3.9 C
Bratislava
nedeľa, 8 decembra, 2024

Argánový olej – tekuté zlato z Maroka

Poznáte ho? Pod týmto pojmom sa ukrýva za studena lisovaný olej pochádzajúci z plodov jedného z najstarších stromov na našej planéte, zo stromu argánie tŕnitej (argania spinosa, L.).

„Strom života“ posiaty tŕňmi s guľovitou korunou dorastá do výšky 5 až 10 metrov, lístky zelené, kvety kvitnúce v marci – apríli, plodom je voňavá kôstkovica. Plod zrením mení farbu zo zelenej cez žltú, až oranžovo žltú. Zaujímavé je, že od zakvitnutia kvetov, dozrieva plod až nasledujúci rok, v mesiacoch jún – júl. Strom rastie v Severnej Afrike, v Maroku, kde je už odpradávna mimoriadne cenený pre výživné látky, ktoré obsahuje.

Využitie argánového oleja

Využíva sa v kuchyni, aj v kozmetike, preto podľa toho, či sa semená pred lisovaním pražia, alebo sa lisujú za studena, rozlišujeme tzv. „potravinársky“ alebo „kozmetický“ olej. Vnútorný – potravinársky olej znižuje krvný tlak a cholesterol, chráni naše orgány pred rakovinou. Vonkajší – kozmetický olej podporuje zdravie i krásu pokožky, vlasov i nechtov.

Prírodný elixír krásy

Argánový olej má v sebe množstvo prospešných živín, obsahuje esenciálne mastné kyseliny, antioxidanty, vitamíny A, E a minerálne látky. Organický produkt má svojich fanúšikov z radov celebrít, i priaznivcov prírodnej kozmetiky, pre ktorých sa stáva nenahraditeľnou súčasťou skrášľovacích rituálov. Vhodný je na celé telo i pleť, ktoré omladzuje, vlasy i nechty, ktoré regeneruje a poradí si i s kožnými problémami. Použiť ho môžete aj ako masážny olej.

12 najväčších benefitov argánového oleja

  • Bojuje proti starnutiu vďaka vitamínu E – redukuje vrásky, obnovuje a vyhladzuje zrelú pleť a navracia mladistvý vzhľad pokožky.
  • Hydratuje a zvláčňuje suchú pokožku. Aplikujte ho ráno, alebo večer po vyčistení tváre vmasírovaním do pokožky tváre i krku.  Môžete ho použiť aj na hydratáciu dekoltu a pŕs.
  • Ľahko sa vstrebáva – nezanecháva pokožku mastnú vďaka svojej nemastnej textúre.
  • Antioxidantmi chráni bunky pred UV žiarením, i spálením. Urýchľuje hojenie jaziev i malých popálenín.
  • Pre budúce mamičky – znižuje riziko celulitídy, na potieranie bruška, ale i na zmiernenie stavu popôrodných strií.
  • Zatočí s akné – pokojuje zápaly, odstraňuje prebytočný olej z mastnej tváre, reguluje tvorbu mazu, pôsobí preventívne proti jazvám.
  • Na kožné ochorenia – ekzémy, psoriázu, rosaceu, alebo dermatitídu – zmierňuje zápalové symptómy. Rieši tiež problémy imunity, alergie, ktoré vyvolávajú príznaky ekzému. Vhodný aj pre citlivú pleť.
  • Prinavráti i lesk vlasov – votrite pár kvapiek oleja do čerstvo umytých vlasov a neoplachujte. Svojim zložením ich prirodzene obaľuje, regeneruje naštiepené končeky a navracia im lesk a silu.
  • Vhodný na pokožku hlavy – vmasírujte olej do pokožky hlavy, už pár kvapiek oleja udrží pokožku hlavy hydratovanú, chránenú proti vysušeniu i lupinám, vyživí i korene vlasov.
  • Posilní nechty – olej udržuje nechty silné a zdravé, obnovuje im ich prirodzený lesk a pomáha proti lámavosti nechtov.
  • Na popraskané päty – regeneruje a hydratuje suchú pokožku chodidiel i lakťov.
  • Pomoc aj pre pánov – upokojuje citlivú pokožku po holení.

Domáce recepty s argánovým olejom

Omladzujúca a vyživovacia maska:

Pripravte si vlastnú domácu masku s argánovým olejom. Zmiešajte 1 lyžicu citrónovej šťavy, 3 lyžice bieleho jogurtu, 1 lyžicu medu a 3 kvapky argánového oleja v miske. Naneste na čistú, suchú tvár a nechajte pôsobiť 10 minút. Opláchnite teplou vodou.

Pleťové tonikum: Šálku vriacej vody zalejte vrecúškom zeleného čaju, nechajte lúhovať 10 minút. Nechajte dôjsť na izbovú teplotu a pridajte 3-4 kvapky obľúbeného esenciálneho oleja (napríklad vôňa mäty, pomaranču, alebo citróna), a 2-4 kvapky argánového oleja. Premiešajte a vlejte do sklenenej fľaštičky. Používajte ráno a večer po vyčistení.

Jemný peeling: Zmiešajte hnedý cukor s argánovým olejom a jemne vymasírujte tvár a pokožku. Opláchnite.

Výživná vlasová maska: Vymiešajte olej s jedným žĺtkom, vmasírujte zmes do neumytých vlasov a zabaľte do igelitu, následne do uteráka. Po pol hodine zmyte teplou vodou a umyte bežným šampónom.

Viete ako sa vyrába argánový olej?

Tradične sa argánový olej vyrába miestnymi berberskými ženami (berberské kmene – pôvodne žijúci obyvatelia v Maroku), ktoré zbierajú plody argánie ručne. Po týždňoch sušenia na slnku ich kameňmi roztĺkajú a semienka sa v mlynčekoch podrvia. Zmes „prehnietia“ ako cesto, potom zalejú vodou. Keď sa olej oddelí od vody a vypláva na povrch, čistý olej sa plní do fliaš. Kvôli zvýšenému dopytu je dnes výroba čiastočne mechanizovaná.

Fakty a čísla:

  • Strom argánia sa objavil už pred osemdesiatimi miliónmi rokov v období treťohôr, kedy pokrýval rozsiahle územie Severnej Afriky.
  • Strom sa dožíva 150 200.
  • Keďže pomaly rastúce argánové lesy sú dnes ohrozené, boli v roku 1998 zapísané do zoznamu UNESCO ako národné marocké bohatstvo. Argánové stromy majú nezastupiteľnú úlohu aj v potravinovom reťazci – strom rastie vo vyprahnutých a neúrodných oblastiach polopúští, kde je významným zdrojom obživy aj pre kozy, ktoré sú schopné vyskočiť naňho do výšky niekoľko metrov nad zemou a popásť sa tak na jeho listoch i plodoch. Dôležité miesto má aj pre tamojší ekosystém, pomáha proti erózii pôdy a vznikaní púštnych oblastí. Tento strom je unikátny aj kvôli tomu, že nerastie nikde inde a doteraz sa neujal ani pri umelom vysadení nikde inde na zemi.
  • Je vysoko cenený aj tým, že pri výrobe 1 litra oleja je potrebných až cca 30 kg.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY