5.1 C
Bratislava
sobota, 7 decembra, 2024

Fakty a mýty: Poruchy príjmu potravy

Bulímia, anorexia či prejedanie sú najznámejšie poruchy príjmu potravy. Aj keď sa v súčasnosti kladie dôraz na zdravú a vyváženú stravu v posledných rokoch ľudí s poruchami príjmu potravy pribúda. Na prvý pohľad sa zdá, že problém je v jedle ale nedajte sa pomýliť. Veľkú úlohu tu zohráva vnímanie vlastného tela a snaha priblížiť sa k medializovaným idolom krásy.

Poruchy príjmu potravy trápia milióny ľudí na svete. Aj keď sa o nich vie, vie sa čo ich spôsobuje stále sa môžete stretnúť s rôznymi mýtmi a polopravdami. Ktoré sú tie najrozšírenejšie a čo na fakty?

Fakty a mýty

Poruchami príjmu potravy trpia iba ženy

Nie. Aj keď sa môže zdať, že ide o zdravotný problém týkajúci sa žien trpia ním aj muži. Predpokladá sa, že každý tretí človek, ktorý trpí týmto ochorením je muž. Faktom ale je, že ženy vyhľadajú pomoc skôr ako muži, preto sa môže zdať, že ide o ochorenie týkajúce sa len žien.

Časť mužov si možno je vedomá poruchy príjmu potravy ale keďže veria tomu že ním trpia len ženy nevyhľadajú pomoc.

Poruchy príjmu potravy sa týkajú len tínedžerov

Nie. Ani toto nie je pravda, aj keď podľa prieskumov priemerný vek nástupu mentálnej anorexie a mentálnej bulímie je 18 rokov. Častejšie sa objavuje u dievčat. V poslednej dobe sa ale táto hranica posúva a poruchou príjmu potravy trpia aj mladšie deti. V niektorých prípadoch sú diagnostikované už aj u 5 – 6 ročných detí.

Porucha príjmu potravy sa ale môže objaviť kedykoľvek v živote. Môže postihnúť kohokoľvek bez ohľadu na vek, pohlavie, sexuálnu orientáciu či ekonomické postavenie. Často ňou trpia aj starší ľudia, hlavne ženy v menopauze, keď sa snažia udržať si štíhlu postavu.

Porucha príjmu potravy je voľba, ktorú si vybrali pacienti sami

Nie. Za týmto zdravotným stavom je toho oveľa viac. Zväčša ide o kombináciu biologických, psychologických a enviromentálnych faktorov. Neraz stačí na jej spustenie nevinná poznámka na hmotnosť osoby a ochorenie môže prepuknúť.

Ľudia s poruchou príjmu potravy často trpia aj úzkosťami, depresiou, posttraumatickou stresovou poruchou alebo obsedantno-kompulzívnou poruchou.

Anorexia, bulímia a aj prejedanie sa sú len o jedle

Navonok sa môže zdať, že ide len o zlé stravovacie návyky. Pri tomto ochorení ale ide viac ako o jedlo o riešenie iného problému. Vety ako „Musíš jesť viac“, nepomôžu. Problém porúch príjmu potravy môže byť niekde úplne inde. Dievčatá sa môžu snažiť zapadnúť medzi spolužiačky v triede, chlapci sa zas chcú priblížiť k svojim idolom …. neraz za to môžu aj problémy v rodine.

Poruchy príjmu potravy nie je závažné ochorenie

Spomedzi psychiatrických porúch sa môže zdať, že najvážnejšie ochorenia sú depresia, schizofrénia alebo bipolárna porucha. Nie je to ale pravda. Najzávažnejšou a aj najsmrteľnejšou psychiatrickou chorobou je porucha príjmu potravy. Každých 52 minút niekde na svete umrie človek, ktorý trpí týmto ochorením.

Poruchy príjmu potravy sú otázkou zdravého životného štýlu

Nie aj keď pacienti radi zamieňajú problémy s jedlom za zdravý životný štýl. Cvičenie a zdravé stravovanie je dobrý plán ak chcete urobiť niečo pre svoje zdravie. Pokiaľ to ale preženiete môže sa to ľahko zmeniť na potenciálne život ohrozujúce ochorenia. Ak po zjedení niečoho „menej zdravého“ sa utekáte vyvracať, alebo užívate laxatíva len aby ste jedlo dostali von z tela určite to nie je dobré.

Porucha príjmu potravy je len fázou dospievania, stačí ju ignorovať a sama odznie

Nie. Aj keď tieto problémy začínajú často v období dospievania netreba ich ignorovať. Určite z nich dieťa nevyrastie a ani samé od seba nezmiznú.

Poruchy príjmu potravy. Anorexia

Len štíhli ľudia majú poruchu príjmu potravy

Nie. Faktom je, že hlavným symptómom mentálnej anorexie je extrémne nízka hmotnosť, ale ide len o jednu poruchu príjmu potravy. Bulímia alebo porucha prejedania sa nie sú tak ľahko odhaliteľné. Ľudia s týmito chorobami majú normálnu hmotnosť, a často aj nadváhu. Podľa niektorých výskumov má až 70% ľudí s príznakmi porúch príjmu potravy obezitu. V tomto prípade si treba všímať ďalšie príznaky ako je náladovosť, nadmerná fyzická aktivita, obdobie prejedania sa, držanie hladovky, užívanie laxatív, lámanie nechtov, suchá pokožka, problémy so spánkom, …

Za rozvoj poruchy príjmu potravy môžu médiá

Denne sledujú média milióny ľudí ale len u malého percenta z nich sa vyvinie porucha príjmu potravy. Pravdou je, že média môžu vytvárať na ľudí tlak, na to ako sa cítia vzhľadom k svojej postave, ale poruchu príjmu nespôsobujú. Za vznikom tohto ochorenia je viacero faktorov.

Za vznik poruchy príjmu potravy sú dysfunkčné rodiny

Porucha príjmu potravy je komplexná porucha a len dysfunkčnosť rodiny za tým nie je. Je ale známe, že sa vznikom choroby je z časti aj genetický faktor.

Zlepšenie stavu pacienta je len otázkou stravovania

V počiatočnej fáze liečby je dôležité aby si pacient vytvoril zdravé stravovacie návyky a mal aj normálnu hmotnosť. Ak je podvyživený organizmus, mozog a aj myseľ pacienta psychologické terapie veľmi nezaberú. Jedlo a zdravá hmotnosť síce nevyriešia problémy, ktoré ochorenie spôsobili ale bez toho sa k riešeniu problémov nedostanete.

ZDROJ:

urmc.rochester.edu/childrens-hospital/adolescent/eating-disorders/myths.aspx

owensborohealth.org/news-events/news-media/2022/facts-and-myths-about-eating-disorders

medicalnewstoday.com/articles/eating-disorders-myths-facts

Obrázky: pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY