10.7 C
Bratislava
utorok, 23 apríla, 2024

Príčiny vypadávania vlasov, pomôcť vám môžu aj domáce recepty

Ženy, muži, dievčatá či chlapci. Vlasy sú to čo nás určuje a častokrát aj zaraďuje. Rozlišujú pohlavie, určujú osobitosť, výnimočnosť. Pre niekoho sú dôležitejšie, pre iného nie. Ich vypadávanie je prirodzený proces. Obnova, rast a vypadávanie vlasov musí byť v rovnováhe, inak nastane problém s nadmerným vypadávaním.

Odborne sa vypadávanie vlasov označuje aj ako alopécia. Aj toto ochorenie sa zaraďuje medzi autoimunitné ochorenia. Hovorí sa o nej vtedy, ak nastane nerovnováha pri raste, obnove a vypadávaní vlasov. Denne nám vypadne v priemere 50 – 100 vlasov. Čo je prirodzený a normálny jav.

Dospelý človek má približne 100 000 až 200 000 vlasov.

Rast vlasu trvá približne 3 – 5 rokov, po fáze pokoja nakoniec vypadáva.

V lete je rast vlasov rýchlejší a v zime naopak, pomalší.

Jeden centimeter je približná dĺžka nárastu vlasu za mesiac.

Masívne vypadávanie vlasov môže znamenať stratu aj 1000 vlasov za deň.

Má alopécia rôzne druhy?

Vypadávanie vlasov sa rozdeľuje do dvoch hlavných skupín. Prvou je nejazviaca alopécia, keď sa na koži nevytvára žiadne poškodenie. Druhá je jazviaca alopécia a ako z jej názvu vyplýva, na koži pri nej vzniká poškodene. To je zreteľné a viditeľné.

Poznáme aj iné a užšie delenie, a to na:

  • Androgénna alopécia, čo je mužská plešina
  • Alopecia areata, keď nastáva vypadávanie v zhlukoch a kdekoľvek na tele, kruhové vypadávanie vlasov
  • Alopecia universalis je strata vlasov a ochlpenia na celom tele
  • Alopecia totalis je vlastne totálna strata vlasov na hlave, presnejšie skalpe
  • Alopecia barbae, keď ochlpenie u muža chýba na tvári a hlavne na brade
  • Alopecia mucinosa, ak vznikajú rôzne veľké fľaky bez ochlpenia v miestach, kde za normálnych okolností ochlpenie a vlasý sú
  • Trakčná alopécia je po fyzickej záťaži vlasov
  • Anagénne effluvium nastáva pri pôsobení chemikálií, liekov, ako napríklad pri chemoterapii
  • Jazvová alopécia zanecháva v oblasti vypadávania jazvy na koži

Približne 40% mužov vo veku od 18 do 50 rokov trpí plešivosťou.

Aké príčiny má nadmerné vypadávanie vlasov a aké ochorenia ho spôsobujú?

Vypadávanie vlasov má rôzne príčiny. Prirodzené vypadávanie nastáva aj vplyvom vysokého veku. Avšak, aj v prípade niektorých ochorení. Vtedy je treba za ním hľadať aj iné príčiny. Genetické dedičné predispozície, ale aj hormonálne zmeny. Hlavne zvýšenú hladinu testosterónu.

Dôvodom môže byť aj poškodenie pri cukrovke, pri poruche funkcie štítnej žľazy, prištítnych teliesok. Vlasy môžu vypadávať aj pri ochoreniach obličiek a pečene, ako je napríklad hepatitída či cirhóza. Inou príčinou je ochorenie kože.

Príkladom kožného ochorenia je:

  • dermatóza
  • mykóza
  • bakteriálna infekcia
  • psoriáza
  • tinea
  • atopický ekzém
  • pásový opar
  • pyodermia

Na vlasy môžu negatívne pôsobiť rôzne chemikálie, ale aj chemoterapia či ionizujúce žiarenie. Podobne, niektoré lieky na artritídu, depresiu, vysoký krvný tlak či cytostatiká. Škodia im aj drogy,  a to hlavne kokaín. Nevhodne pôsobí aj dym z cigariet.

Príkladom zvýšeného vypadávania vlasov je obdobie menopauzy. Niekedy aj pri užívaní antikoncepcie, ale hlavne po jej vsadení. Nastáva aj počas tehotenstva, po pôrode, pri kojení. Počas tohto obdobia je dôležitá racionálna, pestrá a dostatočná strava. Nevhodné sú diéty, ktoré môžu problém len zvýrazniť.

Tak ako zvyšok tela, aj vlasy odrážajú stav našej psychiky. A ich vypadávanie vo vyššej miere môže zapríčiniť, napríklad stres, psychická záťaž ale aj nedostatok spánku či úrazšokový stav. V niektorých prípadoch môže nastať aj v pooperačnom období, a to aj pre dlhšie trvajúcu anestéziu.

Vlasy vypadávajú aj pri nedostatku vitamínov a niektorých prvkov. Napríklad, ak ide o vitamíny skupiny B, vitamín DE. Minerály ako sú železo, zinok, horčík či meď. Problém je, ak chýba aminokyselina lyzín cysteín. Opakom nedostatku je prebytok vitamínov, keď je vysoká dávka škodlivá, ako je to v prípade vitamínu A.

Nebezpečné je aj radikálne chudnutieagresívna diéta. Rovnako, aj poruchy príjmu stravy, anorexia má za následok niekedy až rapídne vypadávanie vlasov. Zapríčiňuje to nedostatok vitamínov, stopových prvkov a iných pre telo dôležitých látok. Vlasy môžu byť jemné, krehké, riedke. Nastáva aj pri opačnom probléme s obezitou.

Inou skupinou je zvýšená záťaž na vlasy. Pri nesprávnej technike česania, umývania, sušenia, ale škodia im aj nevyhovujúce účesy. Vlasy poškodzuje aj nevhodná kozmetika, šampón, sprchový gél alebo farba na vlasy a ich časté farbenie.

Problém s vypadávaním vlasov spôsobuje aj nadbytočná produkcia potu a mazu pokožky hlavy. Vtedy sú okrem vypadávania vlasov prítomné lupiny. Zhoršené prekrvenie korienkov vlasov spôsobí ich nedostatočnú výživu, čo má tak isto negatívny dopad.

Zvýšenú mieru vypadávania vlasov je možné sledovať od jesene a počas zimy. Príčinou je to, že vlasy v tomto období rastú a obnovujú sa pomalšie. Čo je príčinou nepomeru medzi ich obnovou a vypadávaním. Počas zimy negatívne pôsobí aj nosenie čapíc, hlavne ak nadmerne preťažujú vlasy, ale aj náhle striedanie veľkých teplotných rozdielov.

Aká je liečba a čo pomáha pri vypadávaní vlasov?

Ak je príčinou zvýšená hladina testosterónu, tak sa pristupuje k liečbe liekmi, tabletkami, ktoré tlmia premenu testosterónu na DHT. DHT je dihydrotestosterón, teda mužský hormón, ktorého nadbytok spôsobuje problém vlasovým folikulom.

Užívajú sa teda lieky nazývané aj DHT inhibítory, antiandrogény či alfa blokátory. Lokálna liečba zahŕňa použitie prípravkov, ktoré obsahujú minoxdil, aminexil, v niektorých prípadoch pomôžu kortikosteroidy. V prípade kožnej infekcie, lieky podľa jej druhu. Pri bakteriálnom zápale antibiotiká.

Významne prospieva aj terapia ultrafialovým svetlom. Vazodilatátory sú lieky, ktoré slúžia na rozšírenie ciev, spôsobujú zvýšené prekrvenie vlasového folikulu. Pomáhajú aj rôzne séra na v masírovanie do pokožky. Ale aj vitamínové preparáty a iné prípravky na vypadávanie vlasov.

TIP:  Prečítajte si aj článok o príznakoch vypadávania vlasov na Zdravoteka.sk.

Vyššie prekrvenie sa dá dosiahnuť aj inými metódami. Používa sa stimulácia laserovou terapiou. V domácom prostredí sa dá využiť dermaroller alebo iné pomôcky na premasírovanie. Pre vlasy je veľmi dôležitá čistota pokožky. Veľký pozor treba dať na nevhodné šampóny a iné prostriedky na osobnú hygienu. Používajú sa rozličné šampóny určené pri vypadávaní vlasov. Často je riešením transplantácia vlasov.

Okrem toho je v niektorých prípadoch potrebné eliminovanie stresu, zvýšenej záťaže, dopriať si odpočinok, dostatočný spánok. Zdravá životospráva má zásadný význam pre celé telo a aj pre vlasy. Samozrejme, dôležitá je pestrá strava a dostatočný prísun vitamínov, a to hlavne vitamíny A, B2, B5, B6, B9, C, E, ale aj železa, zinku a selénu.

Prírodná liečba a domáce recepty na vypadávanie vlasov

Podporná prírodná liečba má význam či už ide o vypadávanie vlasov u žien, mužov, alebo mužov v mladom veku, detí, či v puberte. Domáce recepty našich prastarých mám používali žihľavu alebo lastovičník. Odvar zo žihľavy je vhodný aj pri lupinách. Pomáha vraj aj vývar z lopúcha či zelený čaj.

V domácnosti nájdete olivový olej, vajce, med, mlieko, jogurt, ale aj ovocie ako je kivi, citrón či avokádo. Sú prospešné ako doplnok pri probléme s vlasmi. Pomáhajú pri vypadávaní, ale aj pri jemných, lámavých či inak zničených vlasoch.

Z uvedených surovín sa dajú vyrobiť domáce zábaly. Napríklad, ak sa zmieša vajíčko, šálka mlieka dve lyžice olivového olejapolka odšťaveného citrónu. Podobne, pripraviť sa dá aj avokádo, dve lyžice olivového olejajedna lyžica medu. Taktiež, jedna lyžica medujeden jogurt alebo šťava z kivicitróna.

Po zmiešaní sa hmota z uvedených surovín za masíruje do vlasov. Nechá sa pôsobiť, najlepšie pod ručníkom či uterákom a po určitej dobe 15 – 20 minútach sa vlasy dôkladne umyjú. Pre lepšie prekrvenie pomôže čierne koreniepetržlenová vňať.

Iný typ masky obsahuje dva banány, jeden vaječný žĺtok a jednu čajovú lyžicu citrónovej šťavy. Príprava spočíva vo vytvorení jednotnej hmoty, ktorá sa nanáša na pokožku hlavy. Po nanesení sa nechá pôsobiť pod umelou čiapkou (sprchovacia čapica alebo čapica na plávanie) približne 40 minút. Nakoniec je vlasy potrebné umyť, a to najlepšie prírodným šampónom.

Na internete je možné nájsť aj informácie o používaní cibule, cesnaku, chrenu či zázvoru. Ale aj oleje, ako je napríklad mandľový, kokosový, levanduľový. Pri umývaní je potrebné mať na pamäti, že je najvhodnejšie používať šampóny a iné prípravky na vlasy vyrobené z prírodných surovín. Rovnako, aj v prípade farbenia vlasov je lepšie uprednostniť farby na prírodnej báze.

Podstatou problematiky s vypadávaním vlasov je odhalenie pravej a základnej príčiny. To že vlasy vypadávajú môže mať rôzne príčiny. Ak sa nelieči základné ochorenie, tak nepomôžu ani rozličné domáce recepty. Takže, ak pretrváva vypadávanie vlasov alebo ide o extrémne vypadávanie vlasov, je potrebné odborné vyšetrenie.

Na vyšetrení sa môžu podieľať rôzni špecialisti, ako napríklad praktický lekár, dermatológ, endokrinológ. Poradenstvo poskytuje aj odborník v kozmetike. Dôležité je odhalenie primárnej príčiny, životospráva a vylúčenie negatívne pôsobiacich externých rizikových faktorov.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY