23.8 C
Bratislava
štvrtok, 23 mája, 2024

Kúpele Horný Smokovec – aby sa vašim deťom lepšie dýchalo

Vysoké Tatry sú známe svojou výškou, nádhernou prírodou a čistým vzduchom. Spojenie všetkých troch faktorov bolo základom pre vznik niekoľkých kúpeľov, sanatórií a liečebných domov v lokalite Vysokých Tatier.

Jednými z nich sú aj Kúpele Horný Smokovec, ktoré sa hrdia titulom najvyššie položené kúpele na Slovensku (viac ako 900 metrov nad morom).

História kúpeľov

Kúpele Horný Smokovec založil MUDr. Ján Opatrný s manželkou Zdenkou Opatrnou.

V roku 1928 prijali prvých pacientov a od tých čias sa tu liečia ľudia s problémami dýchacích ciest. Zo začiatku sa sanatórium zameralo hlavne na pacientov s tuberkulózou. Sanatórium malo kapacitu 30 lôžok.

Po vojne bolo sanatórium znárodnené. Premenovalo sa na Detskú ozdravovňu Horný Smokovec a slúžilo ako preventórium pre deti, ktorých rodičia mali tuberkulózu. Neskôr sa v kúpeľoch zaťali liečiť deti s chorobami dýchacích ciest.

Od roku 1997 sú kúpele znova v rukách dedičov zakladateľov. Ide o neštátne zdravotné zariadenie, v ktorom sa liečia deti s problémami dýchacích ciest. V súčasnosti je kapacita kúpeľov 117 lôžok.

Kúpele pre deti

Kúpele Horný Smokovec sú určené pre deti a dorast od 3 do 18–tich rokov. Liečia sa tu zdravotné problémy dýchacích ciest. Ak vaša dieťa často kašle, vynecháva pre chorobu školu, berie často antibiotiká a aj napriek vašej maximálnej starostlivosti má opakujúce sa ochorenia dýchacích ciest v týchto kúpeľoch sa jeho zdravotný stav môže výrazne zlepšiť. Liečia sa v nich detskí pacienti, ktorí majú problémy s dýchacími cestami.

Školská dochádzka

V kúpeľoch sa nachádza materská škôlka, základná škola a školský klub. Deti si zo sebou musia priniesť školské učebnice a pomôcky.

Liečba

 • Alergie – alergické nádchy (peľ, trávy, roztoče, alergia na potraviny kombinovaná s respiračnými chorobami).
 • Znížená imunita, oslabená odolnosť organizmu.
 • Opakujúce sa zápaly horných dýchacích ciest.
 • Časté zápaly priedušiek.
 • Sinobronchitída (zápal nosových dutín spojený so zápalom priedušiek).
 • Opakované zápaly pľúc.
 • Obštrukčná bronchitída (čiastočné upchatie dýchacích ciest vplyvom zápalu).
 • Dermorespiračný syndróm (postihnutie kože, ktoré sa strieda zo zápalom a astmou).
 • Bronchiálna astma (chronický zápal dýchacích ciest sprevádzaný astmatickými prejavmi – kašeľ, dýchavičnosť, piskot pri dýchaní, tlak na hrudi).

Procedúry

 • Klimatoterapia – liečba klímou – nadmorská výška, čisté ovzdušie, dostatok slnečných lúčov a horské prostredie – klíma blahodarne pôsobí na zdravie organizmu, zlepšuje jeho obranyschopnosť a zlepšuje a udržuje zdravie. To je hlavný dôvod prečo deti trávia veľa času vonku rôznymi aktivitami – prechádzky, hry..
 • Liečebná rehabilitácia – zameraná na dýchaciu gymnastiku – cviky, zamerané na rytmus a hĺbku dýchania a na posilnenie dýchacích svalov.
 • Inhalačná liečba – lieky a medikamenty sa vďaka inhalácii dostanú do dýchacích ciest. Následne dochádza k uvoľneniu hlienov čím sa zľahčí vykašliavanie. K inhalácii sa používa minerálna voda (je bez chemikálií).
 • Liečba svetlom – viditeľná aj neviditeľná časť svetelného spektra zmierňuje zápaly, zrýchľuje hojenie a potláča bolesť.
 • Horské slnko – zlepšuje odolnosť organizmu, prehrieva dutiny.
 • Fínska sauna – striedanie tepla a chladu zvyšuje účinnosť imunitného systému.
 • Infrasauna – uľahčuje vykašliavanie, uvoľňuje kŕče svalov a stuhnuté svaly a kĺby.
 • Parná sauna – vysoká teplota a vlhkosť vzduchu s vonnými esenciami priaznivo vplývajú na dýchacie cesty.
 • Soľná sauna.
 • Elektroliečba.
 • Masáže.
 • Pohybové aktivity – deti trávia veľa času vonku pohybom. Zmena denného režimu, čerstvý vzduch, aktívny pohyb a ideálne klimatické faktory výrazne zlepšujú zdravie. V kúpeľoch nájdete rôzne ihriská (volejbal, tenis, futbal..), preliezky pre najmenších, fitness centrum a mnoho ďalších centier, kde sa kladie dôraz na pohyb.

Ubytovanie v kúpeľoch Horný Smokovec

V areáli kúpeľov sa nachádzajú tri liečebné domy (Lúč, Smrek a Sosna), v ktorých sú ubytovaní pacienti. 25 izieb je pre deti so sprievodom. Pre deti je zaistený nepretržitý 24 hodinový dohľad. Dĺžka pobytu – 21 (VšZP a Dôvera) alebo 28 dní (Union).

Kontakt

Návrh na liečebný pobyt v kúpeľoch vypíše váš pediater, alebo odborný lekár. Ak poisťovňa liečbu schváli dostanete od kúpeľov Horný Smokovec predvolanie na liečbu. Termín si môžete dohodnúť alebo zmeniť aj telefonicky v prijímacej kancelárii: 0902 650 800 (pracovné dni od 8:00 – 11:30 a od 12:00 – 13:00).

Ak sa vám zdá, že vaše dieťa je často chorľavé, má opakované zápaly priedušiek, problémy s dýchacími cestami informujte a u svojho pediatra na možnosť kúpeľnej liečby v Hornom Smokovci. Pokiaľ vám liečbu neschvália, stále je tu možnosť zaplatiť si pobyt a zlepšiť tak zdravie nie len svojmu dieťaťu, ale aj samým sebe (ako sprievod dieťaťa) – pobyt na čerstvom vzduchu isto prospeje ako deťom tak aj dospelým.

Adresa:

Kúpele Horný Smokovec
Horný Smokovec 2
062 01 Vysoké Tatry – Horný Smokovec
Tel. číslo: +421 52 44223229

Stránka kúpeľov: https://www.kupelehs.sk/

Ak sa neubytujete priamo v kúpeľnom dome, overené ubytovanie v Hornom Smokovci si nájdete aj na vyhľadávači ubytovania Hauzi.sk.

Zdroje

[1] https://sk.wikipedia.org/wiki/Horn%C3%BD_Smokovec
[2] https://www.kupelehs.sk/historia.html

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY