14.8 C
Bratislava
nedeľa, 6 októbra, 2024

Fakty a mýty: Zápal pľúc

Zápal pľúc alebo aj pneumónia je akútne respiračné ochorenie, ktoré postihuje pľúca. Pľúca sa skladajú z množstva malých vačkov, ktorým sa hovorí alveoly. Ako sa nadýchneme alveoly sa naplnia vzduchom. Pri výdychu sa vyprázdnia. Princíp dýchania a dostávania kyslíka do organizmu je celkom jednoduchý. Ak sa ale vyskytne zápal v pľúcach, alveoly sa naplnia tekutinou a hnisom. Výsledkom je sťažené bolestivé dýchanie a obmedzený príjem kyslíka.

Podľa WHO bol zápal pľúc v roku 2017 zodpovedný za viac ako  800 tisíc úmrtí detí do 5 rokov. Toto ochorenie bolo v roku 2019 zodpovedné za 14% úmrtí všetkých detí mladších ako 5 rokov. Podľahlo mu viac ako 740 tisíc detí. Aj keď sú tieto čísla vysoké ide o výrazný pokles oproti úmrtiam spred cca 30 rokov. V roku 1990 umrelo na zápal pľúc viac ako 2 milióny detí.

V období COVID – 19 sa výskyt ochorenia obmedzil. Prispeli k tomu aj opatrenia, ktoré zaviedli postupne celé krajiny. Tento rok je ale toto ochorenie znova v popredí. Studený zápal pľúc postihuje hlavne deti. Nie len deti sú týmto ochorením ohrozené. Zápal pľúc môže postihnúť kohokoľvek a kedykoľvek.

Fakty a mýty

„Nestoj pri otvorenom okne v zime, dostaneš zápal pľúc“ alebo „nechoď von s mokrou hlavou, lebo dostaneš zápal pľúc“. Ide o mýty alebo je na tom niečo pravdy? A čo všetko ste o zápale pľúc počuli vy?

Zápal pľúc je len niečo ako silná chrípka (prechladnutie)

Nie. Aj keď sú príznaky podobné je medzi týmito ochoreniami rozdiel. Pri chrípke je problém v horných dýchacích cestách, teda v dutinách. Pri zápale pľúc je zápal v pľúcach (dolné dýchacie cesty).

Ďalší rozdiel je v dĺžke trvania. Chrípka alebo prechladnutie behom pár dní prejde. Zo zápalu pľúc sa môžete dostávať týždne. Kým sa budete cítiť úplne fit prejdú aj mesiace.

Chrípku spôsobuje vírus. Zápal pľúc môže spôsobiť vírus, baktéria alebo aj huba.

Zápal pľúc je vysoko infekčné ochorenie

Záleží to od toho akú formu pneumónie máte. Zápal pľúc môže byť spôsobený vírusmi alebo baktériami. Tieto formy sú infekčné. Stačí ak kýchnete alebo zakašlete a ochorenie rozšírite. Pokiaľ je pneumónia spôsobená hubami alebo ide o aspiračnú pneumóniu (vdýchnutie jedla, tekutín, predmetu, … nejde o infekčné ochorenie.

Zápal pľúc. Mokré vlasy

Ak pôjdem von s mokrými vlasmi dostanem zápal pľúc

Starý mýtus, ktorému doteraz verí veľa ľudí. Nie, zápal pľúc nedostanete ak pôjdete v zime von s mokrými vlasmi ani keď pôjdete von bez kabátu či stojíte v otvorenom okne. Zápal pľúc je spôsobený vírusmi, baktériami alebo hubami. Pokiaľ ale vonku prechladnete, na čo stačí ísť von s mokrou hlavou alebo bez kabátu, váš imunitný systém je oslabený a riziko, že sa infikujete a dostanete zápal pľúc je vyššie.

Pneumónia postihuje len starších ľudí

Nie. Je síce pravdou, že priebeh zápalu pľúc je u starších ľudí závažnejší ale môže postihnúť kohokoľvek v akomkoľvek veku. Vyššiemu riziku zápalu pľúc sú vystavené aj malé deti a dojčatá. Ročne na toto ochorenie zomrú státisíce detí. A v poslednom čase postihuje studený zápal pľúc hlavne deti do 15 rokov.

Bronchitída a pneumónia sú to isté

Nie. Rovnako ako pri prechladnutí a zápale pľúc aj tu je rozdiel. Bronchitída je zápal priedušiek. Pri pneumónii je postihnuté tkanivo pľúc, teda miesto, kde vstupuje kyslík do krvného obehu. Prieduškami sa dostáva vzduch do pľúc. Príznaky oboch ochorení sa môžu prekrývať. Kašeľ, horúčka, problémy s dýchaním,… napriek tomu sú to dva rozdielne stavy, ktoré sa ale môžu vyskytnúť súčasne. Rozlíšiť zápal pľúc a bronchitídu môže spoľahlivo röntgen hrudníka alebo CT vyšetrenie, ktoré zobrazí postihnuté miesto.

Zápal pľúc
Image by pressfoto on Freepik

Ak som raz prekonal pneumóniu druhý krát ju už nedostanem. Som imúnny.

Nie. Zápal pľúc môžete dostať aj viackrát. Sú ľudia, ktorí majú pneumóniu opakovane. Ide hlavne o ľudí v rizikových skupinách ako sú pacienti s oslabenou imunitou, s chronickými chorobami alebo majú iné zdravotné problémy.

Pneumónia sa vyskytuje len v chladnom období roka

Nie. Zápal pľúc môžete dostať kedykoľvek počas roka, pokojne aj v horúcom letnom období. Pravdou ale je, že toto ochorenie je bežnejšie v chladných mesiacoch roka (rovnako ako chrípka). Keď je vonku chladno ľudia majú tendenciu zdržiavať sa v miestnostiach, kde je teplejšie a menej vetrajú. To môže byť dôvod, prečo sa baktériám a vírusom darí infikovať ďalších a ďalších  ľudí. V uzavretej a teplej miestnosti môže jeden infikovaný človek nakaziť množstvo ďalších.

Antibiotiká sú na liečbu zápalu pľúc najlepšie.

Áno aj nie

. Ak je zápal pľúc spôsobený baktériou môžu vám antibiotiká pomôcť. Ak je ale dôvodom vzniku ochorenia vírus antibiotiká nezaberú. V tomto prípade vám lekár pravdepodobne predpíše lieky od horúčky a na zmiernenie príznakov. Ak je pneumónia spôsobená hubou na jej liečbu dostanete antifungálne (protiplesňové) lieky. Rozpoznať čo ochorenie spôsobilo dokáže len lekár na základe testov a vyšetrenia.

Zápalu pľúc sa nedá predchádzať

Dá. Riziko infikovania sa môžete znížiť. Pravidelné každoročné očkovanie proti chrípke môže znížiť aj riziko vzniku pneumónie. Zdravé stravovanie, dostatok vitamínov a minerálov a pravidelný pohyb zlepšia váš imunitný systém, ktorý si s patogénmi, spôsobujúcimi pneumóniu poradí.

Zápal pľúc nie je závažné ochorenie

Pneumónia môže byť veľmi závažné, život ohrozujúce ochorenie. Na svete ročne tomuto ochoreniu podľahne podľa odhadov 2,5 milióna ľudí. Ochorenie môže mať závažný priebeh hlavne u starších ľudí a detí do 5 rokov. Starší ľudia trpia častejšie aj inými ochoreniami a deti nemajú ešte dostatočne vyvinutý imunitný systém. Ak ochoriete a budete pneumóniu podceňovať zhorší sa a môže mať fatálne následky pre každého (aj pre zdravých ľudí v strednom veku.)

ZDROJ:

bannerhealth.com/healthcareblog/better-me/myths-and-facts-about-pneumonia

shelbymacombmedicalmall.com/myths-about-pneumonia-facts-symptoms/

lung.org/lung-health-diseases/lung-disease-lookup/pneumonia/five-facts-you-should-know

factchecker.in/myths-facts/world-pneumonia-day-7-myths-around-the-disease-debunked-841987

Obrázky: Pixabay, Freepik

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY