22 C
Bratislava
utorok, 16 júla, 2024

Astaxanthín – najsilnejší antioxidant z mora

Myslíte si, že rybí olej s omega-3 mastnými kyselinami je jediné, čo v mori pre udržanie a zlepšenie zdravia nájdete? Možno ste ešte nepočuli o antioxidante s názvom astaxanthín.  Nachádza sa v niektorých druhoch mikrorias a kvasiniek, ktoré sú zdrojom potravy pre rôzne morské živočíchy. A odtiaľ sa dostáva do ľudského organizmu. Vďaka astaxanthínu majú tieto živočíchy ružovú farbu. A čím je táto látky významná pre naše zdravie?

Astaxanthín, alebo aj astaxantín je prírodné červené farbivo, ktoré má isté podobnosti s karotenoidmi ako je lykopén alebo beta-karotén. Viac spoločného má ale s xantofylmi ako luteín alebo zeaxantín, o ktorých je známe, že zlepšujú zdravie očí.

Kde sa nachádza astaxanthín

Ako sme už spomínali vyššie astaxanthín je prírodné farbivo, ktoré sa nachádza v riasach a kvasinkách. Tie slúžia ako potrava pre morské živočíchy. Týmto spôsobom sa dostáva astaxanthín do lososa, homárov, langúst, kreviet, krabov, pstruhov a ďalších živočíchov a odtiaľ do ľudského organizmu.  Nájdete ho v každom morskom živočíchovi, ktorý má mäso zafarbené do ružova až červena. Túto farbu získavajú práve vďaka astaxantínu.

Zoženiete ho aj v doplnkoch stravy

Astaxantín: Účinok na zdravie

Antioxidant

Ako karotenoid je astaxanthín rozpustný v tukoch a vyniká silnými antioxidačnými účinkami. Ako antioxidant zachytáva voľné radikály v organizme a bráni tak poškodzovaniu buniek.

Astaxanthín je až 40- krát silnejší anioxidant ako beta-karotén. Navyše, astaxanthín sa neaktivuje na vitamín A (ako beta-karotén), ktorého ak sa predávkujete odrazí sa to negatívne na vašom zdraví.

Na rozdiel od iných antioxidantov sa astaxanthín nezmení na prooxidant (ako napr. vitamín C).

Imunitný systém

Zdá sa, že táto látka priaznivo vplýva aj na imunitný systém a zvyšuje jeho aktivitu. Podľa niektorých výskumov môže aktivovať T –bunky a NK bunky. Zároveň dokáže nadmernú aktivitu imunitného systému spomaliť. Konkrétne má schopnosť znižovať zápal a zmierňovať zápalové reakcie v organizme.

Astaxanthín. Imunitný systém

Pokožka

Silné antioxidačné účinky astaxanthínu sa priaznivo prejavujú aj na pokožke. Zachytávaním voľných radikálov spomaľuje jej starnutie a chráni bunky pred oxidačným stresom. Taktiež zjednocuje tón pleti, zmierňuje viditeľnosť pigmentových škvŕn a udržuje pleť hydratovanú.

V niektorých štúdiách sa anti-aging účinok astaxanthínu potvrdil. V porovnaní s placebom bol účinok astaxanthínu:

  • vyššia pružnosť pokožky
  • zvýšená hydratácia
  • zmiernenie začervenania pleti
  • zmiernenie viditeľnosti jemnejších vrások

Astaxanthín môže chrániť pokožku aj pred oxidačným stresom spôsobeným UV žiarením. Hromadí sa vo vrchnej (epidermis) a aj spodnej (dermis) vrstve kože, kde pomáha blokovať prenikajúce UV žiarenie a redukuje existujúce poškodenia kožných buniek. Nenahradí síce opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom ale zvýši ochranu kože pred slnečným žiarením.

Mozog

Prostredie mozgu je oddelené od krvného systému hematoencefalickou bariérou. Cez túto bariéru prejde do mozgu len obmedzené množstvo látok. Astaxanthín je pomerne malá molekula a dokáže touto bariérou prejsť. Karotenoidy a teda aj táto látka priaznivo vplývajú na mozog, znižujú riziko neurodegeneratívnych ochorení. Antioxidačné účinky astaxanthínu sa tak môžu naplno prejaviť aj v mozgu, kde zachytávajú voľné radikály a znižujú riziko poškodzovania buniek.

Niektoré štúdie preukázali, že užívanie astaxantínu môže zlepšiť koordináciu ruka – oko, zlepšiť kognitívne funkcie, zmierniť riziko demencie a zvýšiť spracovanie informácií.

Srdce – zníženie cholesterolu

Problémy s vysokým cholesterolom vedú často k rôznym kardiovaskulárnym ochoreniam. Astaxantín pomáha znižovať zlý cholesterol a zároveň zvyšovať dobrý cholesterol, vďaka čomu znižuje riziko ochorení srdca. Zvyšuje aj hladinu elastínu a hrúbku artérie.

Astaxanthín. Oči

Zdravie očí

Vplyv oxidačného stresu sa môže prejaviť aj na zhoršovaní zraku. Vekom podmienená degenerácia makuly je stav, ktorý ohrozuje hlavne starších ľudí, s ktorým vám môže táto látka pomôcť. Astaxantín zlepšuje prietok krvi v rôznych častiach oka, čím zlepšuje zrakovú ostrosť, zmierňuje problémy súvisiace so syndrómom počítačového videnia ako únava očí, bolesť či rozmazané videnia.

Rakovina

Silné antioxidačné účinky astaxanthínu môžu mať priaznivý vplyv aj pri liečbe rakoviny. Jedna štúdia preukázala účinnosť astaxanthínu pri rakovine prsníka. Táto látka spomaľuje rast rakovinových buniek.

Bolesť kĺbov

Tento karotenoid môže pomôcť aj pri liečbe bolestí kĺbov ako napríklad reumatoidná artritída. Dokáže znížiť zápal a aj zmierniť bolesti, ktoré s artritídou súvisia.

Mužská plodnosť

V roku 2005 sa uskutočnila menšia štúdia ohľadom mužskej plodnosti. U mužov, ktorí trpeli neplodnosťou sa po užívaní astaxanthínu zvýšil počet a aj pohyblivosť spermií.

Aj keď je astaxanthín známi už desiatky rokov stále neprebehol dostatok testov a štúdií, ktoré by jeho účinky potvrdili alebo vyvrátili. Štúdie, ktoré sa doteraz vykonali boli vykonané buď na malom množstve ľudí alebo sú ich výsledky nepresvedčivé a vplyv astaxanthínu nie je jednoznačne potvrdení. Pokiaľ ale budete tento karotenoid získavať z prírodných zdrojov (losos, pstruh, krevety,…) určite vám neublíži. Ak sa rozhodnete pre užívanie astaxanthínu vo forme doplnkov stravy dodržujte predpísané užívanie.

Astaxanthín: Vedľajšie účinky

Aj keď je astaxanthín prírodná látka a má na ľudský organizmus viacero pozitívnych účinkov s jeho užívaním sa spája aj niekoľko rizík.

  • Astaxanthín znižuje krvný tlak, ak užívate lieky na hypertenziu konzultujte užívanie tejto látky s lekárom. To isté platí aj keď užívate lieky na cholesterollieky na riedenie krvi.
  • Tehotné a aj dojčiace ženy by sa mali užívaniu astaxanthínu vyhnúť. Táto látka ešte nie je dostatočne preskúmaná a o jeho účinkoch (kladných aj záporných) sa stále veľa nevie.
  • Pokiaľ trpíte alergiou na morské plody vyhnite sa astaxanthínu, ktorý je získavaní z týchto zdrojov.
  • Ak máte problémy s imunitným systémom a užívate aj lieky na podporu imunity porozprávajte sa o užívaní tohto karotenoidu s lekárom.

Ak sa rozhodnete astaxanthín užívať vo forme doplnkov stravy nemusí vám sadnúť. Medzi bežné vedľajšie účinky patria problémy s tráviacim systémom ako hnačka.

Závažnejšie vedľajšie účinky neboli pozorované. Pri užívaní vysokých dávok sa môžu prejaviť časté pohyby čriev a do červena sfarbená stolica.

Astaxanthín: Užívanie

Neprekračujte odporúčané dávkovanie na produkte s astaxanthínom. Aj keď predávkovanie by nemalo mať závažné zdravotné následky nerobte to.

Ak sa vo vašom jedálničku bežne nachádzajú morské plody, losos, krevety, pstruh, atď doplnky výživy s touto látkou nepotrebujete.

ZDROJ:

takecareof.com/articles/what-are-the-benefits-of-astaxanthin

webmd.com/diet/health-benefits-astaxanthin

verywellhealth.com/astaxanthin-uses-side-effects-precautions-storage-7507313

healthline.com/health/health-claims-astaxanthin

Obrázky: Pixabay

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY