Hormonálna sústava riadi celkové fungovanie našich tiel. Organizmus človeka neustále produkuje širokú škálu rôznorodých hormónov a pritom každý má svoju nezastupiteľnú funkciu. To, že sa zo ženy stane matka, samotná možnosť počatia a donosenia dieťaťa, by nebola možná bez pohlavného hormónu progesterón.
Hormón s názvom progesterón
Progesterón
je ženský pohlavný steroidný hormón, patriaci medzi progestíny. Začína sa tvoriť hneď po prvej ovulácii. Tvorený je predovšetkým v žltom teliesku vaječníkov, čiastočne v nadobličkách a počas tehotenstva jeho tvorba prebieha v placente.
Aj keď isté malé množstvo je obsiahnuté aj mužskom tele, produkujú ho semenníky, ide o typicky ženský pohlavný hormón, ktorý má nezastupiteľné miesto vo fungovaní celkového reprodukčného systému. Z toho dôvodu sa nazýva aj hormónom materstva.
Jeho hladina je kolísavá v rámci menštruačného cyklu (nižšia je v prvej polovici cyklu, v druhej polovici narastá). A mení sa aj počas života. Najvyššie hodnoty sú na konci tehotenstva, najnižšie po klimaktériu.
Progesterón a jeho účinky
Progesterón zodpovedá za správny postup menštruačného cyklu. Respektíve kolísanie jeho hladiny. Na začiatku druhej polovice menštruačného cyklu, po ovulácii – keď sa z vaječníka uvoľní vajíčko, sa na danom mieste vaječníka utvorí žlté teliesko, kde nastáva produkcia progesterónu.
Jeho hladina postupne narastá, následkom toho sa podporuje rast sliznice maternice. Maternica je tak pripravovaná na prijatie oplodneného vajíčka.
Ak k oplodneniu nedošlo, dochádza k degradácii žltého vajíčka. Hladina progesterónu sa zníži, čo pôsobí ako spúšťač sekrečnej fázy menštruačného cyklu.
V opačnom prípade, ak došlo k oplodneniu, menštruačný cyklus sa zastaví, žlté teliesko pokračuje v produkcii progesterónu, no približne v 12. týždni tehotenstva sa jeho tvorba prenesie na placentu.
Význam progesterónu v tehotenstve
Práve v tehotenstve sa začína nezastupiteľná funkcia progesterónu, ktorý je v značnom množstve produkovaný placentou po celé tehotenstvo. Zvyšuje množstvo hlienu v krčku maternice, čím vytvára ochrannú zátku. Tlmí predčasné kontrakcie maternice, aby nedošlo k predčasnému pôrodu. Zodpovedá za vývoj mliečnej žľazy. Spolu s estrogénom podporuje zväčšenie poprsia.
Keď je hladina progesterónu nedostatočná
V súvislosti s progesterónom je najčastejší problém jeho nedostatok, čo následne spôsobuje nevyváženosť ostatných pohlavných hormónov v tele ženy (silnejšie pôsobenie estrogénu aj testosterónu). Deficit progesterónu môže byť spôsobený aj nadmerným alebo dlhodobým stresom, môže to byť tiež reakcia organizmu na vysadenie hormonálnej antikoncepcie, tiež ako dôsledok nesprávneho stravovania sa a životného štýlu.
Skutočnosť, že progesterónu máte nedostatok, sa dá zistiť pravidelným meraním rannej bazálnej teploty. Dôležité je merať si teplotu vždy v rovnakom čase. Za normálnych okolností by sa mali počas ovulácie hodnoty bazálnej teploty zvýšiť o 0,4 až 0,6 stupňa. Ak sa však teplota nezvyšuje, môže to byť spôsobené práve nedostatkom progesterónu.
Aké problémy spôsobuje nedostatok progesterónu?
- problémy s otehotnením, absencia ovulácie a z toho vyplývajúca neplodnosť,
- problémy s menštruáciou, jej nepravidelnosť, skrátený cyklus, silný predmenštruačný syndróm, silné menštruačné bolesti, neprirodzené krvácanie, vynechávanie menštruácie,
- problémy v tehotenstve, riziko potratu, predčasné kontrakcie,
- problémy s dojčením, keďže progesterón zodpovedá za vývin mliečnej žľazy,
- bolesti hlavy, zmeny nálad,
- sklony k priberaniu, hlavne v oblasti brucha,
- problémy s akné.
Ako môžeme prirodzene podporiť tvorbu progesterónu?
Ovplyvniť hladinu progesterónu v tele je možné pomocou stravy a celkovou úpravou životného štýlu. Je vhodné zaradiť do svojho jedálnička potraviny bohaté na proteíny ako mäso, ryby, vajcia a strukoviny. Medzi potraviny, ktoré obsahujú menšie množstvo progesterónu, patria: sója, olivy, orechy, rôzne semená, ryža, pšenica. Podporujúco pôsobia aj vitamín B, zinok a horčík. A samozrejme nezabúdať na pravidelný spánok a vyhýbanie sa stresu.
Medicínska pomoc pri deficite progesterónu
V prípade vážnejších komplikácií spojených s nedostatkom progesterónu (ako napr. neplodnosť) sa v medicíne tento problém rieši nasadením hormonálnej liečby. Tá sa realizuje rôznymi spôsobmi v závislosti od charakteru zdravotných problémov. Realizuje sa formou liekov alebo injekcií, vaginálnymi čipkami aj progesterónovým krémom.