26.1 C
Bratislava
streda, 24 júla, 2024

Zoznam 7 vecí, ktoré by ste mali stihnúť do Vianoc

Určite mi dáte za pravdu, že Vianoce sú najkrajšie sviatky v roku. Je to čas, kedy sa zíde celá rodina, sú to sviatky pokoja a radosti, čas splnených želaní a darčekov, čas rozprávok, ale aj čas dobrého jedla a hojnosti. Cez Vianoce konečne spomalíme a užívame si posledné dni v odchádzajúcom roku. Ale čo robíme tých posledných 7 dní pred Vianocami?

Aj keď je jasné, že naši obchodníci nám dávajú často aj 2 mesiace dopredu vedieť, že Vianoce prichádzajú, na strane druhej, my ich veľmi radi „ignorujeme“ a nechávame si veci na poslednú chvíľu. Či už z dôvodu nedostatku času, alebo aj preto, že či už nákupy, dekorovanie, upratovanie, alebo pečenie skrátka lepšie „chutia“ až ozaj tých posledných pár dní pred Vianocami. Ak aj vy patríte do tejto skupiny ľudí, tieto dni sú tu práve pre vás. Vyhrňte si preto svoje rukávy, tu je zoznam 7 vecí, ktoré by ste mali stihnúť spraviť do Vianoc, tak aby tieto sviatky boli ozaj šťastné, veselé, ale aj prežité v zdraví.

7 dní do Vianoc – Vianočný zoznam

Prvá vec, čo musíte urobiť, je spraviť si svoj vianočný zoznam. Naň napíšte zoznam všetkého, čo sa týka Vianoc. Prvá kategória na zozname sú darčeky. Napíšte si zoznam vašej rodiny a blízkych, ktorých chcete obdarovať. Ku každému menu, napíšte zo 2 tipy na darčeky. Ak nechcete, aby vám darčeky prerástli cez hlavu, napíšte si aj finančný plán, koľko by ste asi na ne chceli minúť a čo by ich asi najviac potešilo. Na zoznam napíšte aj baliaci papier, stuhy, menovky a lepiacu pásku. Druhá kategória sú potraviny, čo všetko je potrebné nakúpiť na Vianoce. Aj keď obchody sú otvorené až do Štedrého dňa, toto si rozhodne nenechávajte na poslednú chvíľu. Zo zvyšujúcim sa dátumom, rastie aj počet ľudí, ktorí budú v potravinách a supermarketoch s vami. Na zoznam napíšte všetky ingrediencie, ktoré potrebujete na prípravu slávnostného menu. Špeciálne na Vianoce sa hodia aj kvalitné nápoje. Preto si dajte záležať na ich výbere. Na zahodenie rozhodne nie je aj príprava vlastných vianočných nápojov, skúste porozmýšľať, ako ozvláštniť tohtoročné menu. Do zoznamu napíšte aj ingrediencie, ktoré potrebujete na prípravu koláčov a sladkostí. Tretia kategória sú povinnosti. Napíšte si čo je ozaj potrebné stihnúť do Vianoc.

6 dní do Vianoc – Vianočný stromček

Vianočný stromček

Vianočný stromček je odjakživa symbol Vianoc. Preto neotáľajte s výberom vianočného stromčeka, lebo tie najkrajšie sa veľmi rýchlo vypredajú. Samozrejme, ak plánujete živý stromček. Ak máte umelý stromček, je to o starosť menej, na strane druhej, aby nechýbala vôňa ihličia, zabezpečte si aspoň pár živých vetvičiek. Ak môžete, stromček udržujte v chlade na balkóne, vložený do vedra s vodou. Pred jeho prenosom do vnútra, miestnosť do ktorej ho chcete umiestniť poriadne prevetrajte, aby stromček nedostal teplotný šok a aby vám rýchlo neopadal. Výborné sú tie stojany na stromček, ktoré v sebe majú zabudovanú nádobu na vodu. Stromček vám tak vydrží celé sviatky zelený a krásny. Na ozdobovanie stromčeka sa tešia dospelí, ale aj deti, strávte spolu tieto príjemné chvíle. Tento rok hlásia trendy návrat k prírode a klasike, stavte na červené, alebo zlaté ozdoby. Stromček môžete dozdobiť orechmi, perníčkami, jablkami, ale aj čipkovanými vianočnými ozdobami, alebo stuhami.

5 dní do Vianoc – nákupy

Nákupy potravín i darčekov. Pre niekoho nuda, pre iného povinná jazda. Fyzické nakupovanie je dokonca niekedy náročnejšie ako upratovanie samotnej domácnosti. Na nákupy potravín sa vyberte sa na nich najlepšie skoro ráno, alebo neskoro večer, keď bude v obchodoch menej ľudí. Choďte presne podľa zoznamu, ktorí ste si spravili a nenakupujte žiadne veci navyše. Raz dva by ste to pocítili aj na vašom účte. Nákupy darčekov môže byť taktiež príjemná činnosť, tak ako pri nákupe potravín, choďte presne podľa zoznamu. Platí, radšej kvalita, ako kvantita.

4 dni do Vianoc – upratovanie i pečenie

Ideálny deň na upratanie domácnosti. Zapojte do upratovania aj ostatných členov rodiny, pôjde to oveľa rýchlejšie. Vytrieďte nepotrebné letáky, zaplaťte účty, staršie deti môžu povysávať, utrieť prach, ženy poumývajú všetky okná. Večer pobaľte darčeky. Na Štedrý deň, akoby ste ich „našli“. Nedeľa je výborný čas aj na pečenie vianočné pečiva, alebo perníkov. Vymiešať cesto, alebo vykrojiť sušienky zvládnu aj deti. Pri pečení myslite aj na to, že Vianoce by mali byť aj trošku zdravé. Okrem tradičných koláčov môžete skúsiť aj nejaké raw nepečené zákusky. Aj pri klasických koláčoch je možné trošku experimentovať a kúzliť. Cukor nahraďte zdravším sladidlom, alebo ho dajte o štvrtinu menej. Margaríny môžete kľudne nahradiť kokosovým olejom.

3 dni do Vianoc – pohľadnice

Ak ste klasik a posielate vianočné pohľadnice, dnes ich určite odošlite. Taktiež si prejdite svoj nákupný zoznam a dokúpte veci, ktoré ste zabudli, alebo ktoré naposledy v obchode nemali.

2 dni do Vianoc – trhy a stretnutia s priateľmi

Už len 2 dni do Vianoc. Keď ste doteraz neboli na vianočných trhoch, neotáľajte. Čerstvý vzduch, langoše, vôňa klobás, kapustnice a veselá hudba robia s ľuďmi divy a už sa ozaj budete aj vy cítiť vianočne. Táto vianočná nálada odjakživa spája ľudí, vyvoláva pocity sentimentu, ale aj šťastia, či pokory. Zaspievajte si so svojimi blízkymi koledy, alebo venujte nejaký dar aj na charitu.

1 deň do Vianoc – upratanie si vo vzťahoch

Vzťahy na Vianoce

Dnes je posledný deň pred Vianocami. Mali by ste mať všetko hotové. Nákupy, darčeky, stromček, napečené, upratané, i pohľadnice odoslané. Je čas si trošku oddýchnuť v predvečer Vianoc. Pri sviečkach a pohári dobrého punču je čas na relax. Ak sú vo vašom okolí ľudia, s ktorými ste už dlho nerozprávali, alebo na ktorých sa hneváte, možno sú práve Vianoce tým časom, kedy by ste na hádky, či zlé vzťahy mali zabudnúť. Zodvihnite telefón a zavolajte im. Uvidíte ako sa potešia nielen oni, ale nakoniec aj vy. Veď každý z nás, by mal mať na Vianoce srdce otvorené.

Želáme Vám krásne vianočné sviatky a do Nového roka vstúpte v zdraví a hlavne pozitívne naladení.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY