zmeny) alebo pri diagnostike cievnych ochorení. Veľmi často sa CT používa v neurológii (po úrazoch, pri diagnostike krvácania do mozgu alebo pri nádoroch).
CT vyšetruje tieto oblasti a orgány:
- hlava a krk vrátane mozgu
- hrudná dutina: srdce, pľúca
- chrbtica: krčná, hrudná, drieková
- brušná a panvová dutina: pečeň, pankreas, obličky, lymfatický systém, tenké črevo, hrubé črevo
- angiografia: mozgové cievy, krčné cievy, hrudná a brušná aorta, končatinové cievy
- muskuloskeletalny systém: rameno, lakeť, zápästie, ruka, koleno, členok, kĺby
CT vyšetrenie – ako prebieha
Špeciálna príprava je potrebná len pri CT vyšetrení hrubého čreva (CT virtuálna kolonoskopia) v podobe 4-dňovej diéty bezzvyškovou stravou – konkrétne pokyny určuje lekár.
Ďalšia príprava nie je potrebná. Na CT vyšetrenie sa prichádza nalačno avšak dôležitá je hydratácia – príjem tekutín, odporúča sa nesladený čaj alebo čistá voda. Vyšetrenie panvy u ženy aj muža si vyžaduje naplnený močový mechúr.
Pacientovi sa väčšinou podáva kontrastná látka na báze jódu vnútrožilovo. Pred vyšetrením si pacient odloží oblečenie vrátane všetkých kovových predmetov (sponky vo vlasoch, šperky a obuv) a ľahne si na posuvné vyšetrovacie lôžko, kde zaujme pohodlnú pozíciu vhodnú na vyšetrenie daného orgánu, alebo časti tela. Počas cca 10 až 20 minútového vyšetrenia pacient leží v pokoji a okolo neho sa pohybuje prstencový snímač CT prístroja, tzv. tunel, ktorý sníma potrebnú oblasť.
Vyšetrenie je bezbolestné. Po vyšetrení je potrebné dostatočné pitie vody na rýchlejšie vylúčenie kontrastnej látky z tela von bez zaťaženia obličiek. Pozor tiež na alergickú reakciu na kontrastnú látku. Môže sa objaviť začervenanie na koži, vyrážka, ťažkosti s dýchaním, opuch. V prípade zhoršenia zdravotného stavu je vhodné kontaktovať svojho lekára, alebo RZP na čísle 112.
Rádiológ využíva počítačový systém na základe čoho informácie spracuje a vyhodnotí správu pre lekára. Výsledok je k dispozícii do 2 pracovných dní, v akútnych prípadoch ihneď.
Kontraindikácie CT vyšetrenia
CT vyšetrenie sa neodporúča v tehotenstve.
Výhody CT vyšetrenia
Veľkou výhodou CT vyšetrenia je jeho dostupnosť, rýchlosť vyšetrenia a vysoká diagnostická presnosť. Cétečko dokáže odhaliť aj detail o veľkosti 2 mm.
Na rozdiel od klasického RTG vyšetrenia CT dokáže zobraziť aj mäkké časti a orgány.
Vyšetrenie je plne hradené Zdravotnou poisťovňou.
Nevýhody CT vyšetrenia
Nevýhodou je riziko spôsobené ožiarením – preto je na lekárovi, aby indikáciu tohto vyšetrenia skutočne individuálne posúdil. Firmy vyrábajúce CT prístroje sú aj v tomto o krok vpred – doslova pre predbiehajú, kto príde na trh s citlivejším prístrojom a s menším množstvom žiarenia a tým rizika pre pacienta.
Pred 100 rokmi sa medicína len začínala zoznamovať s prvými röntgenovými snímkami. Za toto obdobie sme priam raketovou rýchlosťou preleteli do doby, v ktorej takmer každá nemocnica na Slovensku disponuje CT prístrojom s tímom rádiológov pripravených 24 hodín denne. Ostáva sa len tešiť, čo nám pokrok na poli vedy prinesie v ďalšej storočnici.
Neviete koľkokrát do roka je možné podstúpiť CT vyšetrenie? Počul som, že ísť na CTčko je porovnateľné ako absolvovať naraz 3 RTG vyšetrenia.