16.4 C
Bratislava
piatok, 29 marca, 2024

EKG skontroluje vaše srdce a nielen to

Cenné informácie nielen o zdraví vášho srdca, ale aj celého kardiovaskulárneho systému, dokáže lekár získať pomocou prístroja, ktorý sa nazýva elektrokardiograf alebo skrátene EKG. Viete na akom princípe EKG funguje a čo všetko sa o vás môže skúsený lekár z EKG dozvedieť?

Elektrokardiografia patrí v súčasnosti medzi jednu z najrozšírenejších vyšetrovacích a diagnostických metód.

Zaraďujeme ju k neinvazívnym vyšetrovacím metódam – je bezbolestná, pomerne jednoduchá a bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Na toto vyšetrenie sa nemusíte vopred nijak pripraviť. Pred vyšetrením je potrebné sa vyzliecť do pol pása a vyhrnúť si nohavice tak, aby ste odhalili svoje členky.

Z histórie EKG

V roku 1924 získal holandský fyzik Wiliam Einthoven Nobelovu cenu za to, že pripojil elektródy k citlivému galvanometru, čím zaznamenal elektrické potenciály ľudského srdca. Vtedajší galvanometer zaberal veľkosť 2 miestností, mal váhu 300 kíl a obsluhovať ho muselo až 5 ľudí. Dnes na to isté vyšetrenie používame prístroj, nie väčší ako aktovka.

Ako prebieha EKG vyšetrenie dnes?

Na záznam EKG sa používajú aj v súčasnosti elektródy. Sú prísavné a prisávajú sa priamo na kožu podtlakom vytvoreným gumovým balónikom. Najčastejšie sa používa tzv. 12-elektródové EKG, zapisuje sa 6 zvodov z končatín a 6 zvodov z hrudníka.

EKG zaznamenáva sled, dĺžku a silu každého úderu srdca a jeho výstup vidí lekár na počítačovej obrazovke – resp. v podobe záznamu vytlačeného na papieri.

Lekár skontroluje všetky krivky na zázname vrátane zohľadnenia srdcovej frekvencie a rytmu, posúdi tvar a výšku kriviek a vyhotoví lekársku správu ako výsledok vyšetrenia. Po ukončení vyšetrenia môže pacient okamžite odísť.

EKG je „klasikou“ v diagnostike infarktu myokardu a vysokého krvného tlaku. Vyškolené oko odborníka v jedno vlnovkách ľahko odlíši tzv. Pardeho vlnu, ktorá je jasnou známkou, že pacienta treba nasmerovať do najbližšieho kardiocentra na ošetrenie upchaných „koronárok“. A nielen to. Ak vás niekedy potrápilo búšenie srdca, váš lekár na EKG zázname pátral po poruchách rytmu. Ak ste v jeho reči zachytili slová ako „arytmia“, „fibrilácia“ či „extrasystoly“, práve to sú odchýlky v elektrickej práci srdca, ktoré môžu za nepríjemný pocit búšenia.

Zdá sa vám to komplikované? Potom si predstavte, že musíte preštudovať kompletný 24-hodinový záznam EKG. Takéto vyšetrenie sa nazýva „Holter-EKG“. Pacient má pri ňom pripevnené EKG elektródy na dlhší čas, typicky približne 24 hodín, počas ktorých je snímaná elektrická aktivita srdca počas bežných každodenných činností. Pri tomto type vyšetrenia je však potrebná značná spolupráca pacienta, ktorý si vedie detailný záznam o aktivitách počas daného dňa, pričom nesmie nič zatajiť – čo keď krátky výpadok v srdcovom rytme spôsobilo práve náhodné stretnutie starej lásky zo strednej školy?

Mini EKG vo veľkosti USB kľúča

Novinkou v EKG je permanentný miniatúrny EKG prístroj, ktorý je schopný monitorovať srdcový rytmus nepretržite 24 hodín denne a to viac než tri roky. Slovenskí pacienti boli jednými z prvých na svete, u ktorých sa toto mini EKG aplikovalo (v roku 2014 bolo implantované u zhruba 25 pacientov). Tento snímač sa používa u pacientov s rozličnými zdravotnými ťažkosťami (napríklad po infarktoch, opakovaných stavoch bezvedomia alebo po cievnych mozgových príhodách bez odhalenej príčiny), u ktorých 24-hodinový EKG záznam nič neukázal. Permanentné EKG je sledované lekárom na diaľku. Zariadenie dosahuje veľkosť len niečo cez 4 cm, pričom sa implantuje pod kožu pacienta na hrudník blízko srdiečka.

Medicína budúcnosti z dielne spoločnosti Apple

 V posledných desaťročiach moderná veda veľmi výrazne pokročila. Pacientom s chorým srdiečkom a poruchami srdcového rytmu vieme pomôcť nielen liekmi, ale aj rôznymi prístrojmi – kardiostimulátormi či implantovateľnými defibrilátormi.

K úžasnému pokroku v nemalej miere pomáhajú už aj inovatívne technologické spoločnosti ako Apple. Táto americká spoločnosť Apple uviedla v roku 2015 na trh hodinky Apple Watch, ktoré ku dnešnému dňu už mnohým ľuďom zachránili život. Prístroj nepretržite monitoruje tep a v prípade extrémne vysokého pulzu v pokoji na to svojho užívateľa upozorní zvukovým signálom.

Od roku 2015 prešli hodinky Apple Watch kus cesty, spoločnosť Apple medzitým obdržala aj patent na multifunkčné a prenosné mini EKG, ktoré bude možné použiť na niekoľkých častiach tela a ktoré bude využívať niekoľko senzorických elektród. Takýto malý kardiogram by mohol zohrávať dôležitú úlohu pri rýchlej diagnostike abnormalít srdcového rytmu a fibriláciu predsiení a následnom upozorňovaní zdravotníckych pracovníkov na život ohrozujúce situácie. A nielen to, táto malá zdravotná pomôcka by tak bola dostupná aj pre ľudí a pacientov mimo bežného nemocničného prostredia.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY