21.6 C
Bratislava
streda, 24 júla, 2024

Zdravotné benefity žraločej chrupavky

Žralok nikdy neochorie na rakovinu – veta, ktorá tieto tvory dostala do pozornosti vedcov a následne sa do povedomia verejnosti dostal výživový doplnok s názvom žraločia chrupavka. O účinkoch tohto preparátu vzhľadom k onkologickým ochoreniam sa vedie množstvo diskusií. Má svojich zástancov, ale aj kritikov.

Od žraločej chrupavky sa asi očakávalo viac, než je schopná poskytnúť. Žraločia chrupavka možno nie je liek na všetky onkologické ochorenia, ale vášmu zdraviu môže výrazne pomôcť.

Výživový doplnok

Žraločia chrupavka je v podstate tvrdé elastické tkanivo pochádzajúce zo žralokov ulovených prevažne v Tichom oceáne.

Z chrupavky, plutiev a aj pečene tohto zvieraťa sa získavajú extrakty:

  • Sqvalamín – laktát
  • AE – 941
  • U – 995

Množstvo vedeckých štúdií, testov a analýz, ktorým sa tento produkt podrobil svedčili v jeho prospešnosť na ľudské zdravie. Žraločia chrupavka sa najčastejšie používala, alebo odporúčala na podpornú liečbu rôznych druhov rakoviny, ale aj ako prevencia pred ňou. Veľký úspech sa predpokladal pri liečbe Kaposiho sarkómu, čo je nádorové ochorenie ktoré najčastejšie postihuje ľudí s HIV.

Tento výživový doplnok toho ale dokáže oveľa viac

  • Zlepšuje hojenie rán
  • Spomaľuje artritídu a osteoporózu
  • Posilňuje imunitný systém
  • Zlepšuje zrak. Makulárna degenerácia – vekom podmienený zhoršujúci sa zrak. U ľudí, ktorým sa vekom zhoršuje zrak môže pravidelné užívanie žraločej chrupavky zrak zlepšiť, prípadne stabilizovať a zabrániť tak jeho ďalšiemu zhoršeniu.
  • Priaznivo pôsobí na pokožku pri psoriáze (lupienky) – na zlepšenie stavu tohto ochorenia zaberá hlavne extrakt žraločej chrupavky AE – 941. Psoriázy vás úplne nezbaví, ale výrazne zmierni svrbenie a zlepší vzhľad pokožky.
  • Rakovina – úspešnosť liečby pokročilej rakoviny sa pri užívaní žraločej chrupavky nepotvrdila. Aj keď bol tento produkt pôvodne určený na podpornú liečbu onkologických ochorení, jeho účinky proti rastu nádorov a ich potlačeniu nie sú preukázané. Úspešnosť bola zaznamenaná pri rakovine obličiek, kde predĺžila prežitie pacientov.

Žraločia chrupavka a rakovina

Na to aby sa účinky žraločej chrupavky preukázali pri onkologických ochoreniach nie je dostatok testov a aj z tých, ktoré sa urobili je málo dôkazov o jej účinkoch. Nie je ale vylúčené, že tento produkt nepomôže v boji so začínajúcou rakovinou. Tiež môže mať preventívne účinky – zabráni vzniku onkologických nádorov. Zložky, ktoré žraločia chrupavka obsahuje (konkrétne AE – 941) zabraňujú vytváraniu nových krvných ciev v rastúcom nádore  – má antiangiogenézne účinky. (angiogenéza – rast ciev v novotvaroch v tkanivách)  Nádor takto nie je vyživovaný, nedostáva potrebné živiny pre svoj rast. Jeho rast sa môže spomaliť, zastaviť, alebo sa nádor môže stratiť. Ako už bolo vyššie spomínané, pri pokročilých rakovinových ochoreniach sa účinky tohto produktu neoverili. Výsledky testov so začínajúcou rakovinou nie sú. Schopnosť žraločej chrupavky zabraňovať organizmu vytvárať nové cievy však potvrdená je čo môže byť dobrý začiatok k nájdeniu lieku na toto ochorenie.

Zložky extrahované zo žralokov v tomto produkte preukázateľne predlžujú život pacientom trpiacim rakovinou obličiek.

Žraločia chrupavka a kĺby

Tento produkt je zložený z glukosamínu, chondroitínu a kolagénu – presne z týchto zložiek sú tvorené ľudské kĺby. Ich dodaním do organizmu sa podporuje regenerácie chrupavky, kĺbov a väzov, zlepšuje sa usadzovanie vápnika v kostiach, zmierňuje bolesti chrbtice a spomaľujú sa degeneratívne procesy v kĺboch.  Priaznivo vplýva na pohybový aparát – zabraňuje vzniku zápalov kĺbov a svalov.

Nakoľko sú ale molekuly týchto zložiek v produkte veľké, ľudský organizmus má s ich rozložením problémy. Je možné, že časť z nich ako prijmeme tak aj vylúčime, bez toho, aby na organizme zanechali akékoľvek stopy účinku. Preto žraločia chrupavka môže tvoriť jednu zložku výživového doplnku čím sa stáva lepšie stráviteľnou.

Množstvo vápnika, ktoré sa v tomto produkte nachádza pôsobí preventívne pred vznikom osteoporózy počas menopauzy.  Zlepšuje stav pokožky, nechtov a aj vlasov.

Užívanie

Užívanie žraločej chrupavky je pre väčšinu ľudí bezpečné, ak sa užíva podľa odporúčaní. Nie je vhodné užívať ju vo forme tabletiek a prášku dlhšie než 40 týždňov. Vo forme krému (na kožné problémy) ju môžete bezpečne užívať maximálne 8 týždňov. Po uplynutí tohto obdobia si dajte pár mesiacov prestávku v užívaní.

Žraločia chrupavka nie je vhodná pre tehotné a dojčiace ženy a deti. Opatrní v jej užívaní by mali byť aj ľudia, ktorí podstúpili v nedávnej minulosti chirurgický zákrok, alebo prekonali infarkt.

Ak si práve liečite zlomeninu tomuto výživovému doplnku sa na čas liečenia vyhnite.

Veľký obsah vápniku v tomto produkte môže byť dôvodom vzniku zdravotných problémov u ľudí, ktorí trpia hyperkalcémiou (zvýšenou hladinou vápnika).

Dlhodobé užívanie tohto prípravku by ste mali zvážiť. Môže obsahovať neurotoxíny, ktoré súvisia s Alzheimerovou chorobou.

Užívanie žraločej chrupavky môže priaznivo vplývať na vaše zdravie, existujú ale aj dôkazy o tom, že od nej veľké uzdravovacie účinky netreba očakávať. To, že u žralokov nie je onkologické ochorenie tak časté môže mať iný dôvod. Žralok žije v moriach a oceánoch, ktoré sú ekologickým znečistením zasiahnuté menej ako zem. Druhá a veľmi podstatná vec, ktorá hovorí pre zdravie žralokov je ich imunitný systém. Ľudský imunitný systém sa aktivuje v momente, keď je organizmus napadnutý (vírusom, baktériou, plesňou..). Imunitný systém žraloka je aktívny stále, neustále vytvára protilátky, ktoré sú v každej sekunde ich života pripravené zasiahnuť proti akémukoľvek útoku na organizmus.

Zdroje

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY