7 C
Bratislava
sobota, 27 apríla, 2024

Bylinky na trávenie

So zlým trávením sa nerodíme. Väčšina našich tráviacich ťažkostí vzniká dlhodobou konzumáciou nesprávneho jedla, alebo prejedaním sa. Tou dobrou správou je, že takéto ťažkosti, či už je to zápcha, hnačka, bolesti žalúdka, alebo plynatosť sú v prevažnej miere odstrániteľné. Dokonca, pri liečení takýchto problémov si často krát vieme pomôcť aj sami bez návštevy lekára.

Prvá rada: zmeňte svoju stravu a zmenšite porcie jedál

Ak sa vaša strava skladá prevažne z pečiva z bielej múky, mäsa, mastných jedál , sladených nápojov, stravy plnej cukru (pozor – skrytý cukor nájdete aj v syroch, omáčkach, jogurtoch, kečupe aj chlebe!) nečakajte, že budete fit. Práve naopak, organizmus je zanesený škodlivinami, ktoré sa začnú zachytávať na stenách čriev. Potrava zahníva v organizme, čoho následkom sú nafukovanie, páchnuce plyny, hnačky a iné ťažkosti, ktoré môžu vyvolať chronické ochorenia a tie môžu postupom rokov prerásť v iné závažné ochorenia. Nie je potrebné sa úplne vzdávať vašich obľúbených jedál, ale je potrebné zmeniť ich podiel v celkovom príjme stravy. Do stravy pridajte viac celozrnných výrobkov, čerstvej zeleniny a ovocia, chudšieho mäsa, rýb a začnite prijímať viac vody a nesladených bylinkových čajov. Špeciálny tip: zmenšite objem vašich porcií, ale jedzte častejšie – nezaťažíte tak vaše trávenie.

Druhá rada: hladovka, alebo cielená detoxikácia – prečistite vaše telo zvnútra

Ak okrem „bežných“ tráviacich ťažkosti mávate pocit únavy, trpíte vyrážkami, suchou pokožkou, bolesťami hlavy, je čas na detoxikáciu. Spravte si ju aspoň raz – dva krát ročne, na jar a na jeseň. Či už vo forme krátkodobej, alebo viactýždňovej, jednodňovej hladovky, alebo víkendovej ryžovej diéty. Viac o detoxikácii sa môžete dočítať TU.

Tretia rada: využite silu prírody

Ako ľudová múdrosť hovorí, na každú chorobu vyrástla bylinka. V nasledujúcom prehľade zistíte prehľad o bylinkách, ktoré zlepšujú trávenie, liečia črevá, žalúdok i pečeň, odstraňujú plynatosť, kŕče, hnačky a zápchy. Špeciálny tip na záver: vyberte si jednu bylinku a tou sa preliečujte.

Mäta piepornáUvoľňuje kŕče a pomáha tráviacemu traktu, odstraňuje plynatosť.

Bylinka Hlavné účinky
Bedrovník anízový – Aníz Pri zvýšenej tvorbe plynov, proti kŕčom a črevným katarom.
Archangelika lekárska Pri žalúdočných ťažkostiach a nechutenstve.
Bazalka pravá Zlepšovať trávenie, pôsobí proti nadúvaniu, uvoľňuje kŕče.
Benedikt lekársky Udržuje zdravé črevné funkcie, proti nadúvaniu, pomáha pečeni, žlčníku, ako súčasť žalúdočných likéroch.
Čakanka obyčajná Na trávenie a pri zápche.
Echinacea purpurová Pri liečbe žalúdočných vredov, gastritíd.
Fenikel obyčajný Na trávenie, deťom sa dáva na utíšenie kolikových bolestí.
Ibiš lekársky Pri zápaloch zažívacieho alebo vylučovacieho ústrojenstva, a pri hnačkových kolikách, najmä u detí.
Jahoda obyčajná Pri poruchách látkovej premeny, kataroch žalúdka a čriev.
Kapucínka väčšia Plody plnia funkciu laxatívneho prostriedku – preháňadla.
Kostihoj lekársky V čajovej zmesi na vredy žalúdka a dvanástorníka.
Materina dúška Zlepšuje trávenie, nadúvanie, katary a hnačky, nechuť do jedla. Pôsobí aj proti črevným parazitom a niektorým infekčným ochoreniam čriev.
Medovka lekárska Má liečivé účinky proti nadúvaniu a kŕčom, pôsobí posilňujúco a upokojúco a dodáva chuť k jedlu. Podporuje tvorbu žlče, tlmí žlčníkové koliky.
Nátržník husí Proti hnačke a kolikových ochoreniach v žalúdku a črevách, a pri nadbytočnej tvorbe žalúdočnej kyseliny.
Nechtík lekársky Pri žalúdočných kŕčoch a vredoch, ako aj pri zápale hrubého čreva, nechtíková masť na hemoroidy.
Očianka rostkovova Priaznivo vplýva aj na žalúdok, lebo znižuje kyslosť žalúdka, čím preventívne pôsobí proti vzniku vredov.
Oman pravý Pitie omanového čaju je vhodné pri poruchách tráviacich procesov a látkovej premeny.
Palina dračia – Estragón Na trávenie, žalúdočným kŕčom, nadúvaniu, črevným parazitom.
Palina pravá Pomáha pri liečení žalúdka, pri zvracaní, zápale, nechutenstve.
Pestrec mariánsky Na regeneráciu silne poškodenej pečene u drogovo závislých, alkoholikov, alebo ľudí, ktorí brali dlhodobo lieky.
Pŕhľava dvojdomá Pri katare žalúdka a čriev, zmäkčuje stolicu.
Púpava lekárska Odbúrava z tela cholesterol a toxíny.
Puškvorec obyčajný Prípravky z puškvorca vyvolávajú vylučovanie žalúdočných štiav a často aj žlče. Podporujú tým chuť do jedla a trávenie.
Rebarbora dlanitá Pitie čaju upravuje trávenie, pri nízkom dávkovaní je vhodná pri hnačkách. Pri vyššom dávkovaní pomáha proti zápche.
Rebríček obyčajný Čaj je vhodný pri poruchách trávenia, žalúdka, pečene, žlče, na podporu chute do jedla, zmierňuje nadúvanie.
Repík lekársky Silné protibakteriálne účinky, je vhodný na liečbu infekčných ochorení tráviaceho systému, žalúdočného alebo dvanástnikového vredu.
Rozmarín lekársky Rozmarín podporuje trávenie aj chuť k jedlu.
Rumanček kamilkový Rumanček má vynikajúce účinky pri žalúdočných a črevných poruchách, chronických hnačkách, pri liečení hemoroidov.
Saturejka záhradná Účinkuje pri kŕčoch, uľavuje pri žalúdočných problémoch, nadúvaní, pomáha pri trávení.
Senovka grécka Veľmi dobré výsledky sú pri znižovaní cholesterolu v krvi.
Slez lesný Pôsobí ako laxatívum.
Šalvia lekárska Lieči choroby čriev, krvácajúce vredy žalúdka a dvanástnika a zápaly žalúdka.
Zemedym lekársky Povzbudzuje činnosť pečene, žlčníka, čriev i žalúdka a čistí kožu. Je vhodný aj na sedacie kúpele pri hemoroidoch a rakovine konečníka.
Zemežlč menšia Podporuje tráviace procesy, vylučovanie žlče a tráviacich štiav, piť aj pri chorobách žlčníka a pečene, vyháňa črevné parazity.
Železník lekársky Železník sa pridáva do aperitívov na podporu trávenia.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY