14.6 C
Bratislava
piatok, 12 apríla, 2024

10 tipov ako predchádzať vráskam

Vraví sa, že človek je tak starý, ako staro sa cíti. Občas mu k neradostnej nálade prispeje aj pohľad do zrkadla, keď sa v ňom zrkadlí obéznejší, či zachmúrený človek s vráskami a šedinami. Veru, ťažko sa cítiť dobre, keď vlasy sivejú a vrásky pribúdajú. A aj keď si vlasy vieme nafarbiť, vrások sa len tak ľahko nezbavíme.

Vrásky, hoc sú príznakom starnutia, sú aj zrkadlom nášho životného štýlu. Je veľa vecí, ktoré môžeme urobiť aj sami, aby sme procesy starnutia spomalili.

1. Nemračte sa

Vrásky sa vytvárajú výraznou mimikou. Preto opatrne pri dvíhaní obočia, výraznom pohybe pier alebo pri mračení sa. Pri telefonovaní sa občas skontrolujte v zrkadle. Spätnú väzbu vám môžu dať aj fotografie, na ktorých sa mračíte. Správnou kontrolou tváre sa vám vrásky prehlbovať nebudú.

2. Spite na chrbte

Ak spíte v noci 8 hodín na boku, alebo na bruchu je dosť možné, že si tlačením hlavy na vankúš vytvárate hlboké vrásky na tvári. Preto ak môžete, naučte sa spať na chrbte, alebo v inej, bezpečnej polohe. Zadovážte si ortopedický vankúšik, ktorý bude držať krk a hlavu v stabilnej pozícii. Týmto pomôžete aj svojej chrbtici a celému telu.

3. Športujte

Osoby, ktoré cvičia majú viac energie, vyzerajú zdravšie a ich pokožka je pružnejšia. Taktiež je dôležité si udržovať aj rovnakú hmotnosť. Nie je vhodné rýchlo schudnúť, ale i pribrať. Najmä u starších ľudí už pokožka nie je taká pružná, preto sa snažte vrátiť k stabilnej hmotnosti skôr, ako dosiahnete štyridsiatku.

4. Zdravo sa stravujte

Ničím iným nemôžete svoje zdravie tak podporiť, alebo ho zničiť, ako jedlom, ktoré denne prijímate. Ak chcete, aby vaše jedlo bolo zároveň vašim liekom, jedzte živú stravu. Znamená to bylinky, semiačka, orechy, veľa čerstvej zeleniny, ovocia, najlepšie doma vypestovanej, alebo v bio kvalite. Čím je vaše jedlo farebnejšie, tým lepšie. Správne stravovanie nie je žiadna veda, stačí chuť a pevná vôľa. Zdravá strava zaručí, že sa nielenže budete dobre cítiť, alebo budete aj dobre a mladistvo vyzerať.

5. Doprajte si dostatok tekutín

Vedeli ste, že až 70 percent nášho tela tvorí voda? Jej tri štvrtiny sú vnútri buniek, zvyšok je v krvi a v medzibunkovom priestore. Voda je životne dôležitá a bez vody niet života. Voda v našom tele prepravuje minerálne látky i stopové prvky, reguluje teplotu tela, podporuje samočistenie, udržiava trávenie a krvný obeh a reguluje i krvný tlak. Keďže naše telo nemá na vodu samostatný rezervoár, treba ju piť priebežne a nepretržite, denne aj 2-3 litre. Pre naše telo je najlepšia čistá voda izbovej teploty. Pravda je dokonca taká, že treba piť, aj keď nepociťujete smäd, nakoľko smäd je nespoľahlivý signál, ktorý často býva až poslednou výzvou tela na doplnenie si tejto tekutiny. Dbajte preto na to, aby ste predišli dehydratácii, pretože bez vody telo prahne a starnutie sa urýchli. A starnutie sa prejaví vráskami..

6. Chráňte sa pred silným slnkom

Je dokázané, že prílišné slnenie spôsobuje rýchlejšie starnutie kože a podporu nových vrások. Preto pri pohybe na slnku vždy používajte ochranné krémy s UV filtrom. Špeciálnu pozornosť venujte svojej tvári a očiam. Počas slnečných dní si chráňte oči i tvár slnečnými okuliarmi, prípadne používajte šiltovku. Nezabúdajte, že ostré slnko vás môže prekvapiť aj v zime, majte preto slnečné okuliare po ruke aj v tomto období, a to aj v aute, počas šoférovania. Aj milovníci lyžovania a zimných športov vedia svoje o tom, ako silné dokáže byť poludňajšie slnko. Dávajte si pritom pozor nielen na priame slnečné lúče, ale aj odrazené lúče od snehu, piesku, či betónu. Ak chcete mať peknú farbu pokožky bez fľakov, či vrások, pred intenzívnejším slnením si doprajte dávku vitamínu D, alebo pohár mrkvovej šťavy.

7. Hydratujte a vyberajte si správnu kozmetiku

Tvár - krémStarajte sa o vašu pokožku a pleť v lete, ale aj v zime. V lete pred horúcim slnkom a v zime pred chladným počasím, vetrom a mrazom. Používajte kvalitné hydratačné krémy, ktoré zakryjú drobné povrchové vrásky a kožu zvláčnia. Veľmi dôležitý je výber kozmetiky a kozmetických produktov, ktoré používate každý deň. Či už sa jedná o mydlá, pleťové vody, mlieka, ale aj dekoračnú kozmetiku. Stavte na prírodné produkty, alebo na produkty určené detskej pokožke. Pozor dajte na mydlá, aby pleť priveľmi nevysušovali. Okrem hydratačného krému vám dobrú službu spraví aj panenský kokosový olej, ktorý môžete použiť namiesto zvyčajného krému. Svojim zložením sa kokosový olej podobá ľudskej pokožke, okrem toho príjemne vonia. Zvláčňuje ju, pričom na pokožke nezanecháva mastný film. Vyvarujte sa ale jemnej pokožke okolo očí.

8. Masírujte a cvičte

Na pružnú pokožku bez vrások pomôže aj cvičenie, tvárová gymnastika či masáž tváre. Jednoduché denné precvičovanie tvárových svalov napomôžu k udržaniu si tonusu a napätia svalov. Pred zrkadlom môžete perami vyhláskovať samohlásky a tiež sa na seba v zrkadle často usmievajte. Smiech uvoľňuje napätie a pomáha k lepšiemu prekrveniu celého tela. Partnera poproste o masáž tváre. Stačí, ak končekmi prstov, palcami aj celou dlaňou bude trieť všetky časti tváre a krku. Masáž zlepší stimuláciu a krvný obeh a tým povzbudí svaly na tvári a vráti im aj symetrické postavenie.

9. Skoncujte s fajčením

Ako ráno zasejete, tak večer budete žať! Ak ste silný fajčiar, počítajte s tým, že sa vám v okolí úst spravia po stranách hlboké ryhy. Nikotín zhoršuje prekrvenie podkožných ciev, čím sa všeobecne urýchľuje proces tvorby vrások. Okrem toho niet pochybností o tom, že fajčeniu patrí prvé miesto medzi príčinami smrti. Čo sa pri fajčení deje? Oxid uhličitý je jed, ktorý spôsobuje slabé okysličenie organizmu, cievy sa zužujú a znižuje sa aj prietok krvi. Fajčenie oslabuje imunitu, zvyšuje riziko cukrovky, ale i rakoviny a iných vážnych ochorení. Vyhýbajte sa aj pasívnemu fajčeniu!

10. Nepite alkohol

Pre niekoho je alkohol iba rýchly spôsob ako sa uvoľniť, či dať sa do nálady, pre iného však zvyk, či dokonca návyk. Pokiaľ si alkohol doprajete raz za čas na rodinnej oslave, niet sa čoho báť, no denné popíjanie alkoholu, alebo dokonca zapíjanie neriešených problémov vedú len do bludného kruhu. Ak to večer preženiete s alkoholom, na druhý deň vás bude bolieť nielen hlava, ale pravdepodobne bude aj vaša tvár poriadne opuchnutá. Aj keď neskôr sa opuch stiahne, majte na pamäti, že časté opúchanie a následné odpúchanie spôsobujú vráskavenie kože asi tak ako priberanie a chudnutie. Okrem toho nadmerné pitie alkoholu spôsobuje aj rad zdravotných ťažkostí, okrem iného aj cirhózu pečene.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY