26.8 C
Bratislava
streda, 24 júla, 2024

Kyselina hyualurónová sa postará o krásu vašej pleti a zdravie vašich kĺbov

Kyselina hyalurónová

je dnes niečo, o čom počul už snáď každý. Viete však, aké sú jej účinky na vašu pleť? A vedeli ste, že priaznivo vplýva aj na vaše kĺby, oči či nosnovú sliznicu? O tom, čo je to kyselina hyalurónová, aké sú jej účinky a kde všade sa nachádza, sa dozviete v článku.

Čo je to kyselina hyalurónová

Kyselina hyalurónová je známa pod viacerými názvami. Môže sa ukrývať pod názvom hyaluronan sodný, hyaluronát sodný, glykosaminoglykán, kyselina HA či hyaluron.

Názov získala od svojich objaviteľov Meyera a Palmera v roku 1934. Z chemického hľadiska ide o polysacharid, ktorý je tvorený z viacerých jednotiek kyseliny glukurónovej a N-acetylglukozamínu.

Kde sa kyselina hyalurónová nachádza?

Kyselina hyalurónová je telu vlastná látka, telo ju produkuje prirodzene. Jej produkcia sa však vekom znižuje, a tak je pre zachovanie mladistvosti pleti a funkčnosti kĺbov vhodné ju telu podávať zvonka. V našom tele je najviac koncentrovaná vo výplni očných gulí, v ďasnách, ale aj v nosovej sliznici, močovom mechúre a v kĺboch, kde má funkciu akéhosi tlmiča nárazov v chrupavkách.

Nájdete ju v bežne dostupných potravinách, ale aj v rôznych výživových doplnkoch či kozmetických prípravkoch. Ak chcete zvýšiť príjem kyseliny hyalurónovej, doprajte si pravidelne poctivé mäsové vývary, produkty zo sóje, ako je tofu či sójové mlieko, dajte si sem-tam pohár červeného vína či šťavu z červeného hrozna a zaraďte do jedálneho lístka koreňovú zeleninu.

Na čo všetko je hyalurón dobrý?

Kyselina hyalurónová má mnoho pozitívnych účinkov na naše zdravie. Pomáha napríklad pri odstránení odpadu z buniek a podieľa sa aj na tvorbe nových buniek. Spolu s kolagénom je kyselina hyalurónová základnou stavebnou zložkou kože. Zatiaľ čo kolagén pleť spevňuje, kyselina hyalurónová kolagén hydratuje a dodáva mu výživu. Kyselina HA tiež zadržiava vodu a zabezpečuje kolagénu elasticitu.

Zaujímavým faktom je, že v bunkách dokáže vďaka prísunu vody kyselina HA zväčšiť svoj objem až tisícnásobne. Práve preto je taká dobrá pre hydratáciu pleti. Keďže vekom sa produkcia kyseliny hyalurónovej v tele znižuje, pleť postupne elasticitu stráca a nie je taká plná a pružná. Ak teda chcete známky procesu starnutia pleti spomaliť, mali by ste svojej pokožke dopriať pravidelnú a výdatnú dávku kyseliny hyalurónovej. Môžete tak urobiť pomocou bežne dostupnej širokej škály kozmetiky – na trhu nájdete krémy, gély, séra, pleťové masky či kúry s jej obsahom. Okrem toho je možné podstúpiť zákrok, počas ktorého vám do pokožky aplikujú kyselinu hyalurónovú injekčne.

Kyselinu hyalurónovú je možné užívať aj vnútorne, kedy priaznivo pôsobí aj na naše kĺby. Okrem toho budete pri jej užívaní cítiť nárast energie, lepšie hojenie rán, bude vás chrániť pred vírusmi a baktériami. Pomôcť vám môže tiež pri problémoch s očami, konkrétne napríklad pri ťažkostiach so suchými očami. Kvapky či sprej s obsahom kyseliny HA zase využijete v prípade, že vás trápi nádcha alebo opuch nosnej sliznice. V prípade, že ju budete užívať počas nádchy, zníži sa tvorba malých trhlín a chrást. Keďže sa kyselina hyalurónová prirodzene vyskytuje aj v močovom mechúre, pomôže vám jej užívanie v prípade, že vás trápia časté infekcie močového traktu.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY