4.2 C
Bratislava
pondelok, 22 apríla, 2024

Potrebujete zmenu? Tu nájdete tipy, ako jednoducho vylepšiť kuchyňu!

Máte pocit, že by vaša kuchyňa potrebovala zmenu? Nemusíte sa hneď púšťať do výmeny kuchynskej linky alebo rozsiahlejšej rekonštrukcie. Ak je kuchyňa pekná a funkčná, nič zásadné vám na nej neprekáža, postačia aj menšie „kozmetické“ zmeny, ktoré priestor príjemne oživia.

Nový obklad alebo zástena

Nenáročnou a dostupnou úpravou je nový obklad nad pracovnou doskou alebo zástena nad sporákom. Nástenné panely patria medzi stavebný materiál do bytu, ktorý dokáže vizuálne celkom zmeniť vzhľad vašej kuchyne.

Použiť môžete nielen 3D panely, ale aj sklenené dosky alebo tapety. Niekedy stačí aj farba alebo si môžete spraviť mozaiku z dlaždíc. Možností je veľa, záleží len na vás, ktorá vás najviac osloví a koľko času a peňazí chcete do zmeny investovať.

Doplnky a kvety do kuchyne patrí

V každej kuchyni sa nájdu aj rôzne doplnky, úložné boxy, nádoby na suroviny a možno aj nejaká tá dekorácia. Pokiaľ už vás tieto doplnky omrzeli alebo už majú najlepšie časy za sebou, vymeňte ich za nové.

Veľkú službu urobí aj obraz alebo iné umenie zavesené na stene, kvety na okne alebo kytica čerstvých kvetov na stole. Z praktickejších doplnkov môžete staviť na barové vozíky, ktoré oceníte najmä ak máte veľkú rodinu alebo častejšie hostíte viacero ľudí. Keďže vo väčšine prípadov ide o štýlové kusy nábytku, budú kuchyňu, obývačku alebo terasu aj zdobiť.

Nová skrinka, menej vecí na kuchynskej linke

Malá zmena s viditeľným výsledkom môže byť aj nová skrinka, do ktorej odložíte veci, ktoré boli doteraz na očiach. Ak máte pracovnú dosku, poličky a ostatné priestory trošku zapratané vecami a spotrebičmi, môže kuchyňa v konečnom dôsledku pôsobiť neusporiadane.

Pokiaľ ale pracovnú dosku „vyčistíte“ od vecí, ktoré na nej naozaj nemusia byť, uvidíte, že pohľad na kuchyňu bude príjemnejší. Navyše svoju úlohu zohráva aj samotná nová skrinka, ktorá sa pre tieto menej používané veci stane útočiskom.

Dajte priestor farbám

Jednoduchou, ale výraznou zmenou je nová farba. Vymaľovať kuchyňu nie je nákladné ani príliš náročné, zmena však bude výrazná a viditeľná na prvý pohľad. Ak máte malú kuchyňu, držte sa svetlejších farieb, ktoré ju opticky zväčšia. Okrem nesmrteľnej bielej sú vhodné aj svetlé odtiene béžovej či jemné pastelové farby.

Do kuchyne sa ale hodia aj výraznejšie energické farby ako oranžová, žltá alebo červená, pretože podporujú chuť do jedla. Premaľovať však nemusíte iba steny, ale aj kuchynskú linku. Existujú špeciálne farby, vďaka ktorým môžete mať kuchynskú linku takmer ako novú.

Nové svietidlá do kuchyne

Tak ako v iných miestnostiach, aj v kuchyni je dôležité správne osvetlenie. Výmena svietidla teda môže mať nielen estetický, ale aj praktický dôvod. Ako centrálne svetlo sa zvyčajne používa stropné svetlo v podobne LED panelov alebo LED pásikov, ako doplnkové osvetlenie je vhodné bodové svetlo.

Kým pracovnú dosku a pracovný priestor potrebujete mať dostatočne osvetlený, nad jedálenským stolom alebo pultom sa môžete s dizajnom vyhrať o niečo viac. Pokojne si vyberte aj dizajnové svietidlo, ktoré vhodne osvetlí stôl, ale zároveň aj oživí kuchyňu alebo jedáleň.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY