23.8 C
Bratislava
nedeľa, 16 júna, 2024

Vyspovedali sme priekopníka digitálneho fitnessu v Košiciach – Martina Malika

S menom Martin Malik ste sa už mohli na portáli Nazdravie.sk v minulosti stretnúť. Publikoval u nás články o zdravej strave, ktoré mali úspech a získali veľa like-ov.

Keďže Martin nie je len nutričný poradca, ale aj priekopník digitálneho fitnessu v Košiciach, rozhodli sme sa mu položiť pár otázok o tejto novodobej forme cvičenia z pohodlia domova.

Martin, o vás je známe, že máte vyštudovanú Technickú univerzitu v Košiciach, ste absolventom fakulty materiálov, metalurgie a recyklácie. Skúste na úvod našim čitateľom priblížiť, ako ste sa dostali z tejto čisto technickej domény k zdravej výžive a fitnessu. Predsa len sú tieto 2 oblasti od seba na míle vzdialené.

Martin: „Ako každý mladý chalan som chcel dobre vyzerať, resp. byť  spokojný sám so sebou. Počas štúdia na vysokej škole som začal cvičiť v posilňovni na internáte, kde som po čase zistil, že ma to baví, ale o práci v tejto oblasti som vtedy ešte neuvažoval, keďže ako každý študent som mal rád internátny život. Po ukončení štúdia som sa veľmi nenašiel vo svojom obore, ktorý som vyštudoval a hľadal som si aj iný zdroj živobytia.

Po krátkej dobe som začal spolupracovať s nutričnou firmou, pri ktorej som si obohatil svoje poznatky z oblasti výživy a fitness. Zistil som, že ma napĺňa práca s ľuďmi a riešenie problémov v oblasti zdravia, výživy a fitness.“

Predtým než sa vás opýtam na vaše aktivity z oblasti fitness, dovoľte mi otázku k téme zdravej výživy. Pozornému čitateľovi po prečítaní vašich článkov určite neunikne fakt, že do svojich článkov umiestňujete veľa z vášho know-how. Nebojíte sa, že sa takto možno pripravujete aj o svojich potenciálnych klientov, ktorí namiesto toho, aby využili možnosť platenej konzultácie nájdu vo vašich článkoch odpovede na svoje otázky?

Martin: „Každý, kto potrebuje s niečím poradiť, hľadá odpovede na nete. Internet je už plný informácii, ako sa správne stravovať, cvičiť a čomu sa vyhýbať. Moje know-how je pre čitateľov dostatočne informatívne, ale je potrebné zájsť ešte viac do hĺbky. Uschované „esá v rukáve“ si nechávam na osobnú konzultáciu, pretože každý klient si vyžaduje individuálny prístup, šitý na mieru.

Našťastie, veľa ľudí, ktorí chcú so sebou niečo spraviť si to tak isto uvedomuje a preto si nemyslím, že by články a online konzultácia mohla negatívne ovplyvniť záujem ľudí o osobné poradenstvo ktorému sa venujem.“

Zdravá výživa a fitness idú jednoznačne dokopy. Prezradíte nám ako tieto 2 oblasti vnímate vy osobne? Darí sa vám motivovať vašich klientov, aby ich navzájom prepájali a neboli výlučne zameraní len na výživu alebo len na fitness?

Martin: „Každý klient s ktorým pracujem, si musí uvedomiť, že strava je viac než polovica úspechu pri cvičení. Ako nutričný poradca preferujem nielen zdravú stravu ale aj trénovanie, lebo chcem aby moji klienti dosahovali tie najlepšie výsledky. Vyvážená strava a cvičenie navzájom pozitívne vplývajú na budovanie svalovej hmoty a redukciu telesného tuku.“

Od polovice marca 2020 platia na Slovensku reštrikcie, ktorých úlohou je zamedziť nekontrolovateľnému šíreniu nového koronavírusu spôsobujúceho ochorenie COVID-19. Tieto reštrikcie priniesli okrem pozitív aj veľké negatíva – výrazné obmedzenia hlavne v pracovnej oblasti. Ako vám koronavírus zmenil život a to akým spôsobom pracujete?

Martin: „Ako som už spomínal, preferujem osobný kontakt a toto nariadenie mi spočiatku nevyhovovalo. Rozmýšľal som, ako by som mohol naďalej pokračovať vo svojej práci a nakoniec sa to podarilo – online tréningy z pohodlia domova.“

Digitálny fitness

Spomínali ste, že sa vám podarilo rozbehnúť tzv. digitálny fitness – začali ste organizovať cvičenia pre ľudí na diaľku cez internetovú videokonferenciu. Mohli by ste nám priblížiť ako to celé funguje?

Martin: „Veľkou výhodou je, že to oslovuje všetky vekové kategórie, keďže jednotlivé cviky sú prispôsobené rozličným úrovniam obtiažnosti. To sa páči hlavne ženám a mužom, ktorý majú trochu obavu z cvičenia na verejnosti vo fitness centrách. V pohodlí domova z obývačky pociťujú viac komfortu a sebadôvery.

Po pripojení klientov na komunikačný server ZOOM začínam cvičenie vždy krátkou prezentáciou o zdravej výžive alebo správnych technikách cvičenia. Následne názorné prevedenie cvikov a intenzívna hodinka cvičenia, ktoré sa snažím zakaždým obmieňať.“

Koľko ľudí v súčasnosti takúto formu cvičenia u vás využíva? Je ťažké ich udržať, aby to nevzdávali a zúčastňovali sa týchto cvičení pravidelne?

Martin: „Zatiaľ sa teším dobrej účasti na mojich internetových tréningoch ale vzhľadom na zmierňovanie opatrení v rámci koronavirusu si tiež uvedomujem, že akonáhle sa otvoria fitness centra môže to mať dopad na počet klientov.

Chcelo to ďalšie kroky ako ponechať priateľskú atmosféru klientov medzi sebou, klientmi a mnou a to ma viedlo k nápadu začať tréningy, ktoré budú prebiehať v podobnom duchu len vymeníme karanténne prostredie obývačiek za prírodu a zacvičíme si spolu v exteriéry. Výhodou je rozšírenie kapacity, keďže povedzme že „lúka“ ponúka viac možností než monitor počítača a v neposlednom rade aj môj obľúbený osobný kontakt. Verím, že toto ich bude motivovať ešte viac ako doteraz.

Prestavte si: Cvičíte v príjemnom slnečnom prostredí, krásne modré nebo, príjemná hudba a sympatický usmievavý tréner… Pekná predstava?“

Na záver by som sa vás chcel opýtať čo by ste poradili človeku, ktorý by chcel spraviť niečo pre svoje zdravie, no nevie sa dostatočne namotivovať a ani netuší kde a ako začať.

Martin: „Každý kto chce Zmeniť svoje Zdravie & TELO k lepšiemu je vítaný na mojej novo prevádzkovanej fan page.“

Ďakujeme vám za rozhovor a držíme palce nech sa vám darí v tom čo robíte aj naďalej.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY