21.6 C
Bratislava
streda, 24 júla, 2024

Top 5 kozmetických estetických zákrokov

Plastická a estetická chirurgia

sú úzko spojené odbory, ale každý sleduje rozdielne ciele. Kým plastická chirurgia prinavracia funkcie poškodeným oblastiam tela a zlepšenie vzhľadu je len výhodou, kozmetická (estetická) chirurgia je zameraná hlavne na zmenu a zlepšenie vzhľadu človeka. Jej kľúčovým cieľom je vytvoriť estetické a symetrické proporcie na ľudskom tele.

Kozmetické chirurgické zákroky sú rozsiahle a podstupujú ich ako ženy tak aj muži.

1. Operácia prsníkov

Za najpopulárnejšiu operáciu estetickej chirurgie možno považovať augmentáciu, čiže zväčšenie prsníkov. Ženy podstupujú tento zákrok z rôznych dôvodov. Zväčšenie prsníkov ženy podstupujú hlavne po rapídnej strate hmotnosti, alebo po pôrode, kedy prsia strácajú objem a plnosť, čo spôsobuje ich spľasnutie.

Pri zväčšovaní prsníkov sa používajú implantáty plnené silikónovým gélom, alebo fyziologickým slaným roztokom. V Európe sú preferované práve silikónové implantáty, pretože pôsobia prirodzenejšie aj na dotyk.

Tento zákrok sa vykonáva v celkovej anestéze a trvá približne 2 hodiny. Vkladanie implantátov sa vykonáva cez 3 – 4 cm veľký rez vedený cez podpazušie, alebo tmavú kožu bradavky. Pár hodín po zákroku môže odísť klient v sprievode do domácej starostlivosti. Komplikácie sú zriedkavé, väčšinou ide o bežné pooperačné bolesti, podliatiny, modriny a pod. Rekonvalescencia: niekoľko dní, avšak je potrebné obmedziť fyzický kontakt s prsníkmi 4 – 6 týždňov.

Okrem augmentácie prsníkov je veľmi častou operáciou aj korekcia asymetrických a neestetických prsníkov, či zmenšovanie veľkých prsníkov, pretože veľké prsia dokážu život ženy mimoriadne ovplyvňovať a spôsobovať záťaž (bolesti chrbtice).

Cena sa pohybuje približne od 1 300 do 3 500 Eur.

Vedeli ste že:

  • Prvé pokusy o zväčšenie prsníkov sa vykonávali injekčnou aplikáciou parafínu a vazelíny? Táto metóda sa však neosvedčila, pretože mala devastačné následky.
  • Prvá úspešná operácia zväčšenia prsníkov prebehla v 19. storočí. Túto operáciu vykonal chirurg Vincenz Czerny v Nemecku na známej speváčke a herečke, ktorej implantoval odobratý tuk z jej vlastných bokov.

2. Liposukcia

Ďalším vyhľadávaným zákrokom je liposukcia. Je to operačný zákrok, ktorý natrvalo zbavuje nahromadený tuk v oblastiach tela, ktoré sú rezistentné voči diétam (brucho, boky, stehná a pod.).  Liposukcia sa vykonáva zavedením kanyly cez malý rez v koži, ktorá je napojená na podtlakovú hadicu, čím dochádza k odsávaniu nahromadeného tuku. Tento zákrok sa vykonáva v celkovej anestéze. Rekonvalescencia: 7 – 10 dní.

Existujú rôzne druhy liposukcie. Známa je taktiež tumescentná liposukcia, ktorá je menej bolestivá. Ošetrovaná oblasť je najprv naplnená fyziologickým roztokom s obsahom lokálneho anestetika, čo zabezpečuje jednoduchšie odstraňovanie tuku a menšiu bolesť.

Laserová liposukcia je v súčasnosti najmodernejšou a hlavne bezbolestnou liposukciou. Tento zákrok sa vykonáva bez narkózy a bez nutnosti následnej hospitalizácie. Rekonvalescencia: žiadna, odporúča sa 1 – 2 dni relax.

Cena tohto zákroku sa pohybuje od  približne 400 do 2 500 Eur.

3. Korekcia nosa – rhinoplastika

Operačný zákrok korekcie nosa ľudia podstupujú za účelom úpravy jeho vzhľadu, no v niektorých prípadoch aj z dôvodu jeho deformácie, ktorá môže nepríjemne ovplyvňovať každodenný život človeka.

Rhinoplastika trvá približne hodinu, ale tento čas sa môže líšiť od rozsahu a náročnosti operácie. Pri jednoduchom zákroku sa používa lokálna anestéza a pri náročnejšom celková. Po operácií sa vyskytuje opuch, drobné krvácanie a modriny. Rekonvalescencia: 2 týždne.

Cena rhinoplastiky sa pohybuje od 900 do 2 000 Eur.

4. Operácia očných viečok – blefaroplastika

Tento zákrok sa vykonáva na viečkach alebo pod očami. Keďže koža okolo očí je jemnejšia, má tendenciu rýchlejšie starnúť. Odstraňuje sa nadbytok kože z horných viečok, ktoré môžu brániť vo videní a vytvárať vzhľad neprirodzených a opuchnutých očí. Z dolných viečok sa odstraňuje ovisnutá koža, vačky, tmavé kruhy a vrásky.

Táto operácia sa vykonáva aj laserom a prináša dlhodobý efekt. Laserová operácia je šetrnejšia a s rýchlejšou rekonvalescenciou. Používa sa lokálna anestéza, pričom zákrok trvá približne hodinu. Možnou komplikáciou môže byť okulokardiálny reflex, pocit suchého oka, rozostupy rany po vytiahnutí stehov a menšie infekcie, ktoré majú ľahký priebeh. Zákrok sa neodporúča u pacientov, ktorý nemajú dostatočný slzný aparát. Rekonvalescencia: 1 – 2 týždne.

Cena sa pohybuje približne od 400 do 900 Eur.

5. Lifting tváre – Facelift

S pribúdajúcimi rokmi naša koža prichádza o pružnosť a elasticitu, pretože stráca množstvo kolagénových a elastínových vlákien, čo spôsobuje vznik vrások a pokles kože. Lifting tváre dokáže prinavrátiť mladý vzhľad, zlepšiť mimiku tváre a kvalitu kože. Vykonáva sa s cieľom odstrániť najmä vrásky okolo pier, na krku a pri nose, a teda vyhladzuje vrásky na tvári pomocou pozdvihnutia (liftingu) kože a podkožia.

Operácia trvá približne 2 hodiny a vykonáva sa v celkovej anestéze. Operačný rez je vedený pred ušnicou až za ušný lalôčik a na hranici vlasovej línie. Riziká sú minimálne, avšak špeciálne vyšetrenia sa vykonávajú u pacientov s chronickými kardiovaskulárnymi ochoreniami, chorobami obličiek a psychickými chorobami. Po 2 – 3 hodinách po zákroku môže ísť klient v sprievode do domácej starostlivosti. Rekonvalescencia: 10 dní, 2 mesiace zreje tkanivo.

Cena tohto zákroku sa pohybuje od 800 do 1 900 Eur.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY