16.9 C
Bratislava
štvrtok, 23 mája, 2024

Leto a znamienka: Ako sa čo najlepšie chrániť?

Materské znamienka sú pre niekoho symbolom krásy. Lekári ich ale vnímajú ako potenciálne riziko pre vznik rakoviny kože, a preto by ste si ich mali nechať aspoň raz ročne prezrieť. Ako môžete chrániť svoje znamienka v letných mesiacoch?

Materské znamienka

Materským znamienkam sa tiež hovorí pigmentové névy a sú prirodzenou súčasťou kože takmer každého človeka. Počas života môžu vznikať nové znamienka a niektoré dokonca samé zmiznú. Väčšinou sú neškodné, ale môžu sa objaviť aj také, ktoré sú potenciálne problematické. Obyčajným okom to ale nespoznáte, preto by ste mali vyhľadať dermatológa, ktorý sa posudzovaním znamienok zaoberá. Na pravidelnú kontrolu je vhodné dochádzať aspoň raz ročne. Pokiaľ je ale vaše telo posiate väčším počtom znamienok, navštevujte dermatológa raz za pol roka.

Odstrániť, či neodstrániť materské znamienka?

Materské znamienka sú pre každého nositeľa jedinečné, a zatiaľ čo niektorí sa ich vlastníctvom chvália, iní premietajú, či by nebolo lepšie sa ich zbaviť. Pokiaľ sa vám znamienko objavilo na mieste, kde vám krásu skôr uberá, stojí jeho odstránenie za zváženie. Rovnako tak v okamihu, keď vám to odporučí lekár. Pri niektorej z kontrol môže vyjsť najavo, že je vaše znamienko skutočne skrytou hrozbou, a v taký moment sa oplatí s odstránením neotáľať.

Ako chrániť znamienka v lete?

Pokiaľ patríte k ľuďom, ktorí milujú leto strávené na slniečku, a zároveň máte hneď niekoľko materských znamienok, mali by ste sa mať na pozore. Vaša koža potrebuje špeciálnu ochranu v podobe kvalitného opaľovacieho krému. Nadmiera slnečného žiarenia totiž môže podnietiť rakovinu kože aj zhoršiť stav znamienok. Preto sa dôkladne natierajte opaľovacím krémom niekoľkokrát denne a snažte sa tráviť aj nejaký ten čas v tieni.

TIP: Ak chcete mať istotu, že si kvôli túžbe po bronzovej pokožke nezarobíte na prípadné zdravotné problémy, vyskúšajte samoopaľovací krém. Vaše telo bude vyzerať, akoby ste práve opustili pláž, ale zároveň nebudete svoje znamienka vystavovať nebezpečným slnečným lúčom.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY