Bylinky na trávenie

02.08.2015 / Liečba bylinkami

So zlým trávením sa nerodíme. Väčšina našich tráviacich ťažkostí vzniká dlhodobou konzumáciou nesprávneho jedla, alebo prejedaním sa. Tou dobrou správou je, že takéto ťažkosti, či už je to zápcha, hnačka, bolesti žalúdka, alebo plynatosť sú v prevažnej miere odstrániteľné. Dokonca, pri liečení takýchto problémov si často krát vieme pomôcť aj sami bez návštevy lekára.

Prvá rada: zmeňte svoju stravu a zmenšite porcie jedál

Ak sa vaša strava skladá prevažne z pečiva z bielej múky, mäsa, mastných jedál , sladených nápojov, stravy plnej cukru (pozor – skrytý cukor nájdete aj v syroch, omáčkach, jogurtoch, kečupe aj chlebe!) nečakajte, že budete fit. Práve naopak, organizmus je zanesený škodlivinami, ktoré sa začnú zachytávať na stenách čriev. Potrava zahníva v organizme, čoho následkom sú nafukovanie, páchnuce plyny, hnačky a iné ťažkosti, ktoré môžu vyvolať chronické ochorenia a tie môžu postupom rokov prerásť v iné závažné ochorenia. Nie je potrebné sa úplne vzdávať vašich obľúbených jedál, ale je potrebné zmeniť ich podiel v celkovom príjme stravy. Do stravy pridajte viac celozrnných výrobkov, čerstvej zeleniny a ovocia, chudšieho mäsa, rýb a začnite prijímať viac vody a nesladených bylinkových čajov. Špeciálny tip: zmenšite objem vašich porcií, ale jedzte častejšie – nezaťažíte tak vaše trávenie.

Druhá rada: hladovka, alebo cielená detoxikácia – prečistite vaše telo zvnútra

Ak okrem „bežných“ tráviacich ťažkosti mávate pocit únavy, trpíte vyrážkami, suchou pokožkou, bolesťami hlavy, je čas na detoxikáciu. Spravte si ju aspoň raz – dva krát ročne, na jar a na jeseň. Či už vo forme krátkodobej, alebo viactýždňovej, jednodňovej hladovky, alebo víkendovej ryžovej diéty. Viac o detoxikácii sa môžete dočítať TU.

Tretia rada: využite silu prírody

Ako ľudová múdrosť hovorí, na každú chorobu vyrástla bylinka. V nasledujúcom prehľade zistíte prehľad o bylinkách, ktoré zlepšujú trávenie, liečia črevá, žalúdok i pečeň, odstraňujú plynatosť, kŕče, hnačky a zápchy. Špeciálny tip na záver: vyberte si jednu bylinku a tou sa preliečujte.

Mäta piepornáUvoľňuje kŕče a pomáha tráviacemu traktu, odstraňuje plynatosť.

BylinkaHlavné účinky
Bedrovník anízový – AnízPri zvýšenej tvorbe plynov, proti kŕčom a črevným katarom.
Archangelika lekárskaPri žalúdočných ťažkostiach a nechutenstve.
Bazalka praváZlepšovať trávenie, pôsobí proti nadúvaniu, uvoľňuje kŕče.
Benedikt lekárskyUdržuje zdravé črevné funkcie, proti nadúvaniu, pomáha pečeni, žlčníku, ako súčasť žalúdočných likéroch.
Čakanka obyčajnáNa trávenie a pri zápche.
Echinacea purpurováPri liečbe žalúdočných vredov, gastritíd.
Fenikel obyčajnýNa trávenie, deťom sa dáva na utíšenie kolikových bolestí.
Ibiš lekárskyPri zápaloch zažívacieho alebo vylučovacieho ústrojenstva, a pri hnačkových kolikách, najmä u detí.
Jahoda obyčajnáPri poruchách látkovej premeny, kataroch žalúdka a čriev.
Kapucínka väčšiaPlody plnia funkciu laxatívneho prostriedku – preháňadla.
Kostihoj lekárskyV čajovej zmesi na vredy žalúdka a dvanástorníka.
Materina dúškaZlepšuje trávenie, nadúvanie, katary a hnačky, nechuť do jedla. Pôsobí aj proti črevným parazitom a niektorým infekčným ochoreniam čriev.
Medovka lekárskaMá liečivé účinky proti nadúvaniu a kŕčom, pôsobí posilňujúco a upokojúco a dodáva chuť k jedlu. Podporuje tvorbu žlče, tlmí žlčníkové koliky.
Nátržník husíProti hnačke a kolikových ochoreniach v žalúdku a črevách, a pri nadbytočnej tvorbe žalúdočnej kyseliny.
Nechtík lekárskyPri žalúdočných kŕčoch a vredoch, ako aj pri zápale hrubého čreva, nechtíková masť na hemoroidy.
Očianka rostkovovaPriaznivo vplýva aj na žalúdok, lebo znižuje kyslosť žalúdka, čím preventívne pôsobí proti vzniku vredov.
Oman pravýPitie omanového čaju je vhodné pri poruchách tráviacich procesov a látkovej premeny.
Palina dračia – EstragónNa trávenie, žalúdočným kŕčom, nadúvaniu, črevným parazitom.
Palina praváPomáha pri liečení žalúdka, pri zvracaní, zápale, nechutenstve.
Pestrec mariánskyNa regeneráciu silne poškodenej pečene u drogovo závislých, alkoholikov, alebo ľudí, ktorí brali dlhodobo lieky.
Pŕhľava dvojdomáPri katare žalúdka a čriev, zmäkčuje stolicu.
Púpava lekárskaOdbúrava z tela cholesterol a toxíny.
Puškvorec obyčajnýPrípravky z puškvorca vyvolávajú vylučovanie žalúdočných štiav a často aj žlče. Podporujú tým chuť do jedla a trávenie.
Rebarbora dlanitáPitie čaju upravuje trávenie, pri nízkom dávkovaní je vhodná pri hnačkách. Pri vyššom dávkovaní pomáha proti zápche.
Rebríček obyčajnýČaj je vhodný pri poruchách trávenia, žalúdka, pečene, žlče, na podporu chute do jedla, zmierňuje nadúvanie.
Repík lekárskySilné protibakteriálne účinky, je vhodný na liečbu infekčných ochorení tráviaceho systému, žalúdočného alebo dvanástnikového vredu.
Rozmarín lekárskyRozmarín podporuje trávenie aj chuť k jedlu.
Rumanček kamilkovýRumanček má vynikajúce účinky pri žalúdočných a črevných poruchách, chronických hnačkách, pri liečení hemoroidov.
Saturejka záhradnáÚčinkuje pri kŕčoch, uľavuje pri žalúdočných problémoch, nadúvaní, pomáha pri trávení.
Senovka gréckaVeľmi dobré výsledky sú pri znižovaní cholesterolu v krvi.
Slez lesnýPôsobí ako laxatívum.
Šalvia lekárskaLieči choroby čriev, krvácajúce vredy žalúdka a dvanástnika a zápaly žalúdka.
Zemedym lekárskyPovzbudzuje činnosť pečene, žlčníka, čriev i žalúdka a čistí kožu. Je vhodný aj na sedacie kúpele pri hemoroidoch a rakovine konečníka.
Zemežlč menšiaPodporuje tráviace procesy, vylučovanie žlče a tráviacich štiav, piť aj pri chorobách žlčníka a pečene, vyháňa črevné parazity.
Železník lekárskyŽelezník sa pridáva do aperitívov na podporu trávenia.
Páčil sa vám článok? Kliknite na

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *