4.1 C
Bratislava
streda, 6 novembra, 2024

Najlepší spôsob ako nemať ekzém je mu predísť. My vieme ako..

Ekzém patrí v posledných desaťročiach k najrozšírenejším kožným ochoreniam. Odhaduje sa, že postihuje až 15% detí a u väčšiny z nich pretrváva až do obdobia puberty, poprípade pokračuje vo svojich prejavoch až do dospelosti alebo sa zmení na alergiu, astmu či sennú nádchu. Existuje niekoľko druhov ekzému s rôznou liečbou. Príčiny, ktoré sú spúšťačom tohto kožného ochorenia sú totiž tiež rôzne, nejasné a to viac komplikujú nastavenie liečby a zmiernenie všetkých prejavov ekzémom postihnutej kože.

Človek trpiaci ekzémom je ohrozený častými infekciami kože a pociťuje nepohodlie so svojím telo, ktoré sa pretavuje aj do ostatných oblastí, a preto by sme ani “nevinné” suché šupiny nemali nechávať bez povšimnutia.

Čo je ekzém a ako sa prejavuje?

Ekzém

pomenováva neinfekčné zápalové ochorenia kože. Pri dotyku s postihnutou pokožkou nie je nákazlivý. Najčastejšie prejavy sú svrbenie, vyrážky, začervenanie, suché šupiny na pokožke alebo opak – mokvajúce pľuzgiere. Ekzematická pokožka je napnutá, drsná, a teda i veľmi náchylná na poškodenie. Stráca na svojich kvalitách, je oslabená, bez hydratácie, ekzém má sklony sa rozširovať a zhoršovať v závislosti od toho, aké preventívne a liečebné opatrenia prijmete. Dokáže výrazne ovplyvniť kvalitu života. Dieťa alebo i dospelý človek, ktorý takouto vážnou chronickou dermatitídou trpí, obmedzuje spoločenský kontakt, môže podliehať nervozite a sklonom k depresii.

Príčiny vzniku ekzému a jeho umiestnenie

Telo sa zo seba snaží dostať toxíny, ktoré mu škodia. Výstupnou “stanicou” je v tomto prípade koža. Príčin, pre ktoré sa ekzém na pokožke rozvinie, je hneď niekoľko:

  • znečistenie a zamorenie prostredia toxínmi – kontaminovaná voda, pôda, ovzdušie,
  • dedičné genetické predispozície – ak ekzémom alebo alergiami trpeli rodičia, je vysoká pravdepodobnosť, že sa prejaví aj u malého bábätka v prvých mesiacoch života,
  • domáce a potravinové alergény – prach, pele, roztoče, zvieracie alergény, dráždivé látky v kozmetike a drogérii, drsné textílie, kov, rôzne druhy potravín,
  • poruchy látkovej premeny a tráviace ťažkosti,
  • silné psychické zaťaženie a stres.

Umiestnenie ekzému závisí od veku pacienta

. Pri malých deťoch býva ekzémom postihnutá oblasť tváre, čela, zátylku, pokožky vlasov a záhybov v rozkroku, kde je ekzém navyše i veľmi bolestivý. V neskoršom veku sa prejavy dermatitídy presúvajú smerom do záhybov končatín, objavujú sa na chrbte, hrudníku, dlaniach či chodidlách a zápalové ložiská cyklicky menia svoju polohu, čo zhoršuje aj liečbu. Stav sa zlepšuje a zhoršuje v závislosti od množstva dráždivých podnetov, ktoré ekzém spôsobujú.

Druhy ekzémov

  • Atopický ekzém (atopická dermaitída) – suchá, svrbiaca, bledá alebo naopak začervenaná koža vzniká ako imunitná odpoveď organizmu na základe vrodenej dispozície. V pokožke sa netvorí dostatok ochrannej tukovej vrstvy, preto má zníženú bariérovú funkciu a je náchylná na infekcie. Objavuje sa už v kojeneckom veku a v neskoršom veku sa môže rozvinúť do alergie.
  • Kontaktná (alergická) dermatitída – koža je iritovaná vonkajšími dráždivými látkami, s ktorými prichádza pravidelne do kontaktu. Môžu to byť chemikálie, kovy, látky v kozmetických prípravkoch, vdychovanie výparov, konzumácia niektorých potravín. Rozvíja sa postupne a nemusí sa objavovať hneď.
  • Seboroická dermatitída – je imunitnou odpoveďou organizmu na premnoženie kvasiniek Malassezia furfur. Kvasinky osídľujú najmä časti tela, ktoré sú pokryté vlasmi alebo chlpami. Vzniká červená, veľmi svrbiaca šupinatá vyrážka.
  • Fotoalergická kontaktná dermatitída – ak sa spojí konzumácia nevhodnej potraviny s následným vystavením pokožky slnku, pokožka môže zareagovať začervenaním, opuchom a silným svrbením.
  • Solárna dermatitída – už pri kratšom vystavení ultrafialovému žiareniu reaguje pokožka začervenaním, spálením a mokvajúcimi pľuzgiermi.
  • Dyshidrotická dermatitída – neinfekčné zápalové ochorenie kože, ktoré sa prejavuje červenými škvrnami a pľuzgiermi naplnenými vodou v oblasti dlaní, prstov a chodidiel. Pľuzgiere praskajú a koža sa začína silno olupovať.
  • Numulárna dermatitída – chronický ekzém, častokrát podmienený ďalšou infekciou, sa prejavuje ako okrúhle ohraničené suché miesta na dolných končatinách. Suchá koža nesvrbí, intenzita prejavov sa zvyšuje najmä v chladných mesiacoch.
  • Fytofotodermatitída – kontaktná dermatitída, ktorá vzniká ako reakcia na podráždenie pokožky furokumarínmi (obranné toxické látky rastlín). Zväčša je zosilnená po pobyte na slnku.
  • Fototoxická dermatitída – vzniká po tom, čo je pokožka človeka vystavená toxínom v chemikáliach alebo liekoch. Rovnako ako predchádzajúci druh, i v tomto prípade sa prejavy zosilnia pri vystavení pokožky ultrafialovému žiareniu, teda pri pobyte na slnke.

Liečba ekzému

Liečba ekzému patrí do rúk odborníkov. Najdôležitejšie je zistiť vyvolávajúci faktor vašich kožných ťažkostí a tomu prispôsobiť liečbu. Pacient musí poznať, čomu je potrebné sa vyhýbať, aby opätovným prejavom ekzému rôzneho druhu zabránil (viac v časti Prevencia ekzému).

V súčasnosti existuje množstvo farmaceutík, liečivých a protizápalových prípravkov. Vo väčšine prípadov postačuje vonkajšia lokálna liečba vo forme hutných mastných krémov, ktoré sa aplikujú na poškodenú pokožku, výdatne ju premasťujú a obnovujú jej obranné funkcie. Pri atopickom ekzéme sa na potlačenie zápalu používajú kortikosteroidy a lokálne imunoglobulátory. Pri najťažších prípadoch chronickej dermatitídy sa pristupuje k užívaniu preparátov tlmiacich imunitu, ktoré však nesú riziko nežiaducich účinkov. Všetko dôležité otázky a nejasnosti konzultujte vždy so svojím lekárom. Nepristupujte k samoliečbe neoverenými prípravkami.

Dôležitá prevencia ekzému

V závislosti od druhu ekzému musí pacient pristúpiť k preventívnym opatreniam, aby šírenie alebo intenzitu takéhoto kožného ochorenia ešte viac nepodporoval. Bez toho by akákoľvek odborná liečba nebola účinná.

Prevencia môže zahŕňať napríklad:

  • vylúčenie potravinových, inhalačných alergénov, alergénov z domácich zvierat, zabezpečenie bezprašnosti a nezávadnosti domácnosti,
  • vylúčenie chemických dráždiacich látok prítomných v kozmetike, čistiacich prostriedkoch (pracie prášky, gély…), v šperkoch a kovových doplnkoch,
  • zabránenie poteniu a treniu v miestach postihnutej pokožky,
  • nosenie oblečenia z prírodných priedušných materiálov, ktoré nespôsobujú podráždenie pokožky,
  • vyhýbanie sa dlhému pobytu na slnku, vo vode, v chlórovej vode, cez zimu skrátenie pobytu vonku počas mrazivých dní,
  • zníženie úrovne stresu a psychickej nepohody,
  • podporu obranyschopnosti a imunitného systému,
  • pravidelnú a dôkladnú starostlivosť o pokožku aj mimo hlavné obdobia výskytu ekzému (dôkladná hydratácia, premasťovanie, prírodné oleje),
  • zlepšenie trávenia a vstrebávania živín.

SÚVISIACE ČLÁNKY

1 komentár

Komentáre sú uzavreté.

POSLEDNÉ ČLÁNKY