23.6 C
Bratislava
štvrtok, 23 mája, 2024

Abdominoplastika je plastická operácia brucha

Každý, komu záleží na zovňajšku a je jedno, či je to žena alebo muž, si želá pekné ploché bruško.

Existujú určité faktory, ktoré tie ideálne kontúry brucha narúšajú.

Napríklad po tehotenstve takmer vždy ostane viac alebo menej ochabnuté brušné svalstvo a ovisnutá koža. Vplyvom vnútorného tlaku vzniká rozostup priamych brušných svalov – diastáza. Niekedy sa zas spravia na bruchu drobné jazvičky – strie. Takýto stav zapríčiní aj výrazná redukcia váhy v krátkom časovom období.

Dostať brucho do tej správnej podoby nie je možné ani intenzívnym cvičením. Tu môže pomôcť plastická operácia brucha nazvaná abdominoplastika.

Čo je to abdominoplastika

Pri plastickej operácii brucha sa zredukuje prebytočná koža, kožné previsy a tuková vrstva, čím sa pokožka brucha spevní. Zároveň sa spevní aj upraví rozostúpené a povolené brušné svalstvo. Ide o chirurgickú úpravu brušnej steny za účelom dosiahnutia lepšieho estetického vzhľadu. Rozsah zmien je individuálny.

Rozlišuje sa:

  • celková abdominoplastika – odstránenie nadbytočnej kože a podkožného tuku pod pupkom, zákrok si vyžaduje premiestnenie a vytvorením nového pupka,
  • miniabdominoplastika – zákrok si nevyžaduje rekonštrukciu pupka,
  • lipoabdominoplastika – zákrok kombinovaný s liposukciou na dosiahnutie lepšieho výsledku.

Priebeh operácie

Operácia abdominoplastiky patrí medzi tie náročnejšie plastické operácie a vyžaduje si skúsenosti a patričné zručnosti chirurga. Vykonáva sa jedine v celkovej anestézii. Pred operáciou je samozrejme nevyhnutné absolvovať základné predoperačné interné vyšetrenie. O ďalších vyšetreniach rozhoduje anesteziológ či interný lekár na základe zdravotného stavu jedinca. Plastickú operáciu môže absolvovať jedine človek s vyhovujúcim zdravotným stavom.

Celková operácia trvá po dobu 1 až 3 hodiny v závislosti od typu a rozsahu operácie.

Plastika brucha nie je riešením nadváhy

Plastická operácia brucha nie je vhodná pre ľudí s výraznou nadváhou alebo obezitou. Pre takýchto ľudí nie je abdominoplastika možným riešením, pretože brucho s nadmerným tukovým tkanivom nie je na tento zákrok vhodné. Podmienkou je redukovať a zároveň stabilizovať svoju hmotnosť aspoň na 6 mesiacov.

Aké výsledky operácia prináša

Po podstúpení abdominoplastiky dôjde k výraznému zlepšeniu vzhľadu brucha. Treba brať do úvahy, že plastická chirurgia nedokáže robiť zázraky a celkový výsledok môže ovplyvniť viacero faktorov. Najdôležitejší z nich je predchádzajúci stav. Pred operáciou je potrebné absolvovať konzultáciu s lekárom, ktorý zhodnotí aktuálny stav a zosúladí očakávania klienta s možnosťou reálnych výsledkov.

Netreba tiež zabúdať, že plastika brucha ako každý iný chirurgický zásah zanecháva na pokožke jazvy. Tie však časom blednú.

Záujemca o plastiku brucha by mal byť poučený aj o možných rizikách, ktoré táto operácia prináša (ako každá iná operácia) a o možnostiach ich riešenia. Treba počítať s tým, že ide o náročnejší typ operácie.

Po absolvovaní operácie je potrebné riadiť sa pokynmi lekára. Prvé 2 – 3 dni bude musieť pacient chodiť zohnutý v predklone. Najbližších 14 dní treba minimalizovať akúkoľvek fyzickú záťaž a využívať čo najviac polohu v polosede s pokrčeným pásom. Vyžaduje sa tiež nosenie kompresívneho návleku na brucho, a to buď v podobe pásu alebo nohavičiek so zvýšeným pásom. Tento elastický návlek pomáha k hojeniu pooperačných rán a nosí sa po dobu ôsmych týždňov.

Definitívny výsledný stav je možné očakávať najskôr po dvoch mesiacoch (aj neskôr). Až vtedy bude možné sa vrátiť k plnohodnotnému životnému štýlu, hlavne čo sa týka fyzickej záťaže a športovania.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY