-0 C
Bratislava
utorok, 19 marca, 2024

Ochorenia močových ciest

Močová sústava má mimoriadne dôležitú funkciu pre zdravie nášho organizmu. Jej hlavnou úlohou je odstraňovať z krvi nepotrebné a jedovaté látky a vylučovať ich prostredníctvom moču z tela von.

Močová sústava sa skladá z: obličiek, močovodu, močového mechúra a močovej rúry. Keď obličky a močový mechúr nie sú dostatočne preplachované, môžu sa baktérie rýchlo rozmnožiť a vyvolať infekcie, ako napríklad infekciu močového mechúra. Nebezpečenstvu tohto ochorenia sú vystavení aj ľudia, ktorí si na sebe v lete dlho nechajú mokré plavky, a tým môže dôjsť prostredníctvom chladu k prechladnutiu týchto citlivých orgánov.

Zápal močového mechúra postihuje častejšie ženy, ktoré majú kratšiu močovú rúru (v dĺžke asi 3cm) ako muži (v dĺžke cca 22cm) – a preto aj baktérie ľahšie preniknú do močového mechúra. Naopak, muži sú zas skôr postihnutý zápalom močovej rúry.

Moč je u zdravého človeka zlatožltej farby, reaguje kyslo, je číry a zapácha ľahko aromaticky. Dlhším státím na vzduchu sa jeho zápach mení, pripomína čpavok. Bez tvorby moču by sa v tele nahromadili jedovaté látky a organizmus by zahynul na urémiu. Moč sa preto tvorí nepretržite, je odvádzaný močovodmi z obličkovej panvičky do močového mechúra – ktorý slúži ako rezervoár. Objem močového mechúra je asi 750ml, ale potreba močiť sa prejaví, už keď je vrecko naplnené do polovice. Moč sa cez močovú rúru dostáva z tela von.

Cystitída – zápal močového mechúra
Uretritída – zápal močovej rúry

Príznakmi oboch ochorení je pálenie pri močení, častejšie nutkanie ísť močiť, tupé bolesti v podbrušku, alebo aj krv v moči. Vo vážnych prípadoch môžu bolesti prejsť až do chrbtice. Ochorením môžu trpieť aj deti, často krát sa aj opakuje.

Príčiny týchto ochorení sú rôzne, od chladu, prechladnutia, cez nedostatočnú hygienu, často krát ich môže spôsobiť aj iná pridružená infekcia, ako chrípka. Vyvolať ich môže aj nedostatok spánku a stres – keď sa baktérie premnožia tým, že sa telo v noci dostatočne nezregeneruje, alebo taktiež nevhodný pohlavný styk, nesprávne textílie, či určité lieky.

Liečba – pri dodržiavaní správnej osobnej hygieny prejde ochorenie často krát samo od seba. Vieme ho však veľmi dobre liečiť aj prírodnou cestou a dodržiavaním nasledovných zásad:

  • Osobná hygiena – oplachovanie vonkajších močových orgánov čistou vodou, používanie čistých uterákov
  • Nosenie bavlnenej spodnej bielizne, namiesto syntetických materiálov
  • Zdržanie sa pohlavného styku počas ochorenia
  • Udržiavanie nôh v teple a vyhýbanie sa chladu a prievanu
  • Po plávaní si ihneď prezliecť mokré plavky
  • Nesadať si na studené lavičky, či iné chladné miesta (napríklad v autobuse)
  • Užívanie len tých najnutnejších liekov
  • Pri nutkaní ísť na močenie treba vždy ísť, aby sa baktérie v mechúre nerozmnožovali
  • Prijímanie dostatočného množstva tekutín denne – čistej vody – na podporu tvorby moču a tým aj prepláchnutia močových ciest a močovej rúry
  • Vyhýbanie sa sladeným nápojom
  • Konzumácia zdravej a racionálnej stravy s množstvom zeleniny a ovocia

Prírodná medicína

Najlepším a najúčinnejším spôsobom ako sa vyvarovať, alebo ako zmierniť tieto ochorenia je dodržiavanie pitného režimu. Denne by sme mali vypiť 2 až 3litre tekutín.

  • byliniek sa odporúčajú: zlatobyľ obyčajná, harmanček, echinacea, rebríček, breza, pŕhľava, jačmeň, potočnica lekárska
  • potravín si doprajte: nesladený biely jogurt s obsahom biokultúr.
  • Z ríše čerstvej zeleniny a ovocia vyskúšajte: brusnice, čučoriedky, tekvicové semená, špargľu.

Zlatobyľ obyčajná

Zlatobyľ je pre obličky a močový mechúr tým pravým požehnaním. Stimuluje ich činnosť, pôsobí močopudne, potláča zápalové procesy a kŕče, pomáha pri vyplavovaní močových kameňov, zmierňuje bolesti a taktiež účinne bojuje proti baktériám, hubám i kvasinkám. Pôsobí aj preventívne. Kúrou z tejto bylinky podporíme nielen obličky, ale pomôžeme aj celému organizmu tým, že z neho prepláchnete usadené jedovaté látky, postaráme sa aj o celkový vzhľad našej kože a predchádzame reumatickým ťažkostiam. Zlatobyľový čaj pijeme 3x denne počas doby 1 mesiaca, teda aj po uplynutí akútnych ťažkostí, aby sme predišli recidíve.

Brusnice

BrusnicaChutné plody brusnice môžete jesť čerstvé, alebo v podobe brusnicového čaju. Ak máte k dispozícii dajte si aj brusnicovú šťavu. Brusnice chránia proti opakujúcim sa infekciám močových ciest a hodia sa aj na liečbu zapáleného močového mechúra. Upravujú PH moču a dezinfikujú močové orgány. Brusnicová šťava sa vyznačuje skôr trpkejšou ako sladkou chuťou, za to však pôsobí veľmi osviežujúco. Brusnice môžete skombinovať aj s jogurtom, alebo do omáčky k mäsu, rybám, či divine – pri varení sa ale stráca veľká časť výživných látok, preto pri liečbe použite skôr surové brusnice.

Tekvicové semená

Vedeli ste o tom, že už naše babky ich žuvali na zmiernenie chorôb močového mechúra? Semená tekvicových semien regulujú močenie a zmierňujú aj ťažkosti s prostatou. Denne by ste pri ochoreniach močového ústrojenstva mali žuť asi 1 polievkovú lyžicu týchto semien.

Špargľa

Táto kráľovská zelenina je všeobecne známa svojimi účinkami na močové cesty. Prečisťuje krv, lebo je močopudná, podporuje činnosť obličiek a tým aj vylučovanie škodlivých látok. Receptov na prípravu špargle je mnoho, najlepšia je jej konzumácia v sezóne, kedy si jej môžete dopriať 200 až 300g denne.

Čučoriedky

Tmavomodré bobuľky čučoriedky sa vraj podľa jednej ankety stali najkrajším slovenským slovom. Faktom ale je, že toto sladké ovocie je vďaka látkam, ktoré obsahuje skvelým pomocníkom proti zápalom, hnačkám, i proti chorobám močového mechúra. Za to vďačí antioxidantom, ktoré nám pomáhajú chrániť imunitu a posilňujú nás pri vyčerpaní, či strese. Čučoriedkový čaj pomáha aj na ochabnutý močový mechúr.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY