Fytoterapia
(pochádza z gréckeho slova phyton – rastlina a therapeia – liečenie, liečba) v tej podobe, ako sa dnes na západe vykonáva je alopatickou medicínou, to značí, že lieči ochorenie jej protikladom a predpisuje rastliny pre ich vlastnosti „anti „ (antibiotiká, antireumatiká a iné), ako aj pre ich stimulačné vlastnosti, to je hojenie rán a podpora imunity.
Začiatky fytoterapie siahajú veľmi ďaleko, je stará asi ako ľudstvo samo, no prvé skutočné dôkazy sú z obdobia do 60 tisíc rokov pred našim letopočtom a to v oblasti irackého Kurdistanu, kde sa našli pozostatky v neandertálskej hrobke. Arabská medicína a východné kultúry taktiež prispeli svojimi poznatkami v ľudovom liečiteľstve a to hlavne objavením nových plodín ako boli zelený čaj, kakao, káva, tabak, paradajky či zemiaky.
Fytoterapiu ľudský organizmus zvyčajne veľmi dobre znáša, pokiaľ dodržíme obvyklé dávkovanie. Aplikácia vo veľkom množstve môže byť pre organizmus nebezpečná.
Netreba však zabúdať, že fytoterapia nie je indikovaná na liečenie závažných ochorení, ako doplnková metóda však môže fungovať na podporu klasickej liečby. Pri liečbe bylinkami je veľmi dôležitá ich kvalita. Zloženie, pôvod ako aj spôsob uchovávania a dávkovania pri kúpenom výrobku by mal byť taktiež uvedený na etikete.