3.7 C
Bratislava
nedeľa, 8 decembra, 2024

Vysoký výkon, silná imunita? Kolostrum ponúka oveľa viac

Kolostrum

(z angl. colostrum) alebo inak aj mledzivo je špeciálne mlieko, ktoré sa vytvára v mliečnych žľazách cicavcov vrátane človeka do 72 hodín od pôrodu. Chráni mláďa cicavca pred infekciami a zvyšuje jeho ešte nedostatočne vyvinutú imunitu, keďže prvých pár dní na svete sa mláďa ešte len prispôsobuje okolitým podmienkam.

Kolostrum sa vlastne na mlieko ani veľmi nepodobá.

Najčastejšie má žltkastú farbu (môže byť aj číre alebo biele), je husté a lepkavé. Začína sa vytvárať už počas tehotenstva – približne v 15. týždni. Po pôrode sa produkuje takmer nepretržite iba pár dní. Neskôr ho nahradí materské mlieko, ktoré má bielu farbu a je oveľa redšie.

Vplyv kolostra na vývoj novorodencov

Prvým mliekom získava dieťa imunitu – ochranný prostriedok, ktorý sa dostane do jeho tráviaceho traktu. Práve tráviacim traktom sa do tela novorodenca môže dostať najviac baktérií. Imunitné látky z mledziva obalia vnútro čriev dieťaťa a zabránia tak prieniku infekcie do jeho organizmu. Zároveň zničí mikroorganizmy, ktoré sa už v tráviacom trakte nachádzajú a zabráni vzniku zápalov.

Mledziva sa vytvára malé množstvo, ale nemusíte sa obávať, je ho dosť, aby zaplnilo malý žalúdok novorodenca a dodalo mu všetko čo potrebuje. Každým dňom sa ho vytvára viac a viac a pomaly rozťahuje žalúdok dieťaťa. Už po týždni od pôrodu sa v kolostre nachádza aj materské mlieko. Postupne sa objem materského mlieka zväčšuje, ale kolostrum sa v ňom nachádza ešte pár týždňov po pôrode.

Predčasne narodené deti

Deti, ktoré sa narodili predčasne, sú obzvlášť náchylné na infekcie a vývojové problémy. Ak dostávajú prvé mlieko vlastnej matky ich zdraviu to výrazne prospeje a aj ich vyhliadky na lepší a zdravší život bez komplikácií sú podstatne lepšie.

Ak je matka vystavená vírusom a baktériám začne jej organizmus vytvárať protilátky. Tie sa dostanú do mlieka a pri dojčení ich získava dieťa. Ak napríklad matka má chrípku, môže svojmu dieťaťu takto poskytnúť protilátky proti chrípke. Aj napriek tomu je dôležité, aby chorá matka zabránila infikovaniu dieťaťa. Nie je isté, že jej protilátky postačia novorodencovi v boji s chorobou.

Jednou zo zaujímavosti je, že zloženie mledziva sa mení v závislosti od toho čo dieťa potrebuje. Pri dojčení sa sliny dieťaťa dostávajú do mliečnych kanálikov. Organizmus matky na to reaguje a vytvára mlieko pre konkrétne dieťa. Ak dieťa ochorie, dozvie sa to organizmus matky, vytvorí príslušné protilátky a pri dojčení ich dodá dieťaťu.

Môžu z kolostra ťažiť aj dospelí?

Materské mlieko patrí novorodencom. Kolostrum, ale môžete užívať aj v dospelosti vo forme výživových doplnkov. Medzi cicavce sa radí aj hovädzí dobytok. Práve z neho sa získava kolostrum, ktoré dostanete kúpiť v lekárňach alebo špecializovaných predajniach či eshopoch.

Tak ako prvé materské mlieko poskytuje ochranu novorodencovi tak aj táto verzia kolostra zlepšuje obranyschopnosť ľudského organizmu. Využívajú ho hlavne športovci, ktorí trénujú v akomkoľvek počasí, podávajú vysoké výkony a ich organizmus je neraz oslabení a stresovaný. Kolostrum im posilní imunitu, zmierni stres a podporí rast svalovej hmoty.

Kolostrum nie je len pre športovcov

Prvé mlieko obsahuje veľa zdraviu prospešných látok, ktoré majú na ľudský organizmus priaznivý účinok v ktoromkoľvek veku. Práve tým ako sa stravujeme, našim spôsobom života a vplyvom vonkajších faktorov sa oslabuje naša imunita, klesá hladina rastových faktorov a vytráca sa naša energia. Užívanie tohto špeciálneho mlieka dodá organizmu množstvo dôležitých živín.

Kolostrum obsahuje

  • Imunoglobulíny – protilátky, ktoré sú dôležitou súčasťou imunitného systému. Ich hlavnou úlohou je vyhľadávať a zneškodňovať cudzorodé látky v tele.
  • Laktoferín – zložka, ktorá zabraňuje množeniu a šíreniu baktérií (odoberá im železo, čím im znemožňuje ich rastu)
  • Rastové faktory – podporujú imunitný systém k produkcii vlastných imunoglobulínov, priaznivo ovplyvňujú tvorbu a regeneráciu buniek, podporujú rast kostí, svalov, šliach, vlasov a zlepšujú kvalitu kože.
  • Lyzozýmy – látka s antibakteriálnymi účinkami, ktoré narúšajú steny baktérií čím spôsobujú ich zánik
  • Cytokíny – chránia organizmus pred vírusmi, majú protirakovinové účinky, podporujú krvotvorbu
  • Telomerázu – enzýmy, ktoré zabraňujú skracovaniu DNA pri jej replikácii, dotvára jej ukončenie, spomaľuje starnutie organizmu
  • Polypeptidy – najdôležitejším z nich je kolostrinín, ktorý povzbudzuje imunitný systém, ale zároveň ho v prípade jeho prehnanej reakcii tlmí. Udržujú vyvážený imunitný systém.
  • Množstvo vitamínov, minerálov a stopových prvkov
  • Aminokyseliny – kolostrum obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny – 26 druhov.

Účinky kolostra na zdravie

  • Upravuje črevnú mikroflóru, zabraňuje črevným problémom, hnačkám,…
  • Má protizápalové, antibakteriálna a antivírusové účinky
  • Podporuje samoliečiteľské účinky organizmu, zlepšuje imunitu
  • Pomáha s autoimunitnými ochoreniami (celiakia, reuma, lupus, roztrúsená skleróza,…)
  • Normalizuje hladinu cukru v krvi (vhodný pre diabetikov), zabraňuje poškodeniu buniek tvoriacich inzulín (predchádza rozvoju cukrovky 1. typu).
  • Pomôže v boji s rôznymi alergiami, onkologickými ochoreniami, zápalmi kĺbov a problémoch s trávením
  • Podporuje regeneráciu srdca, zlepšuje hojenie rán a zvyšuje produkciu kolagénu čím zlepšuje stav pokožky, používa sa v oblasti anti – aging (vedná oblasť, ktorá skúma spôsoby oddiaľovania prejavov starnutia)
  • Má antistresové účinky – pomáha organizmu vyrovnať sa so stresom a lepšie naň reagovať.

Kravské verzus materské kolostrum, je medzi nimi rozdiel?

Kravské kolostrum oproti ľudskému obsahuje viac aminokyselín, minerálov, vitamínov, má vyšší obsah imunoglobulínov a aj bielkovín. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo sa kolostrum vyrába z mlieka hovädzieho dobytka.

Pozor na surové kolostrum, hrozí salmonelóza!

Nie je vhodné a ani sa neodporúča užívať kolostrum v surovej forme (priamo od kravy). Tak ako sa v kravskom mlieku môžu objaviť rôzne choroboplodné zárodky môžu sa objaviť aj v mledzive – napr. salmonelóza. Kolostrum musí prejsť pasterizáciou (krátke zohriatie tekutiny na vysokú teplotu a jej rýchle schladenie). Tento spôsob úpravy nezničí dôležité živiny v mledzive a pritom bezpečne zlikviduje všetky patogénne zárodky, ktoré by sa mohli v mlieku nachádzať.

Kontraindikácie – kedy sa kolostrum neodporúča užívať

Kolostrum vo forme výživového doplnku nie je vhodné pre deti, tehotné a dojčiace ženy. Ak trpíte alergiou na mlieko (laktózu) mali by ste jeho užívanie zvážiť, prípadne to konzultovať so svojim lekárom. Aj keď v tomto prípravku je málo laktózy, môže vám spôsobiť zdravotné problémy.  Prípadne obmedzte jeho príjem na polovicu odporúčanej dávky.

Účinky kolostra môžu tlmiť niektoré lieky (hlavne liekov potláčajúce imunitu – užívajú sa pri transplantácii orgánov). Ak užívate lieky na predpis informujte sa o užívaní kolostra s lekárom.

Zdroje

[1] https://www.zzz.sk/clanok/13450-dojcenie

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY