23.1 C
Bratislava
utorok, 28 mája, 2024

Beh alebo bicyklovanie: ktorý šport je lepší?

Mnohí z nás to poznajú. Po zimných mesiacoch, kedy nás počasie odrádzalo od vonkajších aktivít, sa s nástupom pekných dní chceme začať znova poriadne hýbať a prinavrátiť svojmu telu stratenú kondíciu. Ak sa rozhodujete, či vysadnúť na bicykel alebo si obuť bežecké tenisky, čítajte ďalej. Máme pre vás niekoľko faktov, ktoré vás presvedčia, aby ste oprášili bicykel a vyrazili na cestu.

Od behu vás neodrádzame, ale …

Je množstvo vecí, ktoré na behu budete milovať. Ide jednoznačne o nízkonákladový šport, a to najmä pre začiatočníkov. Postačia vám kvalitné tenisky, športové oblečenie a môžete vybehnúť na váš prvý tréning. Okrem toho vám beh naordinuje každý kondičný tréner bez ohľadu na to, o aký tréning ide. Ak sa však pýtate, v čom môže byť bicyklovanie lepšie, existuje hneď viacero benefitov.

Beh

Prečo vysadnúť na bicykel?

Spaľujete viac kalórií

Hoci s každým zabehnutým kilometrom spaľujete viac kalórií, v konečnom výsledku ich behom spálite menej. Prečo? Najmä ak ste v behu začiatočník, odbehnúť 10 – 15 kilometrov na prvýkrát nie je reálne a ani zdraviu prospešné. Odjazdiť 10 či 15 kilometrov na bicykli, ale nie je nič náročné. Človek s priemernou hmotnosťou dokáže za hodinu na bicykli spáliť až 450 – 750 kalórií.

Bicykel šetrí vaše svaly

Zatiaľ, čo dlhý a pravidelný beh dá vašim svalom poriadne zabrať, taká istá vzdialenosť odjazdená na modernom bicykli je k svalom omnoho šetrnejšia. To znamená, že aj regenerácia svalov po dlhom a náročnom behu bude dlhšia. 

Spoznáte omnoho viac miest

Na bicykli vydržíte jazdiť dlhšie, čo prináša aj objavovanie nových miest. Ďalšou výhodou je, že aj malá batožina sa vám bude lepšie viesť na bicykli, ako niesť na chrbte. Okrem základných komponentov na bicykel si tak môžete pribaliť aj veci na dlhšiu túru.

Plusové body za štýlové doplnky

Samozrejme, aj na beh si môžete vyberať spomedzi štýlových bežeckých tenisiek. Priznajme si však, že helma, športové okuliare, dres, bunda či cyklistické rukavice je naozaj veľa doplnkov, s ktorými sa dá dizajnovo vyhrať.

Bicyklovanie

Máte pocit, že lietate

Ak sa chystáte na adrenalínové bicyklovanie a máte radi rýchlosť, pocit vetra vo vlasoch pri jazde z kopca je nenahraditeľný. Je to ako sladká odmena za náročné šliapanie do pedálov. A so správnym typom bicykla, či už to bude horský freeride alebo downhill model, to pôjde ešte lepšie.

Bicyklovanie je šport do konca života

Je jedno, koľko máte rokov. Na bicykel môžete vysadnúť, keď máte 20, 30, ale aj 70 rokov. Najkvalitnejšie a najlepšie bicykle vám vydržia dlhé roky. A ako sa hovorí, keď už nebudete môcť dobre chodiť, bicyklovať môžete stále.

Zhrnutie

Najväčšou výhodou bicyklovania oproti behu je jednoznačne menšia záťaž na svaly a kĺby. Na bicykli okrem toho vydržíte jazdiť aj tri či štyrikrát dlhšie ako behať. Ak vás ale stále láka beh, nenechajte sa odradiť. Dôležité je dopriať svojmu telu pravidelný pohyb a nezáleží na tom, či budete behať alebo bicyklovať.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY