9.7 C
Bratislava
štvrtok, 25 apríla, 2024

Feldenkraisova metóda

Feldenkraisova metóda sa zakladá na vykonávaní neobvyklých, ľahko uskutočniteľných pohybov s cieľom zbaviť svaly ich návykov a tak rozvíjať vedomie o vlastnom tele za účelom podporenia fyzickej a duševnej výkonnosti. Táto metóda poskytuje možnosť znovu objavovať širokú škálu gest a pohybov, ktoré naše telo dokáže robiť a ktoré sa našimi zlozvykmi zredukovali takmer na minimum.

História

Za autora metódy sa pokladá Moshe Feldenkrais, pôvodom ruský fyzik. Ten sa začal zaujímať o svoje telo po tom ako si zranil koleno. Na základe svojich skúseností s praktizovania bojových umení a znalosti fyziky vytvoril metódu, ktorej cieľom je vracať telu jeho pohyblivosť. Na základe štúdií dospel k názoru, že v detstve si mozog vytvára predstavy a vzorce o tom, ako sa majú pohyby vykonávať, a telo sa pri pohybe touto predstavou “poslušne riadi”. Domnieval sa, že pri niektorých pohyboch si mozog nie vždy vytvorí práve ideálnu predstavu. V týchto prípadoch si potom telo nakoniec spôsobí bolesť a poškodenie.

Indikácie

Feldenkraisova metóda sa dá využiť na tlmenie bolesti vznikajúcej pri určitých polohách a držaní tela (napr. pri artróze, svalových a kostrových problémoch) alebo pri uľahčení funkčnej rekonvalescencie. Umožňuje skoncovať so zlým držaním tela, obnoviť pružnosť a ohybnosť pliec a pomôže sa naučiť lepšie ovládať vaše telo. Takisto je vhodná, ak sa pokúšate o lepšie ovládanie svojho tela. Keďže nie je gymnastikou, nevyžaduje si osobitné fyzické úsilie a je dostupná všetkým bez rozdielu pohlavia a veku.

Ako prebieha cvičenie

Cvičenie pozostáva z 2 samostatných blokov.

Prvý z nich sa volá funkčná integrácia a odohráva sa výlučne počas individuálnych stretnutí trvajúcich približne 1hod. Jej cieľom je naučiť vás, aby ste sa pohybovali inak. Vyvoláva spomienky ukladané od raného detstva: dotyk, pocit ťahu a tlaku či pohladenie.

Druhý blok sa nazýva vnímanie tela prostredníctvom pohybov. V rámci neho sa vykonávajú jednoduché gestá a pohyby podľa pokynov terapeuta, pričom sa vás nedotkne ani inak neukáže pohyb, ktorý máte urobiť. Tým umožníte telu zbaviť sa meravosti a slobodne bez obmedzenia využívať okolitý priestor.

Záver

Napriek tomu, že existuje množstvo svedectiev o účinnosti tejto metódy najmä pri zmierňovaní svalových a kĺbových bolestí, pozitívne účinky tejto terapie zatiaľ nepotvrdila žiadna klinická štúdia. V súčasnosti túto metódu používajú hlavne herci a tanečníci na zdokonalenie ľahkosti pohybu.

Zdroj: Encyklopédia alternatívnej medicíny

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY