-0 C
Bratislava
utorok, 19 marca, 2024

Ovčie kiahne – príznaky, priebeh, liečba

Ovčie kiahne – infekčné vírusové ochorenie, ktorým si v detskom veku prešiel takmer každý z nás. Keďže si už na priebeh zrejme len matne spomínate, môže sa stať (najmä, ak máte malé deti), že spočiatku nebudete vedieť toto ochorenie identifikovať.

Ako spoznať ovčie kiahne?

Aký majú priebeh a ako to malému pacientovi čo najviac uľahčiť? Aké postupy je vhodné pri liečbe dodržiavať?

Ovčie kiahne – príznaky, diagnostika a priebeh ochorenia

Toto ochorenie najčastejšie postihuje deti predškolského a školského veku (až 90%). Ovčie kiahne alebo aj varicella sú vysoko nákazlivou chorobou, ktorá sa šíri vzdušnou cestu a doba od infikovania po prvé príznaky je približne 14 dní.

Jedinec, ktorému v tele koluje tento vírus, je pritom infekčný už pár dní pred objavením prvého pupienka. Nákazlivosť odoznieva s poslednou vysušenou a odpadnutou chrastičkou. V tom spočíva hlavné riziko ochorenia, najmä pre deti do jedného roku a osoby s oslabenou imunitou, u ktorých môže byť priebeh ochorenia sprevádzaný vážnejšími komplikáciami.

Mnoho mamičiek sa pri diagnostike „neznámych“ pupienkov neváha podeliť s ostatnými, minimálne prostredníctvom fotografie. Občas je skutočne náročné zistiť, či ide o ovčie kiahne a predovšetkým – priznať si, že vás pravdepodobne čaká pár týždňov v izolácii s chorým dieťaťom. Po bezpríznakovej inkubačnej dobe (2 týždne od infikovania) nastupuje hlavný priebeh ochorenia, ktorý spočiatku môže pripomínať klasickú virózu, alebo vyčerpanie – dieťa má zvýšenú teplotu, je malátne a odmieta jedlo.

Prvé vyrážky sa objavujú na trupe a chrbte, nezriedka aj vo vlasovej alebo tvárovej časti hlavy.

Pre ovčie kiahne je práve toto charakteristickým znakom – výsev vyrážok v centrálnej časti tela, teda v miestach s vyššou telesnou teplotou. Ruky a nohy bývajú zasiahnuté iba minimálne, na rozdiel od pravých kiahní, ktoré sa lokalizujú opačne – postihujú silným výsevom končatiny.

Vlna výsypu nových vyrážok je sprevádzaná vysokými teplotami (38°C a viac). Z drobných červených škvŕn sa v priebehu pár hodín stávajú pľuzgiere naplnené čírou tekutinou. Tekutina sa po čase zakalí, pľuzgiere prasknú a vznikajú chrasty, ktoré by do dvoch týždňov mali odpadnúť. Ak neboli infikované zvonka neodbornou liečbou, nezostanú na koži žiadne jazvy. Pripravte sa na to, že vĺn výsypu môže byť niekoľko po sebe a o to viac sa predlžuje doba, počas ktorej je vaše dieťa infekčné. Aby sa mohlo vrátiť do kolektívu, nemala by byť na jeho tele už ani jedna chrastička.

Liečba bez následkov

Určite vám už hlavou prešlo mnoho scenárov s púdrom a „fialovou“ vodou. Dokonca ste počuli, ako kamarátka kúpala dieťa vo vode z ovsených vločiek. Jedna správna liečba ovčích kiahní neexistuje.

Vysporiadať sa s nimi musí predovšetkým imunita infikovaného človeka. A to nejaký čas trvá. Viete však urobiť niekoľko opatrení, aby ste priebeh ochorenia zmiernili a zabezpečili svojmu dieťaťu dostatočnú starostlivosť:

  1. Dbajte na dostatok tekutín – povolená je voda, čaje a ovocné šťavy. Najmä počas dní s vysokou horúčkou je nutné dodržiavať pravidelný pitný režim.
  2. Dopĺňajte vitamíny – hlavne vitamín C a vitamíny skupiny B, ktoré pomáhajú podporiť imunitu a sú prínosné pre regeneráciu buniek, teda aj buniek pokožky.
  3. Dodržiavajte kľudový režim a zdržiavajte sa vo vnútri a v teple. Vyrážky nesmú v zimných mesiacoch zachladnúť – hrozí riziko nebezpečného vnútorného výsevu. Ak vystavíte dieťa slnku (jar a leto), riskujete, že na mieste chrastičiek zostanú na koži natrvalo biele fľaky.
  4. Nedovoľte dieťaťu, aby sa škriabalo. Riziko zanesenia infekcie a následné skomplikovanie ochorenia môže prejsť až do liečby antibiotikami (vyrážky sa druhotne zapália). Dieťaťu ostrihajte nechty, pravidelne umývajte ruky, zožeňte si antibakteriálny gél. Pri akútnych záchvatoch svrbenia odporúčajú niektorí lekári užiť vnútorne antihistaminikum, napr. Fenistil (kvapky). Predtým sa však poraďte so svojím ošetrujúcim lekárom.
  5. Kúpať alebo sprchovať? Ani odborníci nemajú jednotný názor. Zatiaľ, čo jedni odobrili krátky kúpeľ v slabom roztoku hypermangána (má dezinfekčné a vysušujúce účinky), iní zavrhujú akýkoľvek pobyt v kúpeľni. Zo skúseností mnohých rodičov najlepšie vychádza krátka sprcha bez použitia mydla alebo sprchového gélu. Osuškou pokožku netrite, iba opatrne prikladajte.

Zbystrite pozornosť…

Ak ste tehotná žena a vo vašom okolí sa vyskytujú ovčie kiahne

Vírus sa cez placentu prenáša k plodu a môže spôsobiť jeho poškodenie. Platí to hlavne pre ženy, ktoré zatiaľ ovčie kiahne neprekonali. Veľmi nebezpečné je vystavenie sa vírusu ovčích kiahní v posledných týždňoch tehotenstva a tesne pred pôrodom.

Ak máte oslabenú imunitu

Riziko, že ovčie kiahne dostanete druhý krát, je minimálne. Avšak ak podstupujete liečbu iného ochorenia a vaša imunita je dlhodobo oslabená, môže sa pod vplyvom vonkajšieho podnetu spiaci vírus vo vašom tele aktivovať a spôsobiť pásový opar.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY