23.8 C
Bratislava
nedeľa, 16 júna, 2024

Liečivá sila včiel pomáha aj s ťažkými diagnózami

Apiterapia, teda terapia včelami, ich produktmi a dokonca ich zvukom, je čoraz populárnejšia, pretože dokáže pomáhať aj tam, kde klasická medicína zlyháva. Je známa už stáročia a dnes sú potvrdené jej priaznivé účinky napríklad na tlmenie porúch autistického spektra alebo prejavov Alzheimerovej choroby.

Blahodarný vplyv zvieracích liečiteľov na človeka je známy už mnohé roky. Medzi najmenších, no účinkami najväčších animoterapeutov sa radia včely.

V niektorých krajinách sa apiterapia, ktorá sa zaoberá liečivými a podpornými účinkami včelích produktov a včiel, považuje za medicínsky smer a patrí pod neurovedy. Celá veda a či tajomstvo – ako kto chce – spočíva v unikátnom zložení a obsahu biologicky aktívnych látok včelích produktov. Kombinácia množstva vitamínov, enzýmov a mikroelementov je taká originálna, že sa nenachádza v žiadnom inom známom živočíšnom produkte.

Náhradné riešenie alebo jediná nádej?

V krajinách, kde nie je apiterapia ešte taká známa, hoci vyškolení odborníci sa jej venujú, siahajú ľudia po liečbe včelími produktmi v momente, keď klasická medicína nezaberá. Možno by sme ju využívali častejšie, keby sme vedeli, že apiterapia rieši celé spektrum problémov a že zápaly dýchacích ciest, keď si zvykneme dávať med, sú len kvapkou v mori, s ktorou si včelie produkty dokážu poradiť.

„Produkty včiel a ich účinky na ľudské telo poznali lekári zo starého Egypta, Ruska a Číny, grécki filozofi alebo Avicenna na Blízkom východe. Dnes znovu objavujeme to, čo nám príroda ponúka už celé veky,“ hovorí expertka na včelie produkty a apiterapeutka Iveta Krajňáková.

Pozitívny vplyv včelích produktov na zdravie sa skrýva v zložení a obsahu biologicky aktívnych látok. Zastúpenie vitamínov, enzýmov a mikroelementov v mede je natoľko unikátne, že v živočíšnych produktoch nemá obdobu. „Včelie produkty sú prirodzenou potravou, sú multifunkčné, človeka súčasne vyživujú, spoľahlivo ho chránia pred chorobami a predlžujú mu život. K tomu všetkému je radosť ich jesť, sú veľmi chutné a lahodné,“ dopĺňa apiterapeutka.

Účinky včelích produktov určite ocenia diabetici, ľudia trpiaci ekzémami, rodičia autistov, ľudia s tráviacimi problémami, trpiaci chronickým stresom a mnohí, mnohí ďalší. Výskumy totiž potvrdili, že včelie produkty pomáhajú aj pri autoimunitných ochoreniach, onkologických diagnózach, pri chorobách, keď je zasiahnutý centrálny nervový systém (Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, skleróza multiplex) aj pri artritíde.

Blahodarné účinky majú tieto produkty vďaka tomu, že ide o funkčné antioxidanty obsahujúce unikátnu kombináciu vitamínov a enzýmov.

Včelie produkty pre všetky vekové kategórie

Apiterapia bude súčasťou služieb a terapií, ktoré budú ponúkať napríklad v Agapé Senior Parku. „Naším cieľom je poskytovať ľuďom vo vyššom veku, ktorých trápia rôzne kombinácie diagnóz, maximálnu starostlivosť, sociálnu aj zdravotnú. Apiterapia je relatívne stará metóda, ktorú však moderná, najmä západná časť Európy objavuje až teraz,“ hovorí spoluautorka projektu pre seniorov Adriana Škriniarová.

„Stovky rokov je známe a mnohé súčasné vedecké štúdie potvrdzujú, že včely a ich produkty pomáhajú pri celom spektre problémov, dokonca aj pri Alzheimerovej a Parkinsonovej chorobe, kde je liečba veľmi limitovaná.“ Vtedy pomáhajú masáže špecifických bodov krémom s obsahom včelieho jedu a užívanie včelieho peľu, ktorý včelári nazývajú aj chlebom včiel a apiterapeuti mu hovoria perga.

Usilovnosť sa vypláca

Včela medonosná žije naozaj krátko, iba niekoľko týždňov, no je doslova fascinujúce, aký zásadný vplyv na prírodu a na zdravie ľudí majú jej aktivity. Je známe, že bez včiel by sme ako ľudstvo v priebehu pár rokov vyhynuli. Faktom je aj to, že vďaka včelám a ich produktom dokážeme žiť o niekoľko rokov dlhšie – bez toho, aby zásadne klesla kvalita života.

„Filozofia Agapé Senior Parku je výnimočná v tom, že búrame mýty o spôsobe starostlivosti a úrovni služieb pre ľudí vo vyššom veku. V tomto zariadení budeme poskytovať aj služby, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať výnimočné či nevšedné, ale všetko sme konzultovali s odborníkmi. Podľa nich bude práve apiterapia cesta, ako ľuďom, ktorí už majú toho v živote za sebou veľa, dni spríjemniť, osladiť a uľaviť im od zdravotných či psychických ťažkostí,“ necháva nás nazrieť do zákulisia projektu pre seniorov A. Škriniarová.

Tak ako v Agapé Senior Parku, aj na iných miestach a za iných okolností by terapia včelími produktmi mala prebiehať pod dozorom skúseného terapeuta, ktorý pozná účinky, spôsob používania, dávkovanie aj prípadné kombinovanie darov prírody, ktoré máme vďaka včelám.

Tomáš GelingerAutorom článku je Tomáš Gelinger. Tomáš vyštudoval žurnalistiku na Univerzite Komenského, pôsobil v Slovenskom rozhlase či vydavateľstve News and Media Holding. V súčasnosti spolupracuje s viacerými médiami, jednou z oblastí, ktorým sa autorsky venuje je zdravotníctvo. V spolupráci s odborníkmi sa snaží prinášať užitočné rady a tipy pre prevenciu a liečenie zdravotných problémov. 

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY