13.4 C
Bratislava
nedeľa, 25 septembra, 2022

Dna – zápalové ochorenie kĺbov

Iné názvy: arthritis urica, podarga, pakostica

Popis a príčiny ochorenia

Dna je zápalové ochorenie kĺbov, ktoré charakterizuje prudký priebeh. Začína sa pulzujúcou bolesťou, často prichádzajúcou v noci. Postihnutý kĺb opuchne, sčervenie, pričom veľmi citlivo reaguje na dotyk za veľmi prudkých bolestí. Záchvat obyčajne po krátkom čase ustúpi, ale občas, v ojedinelých prípadoch môže trvať aj dlhšie, dokonca aj niekoľko dní, niekedy je jeho súčasťou aj vysoká teplota. Záchvaty majú sklon sa opakovať. V niektorých prípadoch môže dna prejsť do chronického stavu, kedy zapríčiňuje kĺbové deformity, môžu sa pridružiť poruchy obličiek, nervové a svalové bolesti, kožné zmeny, ateroskleróza.

Túto chorobu zapríčiňuje abnormálne zvýšená hladina kyseliny močovej v organizme, ktorá sa v podobe kryštálikov usádza v kĺboch, kedy vyvoláva zápalové zmeny. Často krát je postihnutý palec na nohe, alebo koleno. Okrem kĺbových chrupiek sa soli môžu usadiť aj do kože, obličiek, alebo ciev. Na koži sa v nich vytvárajú drobné ložiská vo forme hrbolčekov veľkosti fazule, osobitne v okolí kĺbov a v ušnici. Hladinu kyseliny močovej zvyšujú určité jedlá i nápoje, niektoré lieky zas sťažujú jej vylučovanie z tela.

Koho dna postihuje?

Dna postihuje prevažne mužov nad 40 rokov trpiacich na nadváhu. U žien je výskyt tohto ochorenia menej bežný, vzhľadom na fakt, že ženy mávajú hladinu kyseliny močovej v krvi priemerne nižšiu ako muži.

Na čo si dať pozor?

Vysoká hladina kyseliny močovej podporuje v tele chronický zápal a látky, ktoré sa pri ňom tvoria môžu spustiť tvorbu krvných zrazenín vedúcich k infarktu. Taktiež je tu vyššie riziko zlyhania obličiek.

Diagnostika ochorenia

Pri podozrení na dnu lekár odoberie krv a moč z ktorých sa zisťuje hladina kyseliny močovej. Odber sa robí nalačno. Prípadne na diagnostiku dny lekár odporučí punkciu kĺbu a z odobratej tekutiny zisťuje hladinu soli.

Klasická liečba

Pri klasickej liečbe sa predpisujú lieky na zníženie koncentrácie kyseliny močovej. Na akútne tlmenie bolesti sa podávajú analgetiká a tiež sa podávajú lieky na potlačenie zápalu. Základom liečby je ale zdravý životný štýl, zákaz alkoholu a dodržiavanie diéty.

Podporná alternatívna liečba

Skoncujte s nadváhou: Pri ochorení kĺbov je vhodné, ak pacienti netrpia nadváhou, nakoľko prebytočné kilogramy sú zbytočnou záťažou pre kĺby, chrbticu, kosti, ale i väzivá. Najlepšou prevenciou je udržiavať si zdravú hmotnosť. Priebeh choroby môže skomplikovať aj náhle drastické chudnutie, diéta, alebo hladovka, preto ak trpíte nadváhou, konzultujte s lekárom, alebo výživovým poradcom najvhodnejší postup ako ju znížiť.

Znížte krvný tlak: Vysoký krvný tlak je tiež faktorom, ktorý ku chorobe prispieva.

Zlepšite pitný režim: Kyselinu močovú najlepšie odplavuje čistá voda, preto dbajte na svoj pitný režim. 6 až 8 pohárov čistej vody denne pomôže podporiť produkciu moču. Vhodné sú aj jemné bylinkové čaje, napríklad mätový, žihľavový čaj alebo čaj z alchemilky žltozelenej.

Zakázaný je alkohol, mimoriadne škodlivé je pivo, ktoré obsahuje veľké množstvo purínov.  

Strava: Do stravy je potrebné pridať diétnejšiu potravu, veľa zeleniny, (napríklad zeler, mrkvu, petržlen) a ovocie (banány, višne, čučoriedky, jahody) a mliečne výrobky. Čerešne sú tradičným prírodným liekom proti dne, jesť môžete surové, ale i zavárané čerešne.

Pri dne sa neodporúča konzumácia slaných, mastných, ostrých jedál, obmedziť treba údené, vyprážané bravčové mäso, červené mäso a klobásy. Potrebné je obmedziť aj konzumáciu strukovín, plodov mora, sardiniek, pečene a ďalších potravín s vysokým obsahom purínových látok.

V obmedzenom množstve je možné konzumovať sladkovodné ryby, maslo, huby a piť kávu a minerálku. Pozor tiež na sladké prezreté ovocie v lete, ktoré obsahuje veľa fruktózy.

Kúpele a mastičky: Príjemne pôsobia bylinkové kúpele, i obklady. Z mastičiek vyskúšajte hojivú gaštanovú masť, kostihojovú, nechtíkovú, rumančekovú, alebo skorocelovú masť.

Zemiakový obklad s olivovým olejom: Na prípravu potrebujete 1-2 surové zemiaky, 1 malú lyžičku olivového oleja. Očistené zemiaky nastrúhajte najemno, mierne ich vyžmýkajte, pridajte olej a trochu ich zahrejte. Zmes dajte do gázy, alebo ľanovej handričky a priložte na postihnuté miesto. Prekryte uterákom a nechajte pôsobiť pol hodiny. Následne zmyte vlažnou vodou a ošetrite hojivou mastičkou. Terapiu robte 10 dní po sebe.

Ľadová terapia: Ak vás postihnutý kĺb pri dotyku priveľmi nebolí, vyskúšajte aj terapiu formou ľadových obkladov. Na miesto priložte ľad zabalený do igelitového vrecka, alebo aj mrazený hrášok. Ľadové vrecko prekryte uterákom a nechajte pôsobiť 5 až 10 minút. Terapiu môžete aj zopakovať. Ľad má výborné upokojujúce a utlmujúce vlastnosti.

Nebojte sa pohybu: Podľa určitej štúdie mali menšiu pravdepodobnosť vzniku dny nielen štíhlejší muži, ale aj tí, ktorí pravidelne športovali a boli v lepšej kondícii. Skúste rýchlu chôdzu, aeróbne cvičenie,  bicyklovanie, alebo plávanie.

TIP: V prípade, ak vás prepadne bolestivý záchvat je najlepšie postihnutú končatinu znehybniť dlahou, dať ju do vyvýšenej polohy a vyhýbať sa fyzickým aktivitám.

Historické fakty

Zaujímavosťou je, že choroba v minulosti postihovala len bohatých ľudí, ktorí sa neobmedzovali v jedle ani pití, spájaná bola s hodovaním, pri ktorom sa pili sudy piva a obhrýzali obrovské jahňacie stehná. Poznali ju ale už aj starí Egypťania, Gréci i Rimania. Z historických zdrojov sa dozvedáme, že dnou trpeli velikáni ako Luther, Goethe, či Michelangelo.

Predchádzajúci článokMalý zdravotný lexikón
Ďalší článokHorčík

SÚVISIACE ČLÁNKY

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

POSLEDNÉ ČLÁNKY