25.5 C
Bratislava
nedeľa, 8 septembra, 2024

Zbavte sa jaziev

Jazvu

má na tele snáď každý z nás. Pre niekoho môže byť jazva spomienkou na nepríjemnú udalosť a pre niekoho trvalou pripomienkou na to, na čo si treba dávať pozor. Tak či tak, drobné úrazy, poranenia, chirurgické zákroky, kožné problémy či popáleniny zanechávajú v koži jasný dôkaz našej zraniteľnosti, ale aj dôkaz o jedinečných schopnostiach kože regenerovať sa.

Hojenie rany

Koža počas hojenia prechádza niekoľkými fázami. Prvá reakcia kože na zranenie je opuch a sčervenanie – vytvorí sa chrasta. Následne začne koža pod chrastou vytvárať nové tkanivo. Nakoniec nastane kompletná prestavba všetkých poškodených vrstiev kože.

Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžete ovplyvniť tak, aby bola jazva čo najmenej viditeľná. Začnite už počas hojenia rany. Stačí ak budete dodržiavať pár zásad.

  1. Rana by mala dýchať – nedávajte si žiadne krémy (pokiaľ lekár neurčil inak) pokožka má schopnosť regenerovať sa a zásahy zvonku by mohli tento proces len narúšať.
  2. Ranu a aj jej okolie udržujte v čistote – dezinfekciou (aj niekoľko dní po poranení) – koža je narušená a vy potrebujete zabrániť možnej infekcii rany, ktorá by len skomplikovala proces hojenia.
  3. Chrastu v žiadnom prípade nestrhávajte – kožu by ste znova poškodili, narušili by ste už aj vytvárajúcu sa novú kožu pod ňou a výsledná jazva by mohla byt výraznejšia.
  4. O jazvu sa začnite starať až keď je rana úplne zahojená (nie sú chrasty, nehnisá, nemokvá).

Nech už jazva vznikla akokoľvek často krát sa jej chceme zbaviť – berieme ich hlavne ako estetický problém.

Poznáme niekoľko druhov jaziev

Ploché jazvy

Tieto jazvy sú najčastejšie. Vznikajú pri bežných poraneniach. V závislosti od farby pokožky môže byť táto jazva ružovkastá až červená. Časom vybledne, ale môže aj stmavnúť. Vhodnou liečbou môžete tieto jazvy zjemniť.

Atrofické jazvy

Atrofické jazvy sú pod úrovňou kože. Vytvárajú malé jamky, alebo lieviky. Vznikajú po akné, alebo sú spomienkou na prekonané ovčie kiahne. Pri týchto ochoreniach sa koža narušila pod povrchom, v hlbších vrstvách, a tam dochádza aj k regenerácii. Výsledkom sú už spomínané jamky.

Hypertrofické jazvy

Tieto jazvy sú nad povrchom kože – vyvýšené. Nepresahujú oblasť poranenia. Sú červené, hrubé a tvrdé. Môžu vzniknúť po menších, ale aj hlbokých ranách. Časom sa zvyknú vyrovnať (dostanú sa na úroveň okolitej kože) a aj zblednúť. Počítajte ale s tým, že to môže trvať aj niekoľko rokov.

Keloidné jazvy

Aj tento druh jaziev je vypuklý, nad povrchom kože. Tento typ jazvy vzniká neskôr (aj po pár rokoch) po poranení. Priemerná dĺžka vzniku keloidnej jazvy je 30 mesiacov. Na rozdiel od hypertrofickej jazvy, táto presahuje oblasť poranenia a obsahuje veľké množstvo kolagénových väzieb. Presný dôvod vzniku tohto typu jaziev nie je známy. Predpokladá sa, že za tým môže byť vplyv hormónov a genetiky. Liečba tohto typu je problematickejšia, nakoľko nie je možné predvídať správanie jazvy. Chirurgické odstránenie jazvy by pri hojení mohlo končiť rovnako – vznikom keloidnej jazvy.

Liečenie jaziev

Jazvy, ako už bolo spomínané sú estetickým problémom. Zdravotné problémy vám môže spôsobiť len keloidná jazva. Tá rastie bez ohľadu na to, čo okolo seba zatláča. Rozsiahla keloidná jazva okolité tkanivo sťahuje, čo môže následne spôsobiť problémy s pohybom.

Pri liečení jaziev je potrebné dodržať dve základné pravidlá:

  • stabilná vlhkosť,
  • prísun kyslíka.

Prípravky na báze silikónu

Silikónové náplaste sú vhodné na liečbu keloidných jaziev, ale zároveň sú aj prevenciou pred vznikom hypertrofických a keloidných jaziev. Silikón dovolí pokožke dýchať – prísun kyslíku je zaistený. Silikónové gély a tyčinky sú vhodné na atrofické jazvy. Minimálna dĺžka liečenia je 2 mesiace. Maximálna dĺžka – 6 mesiacov.

Laser

Tento spôsob je vhodný pre atrofické jazvy. Laserom sa stimuluje pokožka pár mm pod povrchom. Koža sa stiahne, póry a jazvy sa zmenšia. Zároveň v koži dochádza k tvorbe nového kolagénu. Tkanivo v jazve získa pružnosť a elasticitu. Laserom sa môžu liečiť čerstvé ale aj staršie jazvy.

Frakciovaný CO2 laser – pri tejto liečbe laserom sa zbrúsi povrch kože, čim sa koža zarovná s jazvami po akné, alebo kiahniach. Aj tu dochádza k podpore tvorby kolagénu takže pokožka naberá na objeme v hlbších vrstvách a jazvičky miznú.

Na hypertrofické jazvy sa využíva laserové žiarenie. Jazva sa „zbrúsi“. Do jazvy sa injekciou podajú látky zabraňujúce zápalom a opätovnému nárastu tkaniva.

Liečbu laserom je nutné 3- 4 krát zopakovať kým bude jazva jemnejšia a menšia. Proces hojenia jazvy trvá niekoľko mesiacov. Takže na želaný výsledok si budete musieť chvíľu počkať.

Chemický peeling

Odstráni sa povrchová vrstva pokožky – pleť je vyhladená a jemnejšia. Nezrovnalosti po jazvách zmiznú, alebo sa výrazne zmiernia. Na kožu sa aplikujú látky, ktoré môžu preniknúť až do stredných vrstiev pokožky (v závislosti od druhu peelingu). Po pár dňoch dôjde k olupovaniu povrchu pokožky. Jedna kúra pozostáva zo 4-5tich sedení.

Počas ktoréhokoľvek liečenia jaziev sa vyhýbajte slnečnému žiareniu. Ak to nie je možné používajte krémy s ochranným faktorom. Najvhodnejšie obdobia na liečbu jaziev sú zima a začiatok jari.

Kyselina hyalurónová

Injekčne sa pod prepadnutú jazvu vpichne kyselina hyalurónová, ktorá na seba v pokožke naviaže tekutinu. Takto mnohonásobne zväčší svoj objem a vyplní prepadnuté miesto na koži.

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY