23.1 C
Bratislava
nedeľa, 23 júna, 2024

Konopa siata

Konopa siata (Cannabis sativa L.) je druh vysokej dvojdomej rastliny z čeľade konopovité. Dorastá do výšky 1 až 4 metre, v závislosti od pestovaného poddruhu. Okrem konopy siatej existujú aj inú druhy konope, ako napríklad konopa indická známa ako marihuana. Tá je pre vysoký podiel THC látok zakázaná a na Slovensku sa nesmie vôbec pestovať.

Konopa siata (má nízky obsah omamných látok) sa používa sa v rôznych odvetviach priemyslu: textilný, chemický, potravinársky, lekársky a kozmetický a papiernický. Konopa okrem zdravých tukov obsahuje aj proteíny, vlákninu, minerály a vitamíny a iné prospešné látky. Odborníci však konope oceňujú práve najmä pre vysoký obsah PUFA – poly nenasýtených omega 3 a omega 6 mastných kyselín.

Konopa zmierňuje bolesti hlavy a migrény, znižuje depresie, zvyšuje náladu, zmierňuje menštruačné kŕče, zvyšuje energiu, zvyšuje tvorivosť a pozornosť, znižuje nevoľnosť, stimuluje chuť k jedlu. Okrem zdravých tukov obsahuje aj proteíny, vlákninu, minerály a vitamíny. Používa sa na liečbu Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby, dôležitú rolu hrá aj pri prevencii proti ateroskleróze a srdcovo cievnych ochoreniach.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY