26.9 C
Bratislava
pondelok, 27 mája, 2024

Výber zdravotnej poisťovne nepodceňujte: 5 kritérií, ktoré by ste pri prepoistení mali zvážiť

Oplatí sa zmena zdravotnej poisťovne? O tom rozhoduje najmä niekoľko kľúčových parametrov. Dôležité je napríklad vedieť, či má vaša nová poisťovňa v okolí zazmluvnených lekárov a ponúka benefity, ktoré viete využiť.

Existujú aj ďalšie dôležité kritériá, ktoré by ste si mali pri prepoistení všímať. Prečítajte si náš článok a zistite, ktoré z nich to sú, a aj aký má byť váš ďalší krok, ak sa pre zmenu rozhodnete.

Aké sú najčastejšie dôvody na zmenu poisťovne

Podľa prieskumu realizovaného agentúrou NMS Market Research ako hlavný dôvod na zmenu zdravotnej poisťovne uvádzajú Slováci finančný príspevok na ošetrenie u zubára.

Takmer tretine opýtaných imponujú zľavy na liekoch a štvrtina poistencov uvádza ako rozhodujúce kritérium sieť zmluvných lekárov či uhrádzanie zákrokov.

Slovákov vedia na zmenu presvedčiť aj rôzne benefity, napríklad príspevok na okuliare či zľavy na kúpeľné pobyty. Niektorých ľudí môžu pri rozhodovaní ovplyvniť aj reklamné kampane a skúsenosti blízkych.

Na aké kritériá by ste mali pri prepoistení myslieť?

Ešte predtým, ako sa rozhodnete podať prihlášku do novej poisťovne, zvážte nasledujúce kritériá:

1. Dostupná sieť lekárov

Pri výbere novej poisťovne by ste si mali preveriť aj to, akých špecialistov a lekárov majú jednotlivé poisťovne zazmluvnených. Nie všetci lekári majú totiž zmluvy so všetkými poisťovňami. Dôležité je zistiť, či sa zazmluvnení lekári, špecialisti a stomatológovia nachádzajú v blízkosti vášho bydliska. Preveriť si to môžete na weboch jednotlivých poisťovní.  

2. Poskytovanie benefitov

Poisťovne ponúkajú svojim poistencom rôzne zľavy a výhody. Oceniť môžete benefity, ako sú príspevky na zuby, okuliare, preplácanie liekov a lacnejšie kúpeľné pobyty. Každá veková kategória si nájde to svoje. Dokonca vám tieto benefity pomôžu ušetriť desiatky až stovky eur. Zistite, ktoré sú pre vás tie najatraktívnejšie a aj to, ako si ich dokážete uplatniť.

3. Kvalitné elektronické služby

Nechcete navštevovať pobočku zdravotnej poisťovne osobne? Dnes už nemusíte, pretože všetky zdravotné poisťovne poskytujú digitálne služby. Vďaka tomu si viete jednoducho zmeniť údaje po presťahovaní či sobáši, alebo požiadať o rôzne benefity.

Dlhodobo najlepšie hodnotenou aplikáciou zdravotných poisťovní je aplikácia zdravotnej poisťovne Dôvera. Poistenci na nej oceňujú najmä prehľadnosť, čitateľnosť, krátky proces, ktorým sa poistenec dostane k výsledku, či dobrú reakciu pri zadávaní jednotlivých úloh.

Oplatí sa zmena zdravotnej poisťovne? O tom rozhoduje najmä niekoľko kľúčových parametrov. Dôležité je napríklad vedieť, či má vaša nová poisťovňa v okolí zazmluvnených lekárov a ponúka benefity, ktoré viete využiť.

Existujú aj ďalšie dôležité kritériá, ktoré by ste si mali pri prepoistení všímať. Prečítajte si náš článok a zistite, ktoré z nich to sú, a aj aký má byť váš ďalší krok, ak sa pre zmenu rozhodnete.

Zdroj: pexels.com
Zdroj: pexels.com

4. Programy pre chronicky chorých

Programy pre ľudí s chronickým ochorením sú veľmi dôležité, pretože dokážu uľahčiť život.  Príkladom je program DôveraPomáha diabetikom, v ktorom poisťovňa vzdeláva ľudí a má k dispozícii digitálneho výživového poradcu, ktorý radí, ako by mali poistenci upraviť svoje stravovacie návyky. Výnimočným programom je grantový program Bojovníci za zdravie, cez ktorý vie poistenec získať finančný príspevok na pomôcky alebo zákroky, ktoré zdravotné poisťovne zo zákona neuhrádzajú.

5. Referencie klientov

V neposlednom rade dajte aj na referencie klientov danej poisťovne. Dôležitým ukazovateľom môžu byť aj čísla o tom, koľko ľudí je v jednotlivých poisťovniach a ako sa menia ich počty. A to nielen z roka na rok, ale aj z dlhodobého hľadiska.

Zdravotná poisťovňa Dôvera za posledných 10 rokov rozšírila svoj poistný kmeň o viac ako 250-tisíc poistencov. Je tak za dané obdobie najúspešnejšou poisťovňou, ktorá má navyše dlhodobo najférovejšiu kampaň bez špekulácií.

Aký je váš ďalší krok?

Keď sa rozhodnete, vaším ďalším krokom je poslanie prihlášky. Tá musí byť doručená novej poisťovni najneskôr do 30. septembra kalendárneho roka. Ak vašu prihlášku schvália, poistencom v novej poisťovni začnete byť od 1. januára nasledujúceho roka. Nový preukaz vám príde po schválení prihlášky poštou.

Celý proces je veľmi jednoduchý. Nezabudnite len na to, že keď sa stanete poistencom v novej poisťovni, musíte do 8. januára nasledujúceho roka nahlásiť zmenu zdravotnej poisťovne vášmu zamestnávateľovi. Ak to neurobíte, hrozí vám pokuta vo výške 340 eur.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY