3.6 C
Bratislava
piatok, 19 apríla, 2024

Akupunktúra ako liek proti bolesti chrbta

Ak trpíte bolesťami chrbta pravdepodobne nebude uvažovať nad akupunktúrou, až kým neskúsite mnoho iných alternatív. Avšak, akupunktúra je druh starovekej čínskej medicíny, ktorá tu je po viac, ako 2500 rokov a počas tejto doby bol používaná aj pre úľavu od bolesti chrbta. Využitie akupunktúry je v dnešnej modernej dobe čoraz väčšie.

Aj keď nie je tradičnou súčasťou západnej medicíny, je celkom pravdepodobné, že vás dnes lekár, môže poslať na túto liečbu, v prípade, že trpíte bolesťou chrbta, alebo hrdla, buď pretrvávajúco, alebo v dôsledku nehody, alebo zranenia.

V prípade že sa chystáte na akupunktúru budete chcieť vedieť niečo o tom, ako to funguje. Všeobecná viera je, že telo má k dispozícii 20 modelov energetických tokov tzv. meridiánov alebo ciest. Prostredníctvom týchto ciest prúdi životná sila a životná energia, toto je známe, ako Qi (vyslovuj ČI) a je považované za zásadné pre udržanie dobrého zdravia. Existuje viac, ako 2000 bodov na našom tele, ktoré sa spájajú s týmito cestami, a práve v týchto miestach, sú vkladané, ako vlas tenké ihly, v rôznych špecifických kombináciách podľa požadovanej liečby. Je predpokladané, že toto môže upraviť tok Qi respektíve ho zosilniť.

Aj keď nie je možné dokázať, že akupunktúra funguje, ako druh liečenia bolesti, je predpokladané, že v jej dôsledku je stimulovaný centrálny nervový systém. Väčšina pacientov tvrdí, že cítia mravenčenie a pocit vpichu až do konca doby trvania liečby, ktorá zvyčajne trvá asi 15 až 30 minút. Niektorí ľudia uvádzajú, že sa cítia príliv energie, alebo dokonca veľmi uvoľnene, takže to vyzerá, že účinok môže byť odlišný v závislosti od jednotlivca. Akupunkturista používa počas liečby až 20 kovových ihiel. Hĺbka vpichu je závislá na oblasti. Väčšie svalové respektíve tukové oblasti potrebujú väčší prienik a inde je ihla len pod povrchom. Odborník môže otáčať ihly tak či onak v závislosti na tom, čo sa snaží dosiahnuť. V žiadnom momente nie je liečba bolestivá, pociťujete len vpich, ktorý je však iný, ako pri klasickej injekcii, pretože ihly sú 20 krát tenšie, ako klasické a nemajú ostré hrany na špičke. Podľa skúseností najviac znepokojujúcou súčasťou liečby je ležať v rovnakej polohe bez pohybu po dobu až 30 minút, najmä ak trpíte bolesťami chrbta a podobne.

Aj keď existuje veľa lekárov, ktorí veria, že akupunktúra je efektívny spôsob, na liečbu niektorých ochorení, ako sú napríklad bolesti chrbta, nie je na poli odborníkov zhoda. Niektorí sa držia teórie qi a meridiánov, zatiaľ čo iní pripisujú úspechy akupunktúry biologickým zmenám, ktoré sú v tele prítomné, ako dôsledok liečby. Netreba dodávať, že sú tu aj skeptici, ktorí popierajú akýkoľvek pozitívny vplyv akupunktúry.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY