10.8 C
Bratislava
sobota, 5 októbra, 2024

Keď si vaše nohy robia čo chcú..

Syndróm nepokojných nôh (SNN)

(z angl. Restless Legs Syndrome – RLS) je ochorenie neurologického typu, pri ktorom máte neovládateľné nutkanie pohybovať končatinami (najmä nohami).

Podľa výskumov ním trpí 13% žien a 8% mužov, len u nás viac než 145 tisíc ľudí. Môže sa objaviť v ktoromkoľvek veku, trpia ním deti aj dospelí ľudia.

Najčastejšie sa prejavuje na dolných končatinách. Pri vážnejšom postihnutí sa môže objaviť aj v iných častiach tela (ruky, tvár, celé telo).

Väčšina ľudí, ktorí týmto syndrómom trpia si ani neuvedomuje, že ide o ochorenie. Nutkanie neustále sa pohybovať pripisujú stresu či preťaženiu.

Príznaky SNN

Pacient môže pociťovať pálenie, brnenie, mravčenie, svrbenie, pocit napätia, nutkanie hýbať nohami a ďalšie nepríjemné, ťažko opísateľné vnemy v nohách, alebo v iných častiach tela.

Najčastejšie sa tieto symptómy objavia keď si chce človek odpočinúť. Sadne si pred televízor alebo si chce v pokoji prečítať knihu, ale príznaky SNN ho donútia vstať, prejsť sa alebo si aspoň masírovať nohy.

Najviac problémov narobí ľuďom, ktorí majú sedavé zamestnanie – syndróm im znemožňuje vykonávať ich prácu.

Nespavosť je ďalším sprievodným znakom SNN. Ak sa prejavy syndrómu objavia počas zaspávania, pacient sa stále prehadzuje na posteli a nedarí sa mu pokojne zaspať.

Príznaky sa môžu objaviť aj v noci, počas spánku. Nekvalitný spánok môže mať za následok ďalšie zdravotné problémy – bolesti hlavy, znížená imunita, strata chuti do jedla, únava, depresie, pokles koncentrácie a pozornosti…

Ťažšie postihnutie sa môže prejaviť aj na rukách, tvári alebo na celom tele.

Príčina vzniku SNN

Príčina nie je známa, no predpokladá sa, že za jeho vznikom môže byť viac problémov:

  • Nízka hladina železa a tým spôsobené pohybové problémy.
  • Hormonálna nerovnováha – tento syndróm sa často objavuje u žien počas tehotenstva.
  • Znížená hladina dopamínu – látka, ktorá sa produkuje v mozgu a je okrem iného dôležitá aj pre správne fungovanie pohybového aparátu človeka. To jej jeden z dôvodov prečo sa SNN môže prejaviť aj na iných častiach tela (nie len na nohách).
  • Predpokladá sa aj možná genetická predispozícia. Ak SNN trpeli vaši rodičia, je u vás väčšia šanca, že syndróm postihne aj vás. Až 60% prípadov ochorenia sa vyskytne u jedincov, ktorých blízky príbuzní trpeli SNN.
  • Vonkajšie podnety ako alkohol, lieky.
  • Iné ochorenie – cukrovka, poruchy štítnej žľazy, kŕčové žily, Parkinsonova choroba, poškodenie nervov.

Diagnostikovanie SNN

Veľa krát sa stáva, že SNN sa zle diagnostikuje. Pacient sa posťažuje na bolesti nôh a lekár ho následne pošle k ortopédovi, alebo na rehabilitáciu. Ak sa posťažuje aj na nespavosť, odporučí sa k psychiatrovi alebo k psychológovi.

Pre určenie správnej diagnózy je potrebné zistiť či nejde o vedľajšie účinky liekov, ktoré pacient užíva. Syndróm môže byť vyvolaní aj iným ochorením (cukrovka, Parkinsonova choroba..). Lekár sa zameria na možné poškodenie nervov a hormonálnu nerovnováhu.

Pacient podstúpi EMG vyšetrenie a urobia sa mu krvné testy.

Liečba SNN

Na liečbu syndrómu sú najúčinnejšie lieky s obsahom pramipexolu (podávajú sa aj pacientom s Parkinsonovou chorobou). Táto zložka potláča v centrálnom nervovom systéme nutkanie k pohybu, bolesť nôh, únavu a nespavosť. Potlačenie symptómov je zreteľné už po piatich dňoch liečby. Lieky stačí užiť pár minút pred predpokladaným nástupom symptómov (napr. pred spaním).

Syndróm nepokojných nôh – domáca liečba

Až jedna tretina SNN je spôsobená nedostatkom železa. Môže to byť aj váš prípad. Pridajte do svojej stravy potraviny s vyšším obsahom železa, ale aj s vápnikom, draslíkom a horčíkom.

Pohyb – cvičenie môže zmierniť príznaky SNN. Pravidelné cvičenie aspoň 3 krát do týždňa (aerobik, cviky so závažím) pretiahnu vaše svaly a šľachy čo môže prejavy syndrómu obmedziť.

Podložte si nohy – ak nemôžete zaspať pre kŕče podložte si pod nohy vankúš. Keď sú nohy vyššie než trup predídete kŕčom.

Mydlo – obyčajné tuhé mydlo obsahuje látky, ktoré rozširujú cievy. Stačí položiť kocku mydla do postele v blízkosti nôh. Uvoľňujúce sa látky rozšíria cievy a vďaka tomu sa symptómy SNN zmiernia.

Kúpeľ – obklady – niekomu od kŕčov pomôžu studené slané kúpele nôh, iným zas striedanie studených a teplých obkladov. Najlepšie urobíte ak sami vyskúšate, ktorý spôsob zmierni príznaky vám osobne.

Kofeín, alkohol, nikotín – tieto látky symptómy SNN len zhoršia. Najlepšie urobíte ak sa im vyhnete.

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY