19.9 C
Bratislava
streda, 11 septembra, 2024

Keď jedlo ide z tela von alebo čo spôsobuje zvracanie..

Poznáme to všetci. Silný pocit nevoľnosti či bolesti žalúdka, ktoré vyústia do násilného vypudenia obsahu žalúdka cez pažerák von ústami.

Zvracanie, aj keď je veľmi nepríjemne a oberie nás o posledné zvyšky energie, je v podstate prirodzenou reakciou organizmu. V mnohých prípadoch nás chráni pred ohrozením nášho zdravia od toxických látok.

Ako a prečo zvracanie vzniká?

Zvracanie

vyvolajú sťahy brušnej svaloviny súčasne s uvoľnením žalúdočnej svaloviny. Je sprevádzané nevoľnosťou, slabosťou, zblednutou pokožkou, potením, trasením, závratmi, točením hlavy a nadmerným slinením. Ide o akútnu reakciu, ktorú len ťažko môžeme ovládnuť. V prípade, že sa do nášho žalúdka dostali nevhodné až toxické látky, zvracanie ani nie je žiadúce potláčať, veď ide o ochrannú reakciu. Dôvodov, prečo náš organizmus reaguje takýmto spôsobom môže byť niekoľko.

Príčiny zvracania

  • konzumácia priveľkého množstva jedla alebo jedla príliš zaťažujúceho žalúdok,
  • konzumácia kontaminovaného jedla,
  • požitie väčšieho množstva alkoholu,
  • črevná chrípka, infekcia zapríčinená rotavírusom,
  • reakcia na alergén (u ľudí s potravinovou alergiou),
  • nežiadúci účinok liekov alebo očkovania, reakcia na chemoterapiu,
  • cestovná nevoľnosť,
  • zmena hladiny hormónov (tehotenstvo, menštruačný cyklus),
  • závraty, nízky krvný tlak,
  • migréna a bolesti hlavy,
  • reakcia na silný zápach,
  • stres, silný strach, úzkosť,
  • poruchy rovnovážneho ústrojenstva v strednom uchu,
  • reakcia na akútne ochorenie (zápal slepého čreva, žlčníkový záchvat, obličková kolika…),
  • sprievodný jav niektorých chorôb (ovčie kiahne, žltačka, ochorenia tráviaceho ústrojenstva, rakovina…).

Zvracanie v tehotenstve

Typickým problémom v tehotenstve je tzv. ranná nevoľnosť (nemusí sa prejavovať len ráno), ktorá môže vyústiť do zvracania. Je spôsobená vyššou hladinou hormónu progesterón, ktorý znižuje tvorbu žalúdočných štiav a pohyblivosť žalúdočnej steny a tiež zníženou hladinou cukru v krvi. Preto sa odporúča jesť častejšie a v menších dávkach. Najlepšie je hneď po prebudení zjesť niečo ľahké ako sušienku, keks.

Tehotenská nevoľnosť sa zvykne prejavovať hlavne v prvom trimestri, potom postupne vymizne.

Zvracanie u malých detí

Čo sa týka zvracania dojčiat po dojčení alebo po kŕmení umelým mliekom, ide o pomerne častý a prirodzený fyziologický jav, ktorý v priebehu vývinu zanikne. Pomáha vertikálne nosenie dieťaťa hneď po jedle, šetrné zaobchádzanie s dieťaťom po jedle, častejšie dojčenie… Ak je však dieťa zdravé, prospieva, neprejavujú sa u neho iné príznaky ochorenia (ako napr. časté koliky, hnačka, krv alebo hlieny v stolici, časté a intenzívne zvracanie, ekzém, ochorenie dýchacích ciest…), nie je dôvod sa obávať. V opačnom prípade je nutné vyhľadať odbornú pomoc.

Ako sa pred zvracaním chrániť?

Ako sme spomínali, pred akútnou reakciou zvracania nie je možné ani vhodné ho potláčať. Organizmus sa takto snaží škodliviny z tela odstrániť. Treba dbať na dostatočný prísun tekutín.

Ak je zvracanie príliš časté a má dlhodobejší charakter, oslabuje náš organizmus a hrozí nebezpečenstvo dehydratácie. Stav postihnutého závisí od príčiny zvracania. Ak ju nevieme presne určiť, potrebujeme odborné vyšetrenie. V niektorých prípadoch, kedy ide o silnú intenzitu zvracania, je nutné vyhľadať zdravotnú pomoc okamžite. Vtedy sa pacientovi podávajú lieky proti zvracaniu.

V bežných stavoch nevoľnosti pomáha dostatok oddychu a spánku, hlboké dýchanie, studený obklad na čelo. Na prevenciu sa môžu piť bylinkové čaje z mäty alebo harmančeku, prospešný je tiež zázvor, škorica, vitamín B6.

Proti cestovnej nevoľnosti sú zamerané lieky – antiemetiká ako je známy Kinedryl, Motilium Lingual, či žuvačky Travel-gum.

SÚVISIACE ČLÁNKY

1 komentár

  1. počas chemoterapie mamkinmu tatovi robil hrozne fajn na travenie penoxal dokonca nevolnosti aj hnacky sa takmer vyparili

Komentáre sú uzavreté.

POSLEDNÉ ČLÁNKY