25.9 C
Bratislava
streda, 24 júla, 2024

Plodné dni – kedy sú a ako zistíte, že máte ovuláciu?

Menštruačný cyklus ženy trvá zvyčajne 28 dní a ovulácia, teda plodné dni, nastáva zhruba v jeho strede. Niektoré ženy však majú cyklus nepravidelný a rovnako nepravidelne dochádza k ovulácii. V článku sa dozviete nielen to, ako si vypočítať plodné dni, ale aj to, aké sú príznaky ovulácie.

Čo je to ovulácia

Ovulácia

, teda plodné dni, sú obdobím, kedy je ženské telo pripravené na počatie. Otehotnenie je totiž možné len v tomto niekoľko dní trvajúcom období. Zatiaľ čo niektoré ženy ani len netušia, kedy majú ovuláciu, iné to vedia s istotou. Plodné dni sú u nich totiž sprevádzané viacerými príznakmi.

Ovulácia je riadená hormónmi, ktoré stimulujú vaječníky, aby v nich pravidelne každý mesiac dozrelo vajíčko schopné oplodnenia. Počas ovulácie sa vo vaječníku uvoľní po prasknutí Graafovho folikulu vajíčko. To je najväčšou bunkou tela – má v priemere až 0,5 mm. Uvoľnené vajíčko následne putuje sliznicou vajcovodu, kde môže byť oplodnené počas približne 24 hodín. A to je presne čas, kedy by ste mali mať v prípade, že chcete otehotnieť, pohlavný styk.

V prípade pravidelného menzesu dochádza k ovulácii približne medzi trinástym a pätnástym dňom, teda v polovici menštruačného cyklu. Zaujímavosťou je, že spermia je schopná vajíčko oplodniť aj po 48 hodinách po pohlavnom styku. Ak je však cyklus nepravidelný, plodné dni nie je možné presne vypočítať. Zistiť, kedy nastáva ovulácia, sa dá aj rôznymi inými spôsobmi.

Príznaky ovulácie

Ovuláciu často sprevádzajú rôzne telesné príznaky. Zatiaľ čo niektoré ženy si ich ani nevšimnú a neuvedomia, iné o nich vedia veľmi dobre. K najčastejším príznakom ovulácie patrí napríklad pociťovanie slabších bolestí v podbrušku, niekedy len na jednej strane (podľa toho, z ktorého vaječníka sa v daný mesiac uvoľnilo vajíčko). U niektorých žien majú tieto bolesti aj silnejší charakter. Tieto bolesti pripomínajú prichádzajúcu menštruáciu a môžu trvať len niekoľko minút, ale aj niekoľko hodín.

Ďalším príznakom plodných dní je zvýšená chuť na sex. Za to môžu hormóny, ktoré spôsobujú, že v čase plodnosti je vaša chuť milovať sa väčšia. Počas ovulácie je u žien tiež prítomný pošvový hlien, výtok, ktorý je ťahavý a pripomína vaječný bielok. V čase plodných dní sa otvára krčok maternice a vytvára prostredie vhodné pre spermie v podobe takéhoto pošvového hlienu.

Jedným z príznakov ovulácie je tiež zvýšená bazálna teplota. Počas ovulácie sa teplota tela zvýši a v pošve alebo v konečníku si v období plodných dní nameriate okolo 37,1 až 37,2 stupňa. Ak sa chcete riadiť práve bazálnou teplotou a zistiť tak, kedy máte plodné dni, mali by ste si teplotu merať počas troch menštruačných cyklov a zaznamenať si údaje.

Ovulačný test

Asi najpresnejším spôsobom na určenie plodných dní je ovulačný test, ktorý svojím použitím pripomína test tehotenský. Funguje na podobnom princípe. Počas ovulácie sa v moči zvýši hladina luteinizačného hormónu až na dvojnásobok, a tak ak po kontakte s močom ukáže test dva pásiky, práve máte plodné dni. Ovulačný test je bežne dostupný v lekárni a je veľmi spoľahlivým spôsobom na zistenie vhodného času na počatie vášho potomka.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY