22 C
Bratislava
utorok, 16 júla, 2024

Prírodné antibiotiká

Píše sa tretie tisícročie a spolu s ním sa na nás každý deň valia nové informácie, nové technologické výdobytky tejto doby a inteligentné zariadenia, cestujeme na výlety do vesmíru, na strane druhej na nás však číha chudoba tretieho sveta, globálne otepľovanie, terorizmus, ale aj nové vírusy a ochorenia, na ktoré nie sú protilátky.

Dnešné antibiotiká už nezaberajú a tak siahame po ďalších.. A farmaceutické spoločnosti úspešne bohatnú. Dokonca, Európska únia zavádza pre liečivé bylinky, ktorými sa naši predkovia úspešne liečili celé storočia neprimeranú reguláciu a všetko smeruje k tomu, že naše deti sa už budú smieť oficiálne liečiť len syntetickými liekmi.

Zatiaľ si ale ešte môžeme vybrať, či sa od prírody odkloníme, alebo sa ku nej prinavrátime. Možno vám pomôžu aj bylinky, pred ktoré sa zvyčajne používa slovo liečivé. Hoc nezaberajú tak rýchlo, ako antibiotiká, na druhej strane neničia naše telo a imunitný systém. Ponúkame vám prehľad toho najlepšieho z našej prírody.

Aloe Vera – posilňuje imunitu, vhodné na prechladnutie, kašeľ, kožné plesne, lepšie hojenie rán atď.

Baza čierna – sťahuje horúčky a uľahčuje potenie. Používa sa preto pri horúčkovitých ochoreniach z nachladnutia, pri kašli a angínach.

Cesnak – má dokázané antibiotické účinky, zjedzte ho pri prvých príznakoch choroby, no aj počas liečby, niekoľko samotných strúčikov bieleho cesnaku. Je odporúčané ho pretlačiť cez lis a natrieť na chlieb, aby boli jeho účinky čo najsilnejšie. Podobné účinky ako cesnak má aj cibuľa. Pozor, olúpanú cibuľu je potrebné ihneď spotrebovať, lebo rýchlo oxiduje a stáva sa toxickou.

Čajovníkový olej – pomáha proti akné, stimuluje imunitu, dezinfikuje, pôsobí proti baktériám, plesniam.

Kapucínka väčšia – hlavný význam bylinky je v oblasti antibiotického pôsobenia na baktérie streptokokov, stafylokokov, baktérie napádajúca močový trakt, ľadviny, nakazenie z výkalov, salmonely a ďalších a to v oblasti dýchacích, močových a gynekologických ciest.

Koloidné striebro – je na vonkajšie aj vnútorné použitie, pomáha pri baktériách, plesniach a rôznych vírusoch, pri liečení infekcií pohlavných orgánov, močových ciest, očí, pri zápaloch hrubého čreva, hemoroidoch, akné, oparoch, či popáleninách.

Med a propolis – teplé mlieko s medom sa osvedčilo pri prechladnutí, pomáha pri bolestiach hrdla a kašli. Používa sa aj na hojenie rán. Propolis je osvedčený pri problémoch v ústnej dutine, bolestivých aftoch, či zapálených ďasnách.

Skorocel – používa sa pri dýchacích ochoreniach, zápaloch priedušiek, pri vykašliavaní.

Škoricovník – má antioxidačný, antibakteriálny a relaxačný charakter.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY