23.6 C
Bratislava
štvrtok, 23 mája, 2024

Vitamíny pre ženy – aké vitamíny potrebujú ženy?

Žijeme v dobe, keď sú potraviny bežne dostupné a regály supermarketov sú doslova preplnené širokou škálou zdravých výrobkov. Zdá sa, že výberom správnych potravín dokážeme telu dodať všetky potrebné vitamíny a minerály.

Najnovšie štúdie však ukazujú, že prevažná väčšina žien má nedostatok aspoň jednej z týchto živín a veľmi veľa žien má dokonca nedostatok viacerých živín. Preto je vhodné položiť si jednu základnú otázku – aké vitamíny ženy potrebujú? Správnou suplementáciou môžeme ľahko doplniť nedostatky, čo sa nám vráti v podobe lepšej pohody a zvýšenej vitality. Chcete poznať odpoveď?

Antioxidačné vitamíny (A, C a E)

Vitamíny A a E sú rozpustné v tukoch, preto je najlepšie konzumovať ich po mastnom jedle alebo s prídavkom omega 3 mastných kyselín. Bojujú proti voľným radikálom, čím pôsobia proti procesu starnutia a chránia pred chorobami srdca, očí, kože a mozgu. Vitamín C nielenže posilňuje našu imunitu a chráni pred prechladnutím, ale chráni aj náš zrak a pokožku pred poškodením spôsobeným UV žiarením a znečistením životného prostredia. Môže sa používať vo forme doplnkov, ktoré sú k dispozícii na: allnutrition.sk/Vitamin_C-k1065.html. Preto sa oplatí dbať na to, aby sme konzumovali správne množstvo tohto (C) udového vitamínu. Vitamíny A a E fungujú podobne, chránia zdravé bunky a zabraňujú ich mutácii. Okrem toho vitamíny A a E chránia pokožku pred prejavmi starnutia a pred rakovinou.

Vitamín D

Vitamín D možno získať okrem iného z vajec, niektorých mliečnych výrobkov a jednotlivých druhov húb. Najviac vitamínu D však môžeme do tela dostať veľmi jednoduchým spôsobom – pobytom na slnku. Bohužiaľ, drvivá väčšina z nás trávi väčšinu času v interiéri, čo znamená, že naše vystavenie slnečným lúčom je zanedbateľné a na jeseň a v zime je ťažké o ňom vôbec hovoriť. Z toho pramení nedostatok vitamínu D a najnovšie štúdie ukazujú, že viac ako 90 % žien ho má nedostatok! Preto je dôležité užívať správne doplnky, ktoré nám pomôžu doplniť „slnečný vitamín“. Vitamín D je veľmi dôležitý pre zdravie našich kostí a zubov a pre správne fungovanie mozgu. Zabraňuje výkyvom nálad a reguluje hormóny, čo je pre ženy veľmi dôležité.

Vitamín K

Vitamín K je nevyhnutnou zložkou na udržanie zdravých a silných kostí a normálnej zrážanlivosti krvi. Okrem toho nás vitamín K chráni pred srdcovými chorobami. Nedostatkom vitamínu K trpia najmä ženy, ktoré dlhodobo užívajú antibiotiká, trpia črevnými problémami alebo užívajú lieky na zníženie cholesterolu. Treba spomenúť, že rozlišujeme dva typy vitamínu K – vitamín K1 sa nachádza v zelenine, zatiaľ čo vitamín K2 sa nachádza v mliečnych výrobkoch. Najlepším spôsobom, ako predchádzať nedostatku vitamínu K, je konzumácia širokej škály zeleniny (najmä brokolice a kapusty), vajec a rýb. Môžete tiež zvážiť užívanie doplnkov stravy, pretože na trhu sú produkty, ktoré môžu vášmu telu dodať vitamín K2 aj D3 – ideálne pre zaneprázdnené ženy.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY