7.7 C
Bratislava
piatok, 29 marca, 2024

Rakovina pľúc sa netýka iba fajčiarov

Rakovina pľúc je najčastejším dôvodom úmrtia onkologických pacientov na Slovensku. Každý rok na karcinóm pľúc zomrie okolo 2000 ľudí čo tejto diagnóze dáva nelichotivé prvenstvo. Ide o najčastejšie onkologické ochorenie nie len u nás, ale aj v celej Európe a Severnej Amerike.

Toto onkologické ochorenie sa netýka len fajčiarov (aj keď tí na ňu trpia častejšie), ale každého z nás. Rakovinu pľúc môže dostať naozaj ktokoľvek. Nemali by ste podceňovať jej prvé príznaky.

Štatistiky

Každých 30 sekúnd rakovine pľúc podľahne jeden človek na svete. Tieto čísla sa aj napriek snahe lekárov, pokročilých znalostí medicíny a moderných liečebných metód nedarí znížiť. Dôvod je jednoduchý – viac ako 70% pacientov príznaky tohto ochorenia ignoruje a k lekárovi sa dostanú až keď je ich ochorenie v pokročilom štádiu.

Kým donedávna sa rakovina pľúc prejavila u 50 – 60 ročných ľudí, dnes ňou trpia aj mladšie ročníky.

Rakova pľúc sa častejšie vyskytuje u mužov než u žien.

Dôvody vzniku rakoviny pľúc

Rakovina je ochorenie, ktoré má základ v bunkách. Každá bunka sa v prípade potreby môže rozdeliť. Ak je toto delenie kontrolované, je všetko v poriadku. Vznikne len toľko nových buniek, koľko organizmus potrebuje. Ak sa ale toto delenie vymkne spod kontroly dochádza k množeniu buniek, vzniku nádoru a ochoreniu na rakovinu.

Bunka, ktorá sa delí sa zväčší a následne rozdelí na dve. Tieto dve bunky vo svojom delení pokračujú ďalej a ďalej. Rakovinové bunky sa takto rastú priamou úmerou. V niektorých prípadoch môže dôjsť k skončeniu delenia – vtedy hovoríme o benígnom nádore, ktorý pre organizmus nepredstavuje riziko, ale treba ho vybrať. Ak ale k deleniu buniek dochádza neustále, nádor rastie. Rastom sa môže dostať do lymfatického systému, do krvného riečišťa a spustiť rakovinu aj v iných orgánoch. Vtedy už hovoríme o metastázach.

Na vzniku rakoviny pľúc sa môže podieľať niekoľko faktorov:

  • fajčenie – pri fajčení dochádza k vzniku rakovinotvorných plynov, ktoré sa dostávajú priamo do pľúc.
  • pasívne fajčenie – zdržiavanie v zadymených priestoroch zvyšuje riziko prepuknutia tohto ochorenia.
  • životné prostredie – výfuky z automobilov, znečistené ovzdušie, práca v prašnom prostredí (napr. bane), práca s radónom, alebo azbestom,
  • rakovina pľúc sa objavuje aj u ľudí, ktorí pracujú v poľnohospodárstve. Za jej prepuknutím môžu v tomto prípade byť pesticídy a síra, ktoré sa v tomto odvetví bežne používajú.
  • dedičnosť – genetika zohráva určitú úlohu pri vzniku rôznych ochorení, rakovinu pľúc nevynímajúc.

Príznaky rakoviny pľúc

Pľúca sú orgánom, ktorý zohráva dôležitú funkciu pri okysličovaní organizmu. Práve tu dochádza k výmene kyslíka a kysličníka uhličitého (ten vydychujeme). Vdychovaný kyslík sa dostáva cez ústa, hrtan a priedušky do pľúcnych mechúrikov kde dochádza k tejto výmene. Teda ak hovoríme o  rakovine pľúc hovoríme o rakovine priedušiek a pľúcnych mechúrikov. Varovné signály rakoviny pľúc sa zo začiatku podobajú na bežné ochorenia dýchacích ciest. Prejaviť sa môžu ako:

  • pretrvávajúci kašeľ – ak ste fajčiar a máte chronický kašeľ všímajte si či sa nezmenil (jeho dĺžka, množstvo vykašlávaného hlienu..),
  • častý a opakovaný zápal pľúc, priedušiek, ktorý nereaguje na bežnú liečbu antibiotikami,
  • problémy s prehĺtaním,
  • bolesť v hrudníku pri dýchaní – objavuje sa v pokročilejšom štádiu. Môže to byť príznak toho, že rakovina postihla rebrá, nervy, medzirebrové svaly alebo pohrudnicu. Môže sa objaviť aj bolesť ramena.
  • čoraz častejšie a rýchlejšie sa zadýchate aj pri činnostiach, ktoré ste pred nedávnom zvládali v pohode. Vplyvom rastúceho nádoru sa zmenšuje počet pľúcnych mechúrikov, v ktorých dochádza k výmene kyslíku. Telo trpí nedostatkom kyslíka a vzniká dušnosť či zadýchanie sa.
  • vykašliavanie krvi,
  • strata chuti do jedla, úbytok hmotnosti bez toho, aby ste sa o to akokoľvek snažili,
  • únava.

Druhy rakoviny pľúc

V závislosti od toho kde sa rakovinové bunky nachádzajú rozoznávame 2 druhy rakoviny:

  • centrálnu – vzniká v prieduškách, hlavne v oblasti kde sa vetvia,
  • periférnu – vzniká v okrajových častiach pľúc.

V závislosti od vzniku rakoviny ju delíme na:

  • primárnu – vznikla v pľúcach,
  • sekundárnu – rakovinové bunky sa do pľúc dostali z iného miesta.

Ďalej sa primárna rakovina pľúc delí na:

  • malobunkovú – najzhubnejší druh ochorenia, tvorí takmer 15% onkologických pľúcnych ochorení, najčastejšie ho spôsobuje fajčenie,
  • nemalobunkovú – tento typ tvorí 75 až 85% všetkých prípadov rakoviny pľúc. Nádor rastie zvyčajne na jednom mieste. Úspešnosť liečby záleží od štádia ochorenia (veľkosti nádoru a toho, či sa začali tvoriť metastázy). Tento typ sa ďalej rozdeľuje na:
    • adenokarcinóm – tvorí sa v hliene vo výstelke dýchacích ciest – žľazových epiteloch (najčastejšie ním trpia nefajčiari a ženy),
    • skvamocelulárny karcinóm – tvorí sa v bunkách na povrchu dýchacích ciest, rastie takmer v strede pľúc (často postihuje fajčiarov),
    • veľkobunkový karcinóm – pomerne zriedkavý typ, ktorý sa vyznačuje veľkými a okrúhlymi rakovinovými bunkami.

Diagnostika

Na určenie správnej diagnózy je potrebné podstúpiť niekoľko testov. Určite medzi ne patrí rtg hrudníka. Ak sa na snímke zobrazí nádor, sú potrebné ďalšie vyšetrenia a rozbory:

  • laboratórne vyšetrenie – rozbor krvi a moču pomôže lekárom získať celkový obraz o vašom zdravotnom stave (či nie sú rakovinové bunky aj v iných orgánoch). Rozbor hlienov, ktoré vykašliavate, môže určiť typ rakoviny od čoho sa odvíja následná liečba. Ďalej sa zisťuje aj prítomnosť nádorových markerov – onkomarkerov. Ich prítomnosť môže znamenať, že ide o rakovinu, ale nemusí to tak byť vždy.
  • bronchoskopia – endoskopické vyšetrenie hlasiviek, hrtanu, priedušiek a pľúc. Počas tohto vyšetrenia môže lekár aj odobrať vzorku tkaniva poškodených pľúc (biopsia) a poslať ju na laboratórne vyšetrenie.
  • CT – toto vyšetrenie dokáže odhaliť aj tie najmenšie nádory v pľúcach. Používa sa aj na sledovanie nádoru – jeho rast.

Liečba rakoviny pľúc

Liečba rakoviny pľúc záleží od štádia ochorenia, od miesta kde sa nádor vytvoril a aj od typu rakoviny. V závislosti od týchto faktorov a vášho celkového zdravotného stavu lekár určí a navrhne vám najlepší spôsob liečby. Môže to byť:

  • Operačný zákrok – často sa vykonáva pri nemalobunkovom type rakoviny, kým je nádor ešte malý a poškodené bunky sa nedostali do lymfatického systému. V závislosti od veľkosti nádoru sa môže vykonať:
    • Odstráni sa len nádor s okolitým tkanivom.
    • Lobektómia – odstráni sa pľúcny lalok.
    • Pulmonektómia – odstráni sa celé pľúcne krídlo.
  • Ožarovanie – pristupuje sa k nemu keď sa nádor nedá operovať. Nádor sa môže ožarovať nie len zvonku, ale aj z vnútra.
  • Chemoterapia – chemoterapiou sa ničia nádorové bunky.

Biologická liečba

Ide o pomerne nový typ liečby, ktorý sa uplatňuje keď zlyhá chemoterapia. Zatiaľ sa používajú na liečbu rakoviny pľúc lieky s dvoma druhmi účinnej látky. Jeden typ pomáha imunitnému systému nájsť a zničiť rakovinové bunky. Druhý typ (monoklonálne protilátky) účinnej látky nájde rakovinové bunky a zničí ich.

Na záver

Liečba rakoviny pľúc môže život pacienta predĺžiť a aj prispieť k jeho kvalite. Čím skôr sa toto ochorenie odhalí, tým lepšie sú vyhliadky na úspešné vyliečenie. Nepodceňujte príznaky a nezanedbávajte pravidelné lekárske prehliadky. Ak patríte k silným fajčiarom, máte rakovinu pľúc v rodine alebo pracujete v rizikovom prostredí, rtg pľúc by mal byť súčasťou vašej prevencie. Akákoľvek zmena na pľúcach sa takto odhalí ešte skôr, než si začnete všímať príznaky rakoviny.

Zdroje

[1] https://www.mayoclinic.org/

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY