8.9 C
Bratislava
sobota, 27 apríla, 2024

Za vašim problémom so zápästím môže byť syndróm karpálneho tunela

Pociťujete často mravčenie alebo pálenie v prstoch? Na záťaž vaše zápästie aj prsty reagujú miernou bolesťou? Nepodceňujte tieto prvotné príznaky! Je pravdepodobné, že intenzita bolesti sa bude časom zvyšovať. Takto sa totiž začína neurologické ochorenie s názvom Syndróm karpálneho tunela.

Čo je to karpálny tunel?

Dôležitým nervom ruky, ktorý zodpovedá za jej činnosť, je stredový nerv. Tento mohutný nerv prechádza cez zápästie spolu s ohýbačmi prstov úzkym kanálom nazývaným karpálny tunel. Karpálny tunel je tvorený drobnými kostičkami a väzivom. Vďaka nemu sme schopní jemnej motoriky ako šitie, zapínanie gombíkov, písanie… V prípade, že je ruka nadmerne namáhaná, dochádza k častému tlaku na karpálny tunel, väzivo karpálneho tunela zhrubne, dochádza k jeho zúženiu a tým pádom tlačí na mäkké tkanivo stredového nervu i ohýbačov a zhoršuje ich cievne zásobenie. Dôsledkom je zápal stredového nervu a ťažkosti s tým súvisiace.

Príznaky ochorenia

Medzi typické príznaky, ktoré signalizujú syndróm karpálneho tunela patria:

  • mravčenie, tŕpnutie, pálenie až bolesť v prstoch a v ruke, ktoré sa spočiatku prejavujú po preťažení, neskôr aj v pokoji (napr. v noci postihnutých tieto ťažkosti budia zo spánku),
  • stuhnutosť a obmedzená pohyblivosť ruky,
  • strácanie citlivosti v prstoch, čo postihnutému spôsobuje problémy s jemnou motorikou, prejavuje sa to pri činnostiach ako zapínanie gombíkov, viazanie šnúrok…(strácanie citlivosti sa prejavuje v prvých štyroch prstoch, malíček býva v poriadku),
  • strácanie sily v prstoch a v ruke, postihnutému vypadávajú veci z rúk,
  • obmedzená pohyblivosť prstov, nedajú sa pokrčiť do dlane,
  • opuch ruky.

Koho ochorenie najčastejšie postihuje?

Syndróm karpálneho tunela postihuje viacej ženy ako mužov a to hlavne v období po menopauze.  V prvom rade ho spôsobuje jednostranné časté namáhanie ruky, napr. u starších ľudí pri používaní barly, či u ľudí vykonávajúcich zamestnaní, ktoré si jednostranný pohyb rúk vyžaduje, aj u ľudí, ktorí sa často venujú jednej činnosti (napr. kulturisti, športovci, no aj hudobníci…).

Syndróm sa môže vyskytnúť aj ako následok po úraze – fraktúry zápästia, ale aj pri nasledujúcich diagnózach:

Ohrození sú hlavne ľudia, ktorých profesia si vyžaduje monotónne zaťaženie rúk, ako napríklad: šičky, kaderníčky, kuchári, montéri, maliari, robotníci pracujúci so zbíjačkou, ale aj ľudia pracujúci za počítačom. Syndróm karpálneho tunela môže byť v niektorých prípadoch uznaný aj ako choroba z povolania. Ak patríte do rizikovej skupiny, nemali by ste zabúdať na prevenciu, šetriť si svoje ruky a monotónny pohyb striedať s cvičením.

Stanovenie diagnózy

Diagnózu syndróm karpálneho tunela stanoví neurológ na základe príznakov a potvrdí ju elektrofyziologickým (EMG) vyšetrením.

Ako sa syndróm karpálneho tunela lieči?

V prvom rade je potrebné sa zamerať na základnú príčinu daného ochorenia a postarať sa o jej odstránenie (ak je to pravda možné).

Napríklad pri obéznych pacientoch sa dbá na zníženie hmotnosti, aby sa znížilo kĺbové zaťaženie. Taktiež nasadením hormonálnej liečby, ak je príčina hormonálneho charakteru (napr. ochorenie štítnej žľazy).

Ďalším pacientom lekár odporučí vyhýbať sa monotónnemu pohybu rúk, nosenie dlahy na spevnenie zápästia a celkové šetrenie rúk. Pomôcť môže aj užívanie protizápalových liekov.

Ak sú však ťažkosti pretrvávajúce, je potrebná operácia. Ide o chirurgické prerušenie zhrubnutého väzivového pruhu. Je to nekomplikovaný zákrok vykonávajúci sa väčšinou ambulantne a v lokálnej anestéze. Po operácii sa za pomoci fyzioterapie do ruky vráti stratená hybnosť, obratnosť a citlivosť. Na preťaženie rúk však treba byť potom opatrný už po celý život.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY