25 C
Bratislava
pondelok, 20 mája, 2024

Bylinková kozmetika

Na krásu i ranky, pomôžu vám bylinky. Vyskúšajte tieto jednoduché recepty, ktoré si môžete ľahko pripraviť aj doma.

Domáci relaxačný kúpeľ

Nič tak neuvoľní ubolené a stuhnuté telo a neodvedie ťažké myšlienky preč ako horúci kúpeľ. Pokiaľ si však ozaj chcete pripraviť voňavý kúpeľ „par excellence“, pridajte si do kúpeľa bylinky. Použiť môžete zmes rôznych byliniek, ktorých účinok sa navzájom dopĺňa, alebo aj jeden vybraný druh bylinky. Z byliniek si urobíte výluh alebo odvar, ktorý cez sitko vlejete do vody. Inou alternatívou je bylinky lúhovať priamo vo vani, prípadne vo vrecúšku ponorenom vo vani. Použiť môžete levanduľu, rozmarín, borovicové výhonky, lupienky ruží, alebo rumanček.

Hojivá masť

Základom mastičky je vazelína, jej 100 g rozpustite vo vodnom kúpeli. Do nej pridajte 50 g čerstvých byliniek, alebo 20 g sušených, osvedčené sú nechtík, arnika, skorocel, rumanček, myší chvostík, alebo kostihoj.

Zmes dobre premiešajte a nechajte veľmi pomaly variť 2 hodiny, priebežne miešajte (nesmie prejsť varom). Vylúhované bylinky vyberte – sceďte a masť nechajte pomaly zatuhnúť za občasného premiešania. Mastičku dajte do nádoby so šraubovacím uzáverom, skladujte pred svetlom na chladom mieste. Takto pripravenú masť spotrebujte do 3 mesiacov.

Kamilkové čistiace mlieko

Kamilkové čistiace mlieko si doma pripravíte ľahko z dvoch hrstí sušených kamilkových kvetov a 150 ml plnotučného mlieka. Spolu zmiešajte a jemne zahrievajte v hrnci asi pol hodinu, ale nenechajte zmes variť a na mlieku sa nesmie spraviť kožka. Po dvojhodinovom vylúhovaní skladujte v chladničke a používajte na suchú pleť. V chladničke vám vydrží niekoľko dní.

Pleťová a telová voda

Na rýchle osvieženie vám pomôže vychladený bylinkový čaj z kamilky (rumančeka), ktorý naneste na vatový tampón a zľahka ním prejdite po tvári a dekolte. Okrem kamilky skúste myší chvostík, fenikel, alebo alchemilku.

Bylinkový krém na tvár

Do 100g včelieho vosku rozpusteného vo vodnom kúpeli vmiešajte 25 ml olivového leja a 30 ml vody. Do vlažnej zmesi pridajte zmes byliniek 20 g sušených, alebo 50 g čerstvých (nechtík, ruman, ľubovník, alebo iné obľúbené). Zmes teraz jemne miešajte a nechajte v teple 2 až 3 hodinky, následne sceďte. Aby ste si krém nezrazili je potrebné ho občas premiešať až do vychladenia. V chladničke vám krém vydrží aj 2 mesiace.

Domáci peeling

Receptov a návodov, ako si pripraviť domáci peeling je viac. Skvelý sladký peeling si viete pripraviť z nasledovnej zmesi: 1 diel medu, 1 diel mandľového oleja, 1 diel hrubo rozomletých mandlí a 1 diel trstinového cukru. Vymiešajte a celú kožu jemne premasírujte. Peeling opakujte 1 x týždenne pre lepší vzhľad pokožky.

Ak máte radi more stavte na olivový olej s pridaním hrubej morskej soli, pre voňavejšie varianty stavte na kokosový olej s pridaním kryštálového cukru. Ako peelingový základ však môžete využiť zvyšky zrniečok mletej, už raz zaliatej kávy, mak, či mleté orechy.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY