3.9 C
Bratislava
nedeľa, 8 decembra, 2024

Hnačka u detí – ako ju zvládnuť s rozvahou

Hnačka rôzneho pôvodu

postretne v detstve takmer každé dieťa. O tom, aký priebeh bude hnačka mať, rozhoduje jej príčina. Ako rodič však dokážete prijať opatrenia, ktoré môžu jej priebeh aspoň čiastočne zmierniť.

Hnačka je charakterizovaná ako časté vyprázdňovanie rôzne veľkého objemu riedkej až vodnatej stolice. Jej úlohou je zbaviť organizmus škodlivých látok, preto mobilizovaná obranyschopnosť volí najrýchlejšiu formu – cez črevá. Hnačka nie je príjemná, no v istých prípadoch ju možno považovať za nevyhnutnú očistu tela od premnožených baktérií, vírusov a plesní. Dieťa nemá nad vyprázdňovaním kontrolu, častý je výskyt bolestivých kŕčov v brušnej dutine, nie je ochotné spolupracovať, a preto je veľmi dôležité je priebeh nepodceňovať.

Čo je príčinou hnačky?

Hlavnou príčinou je črevné podráždenie. Zo stravy sa prestanú vstrebávať živiny a voda, spustí sa sekrécia zo žliaz v tráviacom trakte a zrýchli sa aj peristaltika čriev. Dochádza k nadmerným stratám vody a dôležitých minerálov cez stolicu. Tento neprirodzený stav môžu vyvolávať vírusové infekcie (rotavírus), bakteriálne infekcie známe aj ako otrava jedlom (Salmonella, Shigella, Escherichia coli, Campylobacter jejuni), premnoženie črevných parazitov a plesní, nežiaduca reakcia na antibiotickú liečbu (črevná mikroflóra je narušená), opakované hnačkové stavy môžu navyše signalizovať poruchu vstrebávania cez črevá alebo potravinovú intoleranciu.

Najdôležitejší je pitný režim a striktná úprava stravy

Čo robiť, keď postrehnete, že stolica vášho dieťaťa je príliš častá a riedka? Nebezpečnosť hnačky závisí od veku dieťaťa. Zatiaľ čo u dojčiat je hnačka vždy dôvodom na kontaktovanie lekára, pretože malé telíčko sa dokáže veľmi rýchlo dehydrovať, u starších detí je najdôležitejšia trpezlivosť a dôkladnosť.

  • Pri hnačke prichádza organizmus o množstvo tekutín. Hrozí dehydratácia a v najhoršom prípade aj vysoké horúčky. Preto je dôležité, aby ste dieťaťu pravidelne, po malých dúškoch alebo lyžičkách podávali čistú vodu, mierne sladený čaj, jemnú neperlivú minerálku, ryžový alebo mrkvový odvar
  • Aspoň počas prvých hodín nepodávajte žiadnu stravu, iba tekutiny.
  • Strava, ktorú bude môcť dieťa následne prijať záleží od jeho veku. Odporúča sa neutrálna, mierne prisolená ryža (bez oleja), diétne sucháre, varená mrkva, banány, čučoriedky, ovsená kaša, uvarené celozrnné cestoviny bez ďalšej úpravy, ľahké zeleninové polievky zahustené cestovinou. Čo najviac sa vyhýbajte tuku, mäsu, mlieku a mliečnym výrobkom.
  • Nezabudnite na probiotiká, ktoré pomôžu obnoviť zdravú črevnú mikroflóru. Ich užívanie sa odporúča aj pre cestou do zahraničia. Tráviaca sústava je odolnejšia voči neznámym podnetom.
  • Sprísnite hygienu a dbajte na dôsledné umývanie rúk, najmä po použití toalety, pri prebaľovaní alebo podávaní nápojov a pokrmov.

Pri čom by mal každý rodič spozornieť?

Hnačka nemusí odoznieť v priebehu pár hodín alebo jedného dňa. Častokrát sa skomplikuje, práve v dôsledku toho, že unavené a vyčerpané dieťa nespolupracuje alebo rodičia povolia v prísnom diétnom režime a pri prvom náznaku zlepšenia, ponúknu dieťa pokrmom, ktoré oslabené trávenie opäť podráždi.

Kedy treba zvýšiť pozornosť a kontaktovať lekára?

  • ak dieťa prestane močiť alebo je jeho moč veľmi tmavý a hustý.
  • ak je stolica čierna alebo obsahujúca krv
  • ak dieťa prejavuje príznaky dehydratácie – suchá pokožka a sliznice, absencia sĺz, prepadnuté oči a veľmi tmavé kruhy pod očami, vpadnutá fontanela u dojčiat, prílišná ospanlivosť a nezáujem o okolie
  • ak dieťa trápia neustávajúce kolikovité bolesti brucha a časté kŕče
  • ak horúčka pri hnačke vystúpi nad 39 °C
  • ak hnačka trvá viac ako 2 dni (okrem dehydratácie sa môže organizmus vyčerpať zo zásob minerálov)
  • ak dojča odmieta piť viac ako tri hodiny a popritom neprestáva hnačkovať

Hnačku vo väčšine prípadov skomplikuje nechutenstvo alebo zvracanie. V takom prípade môže prísť dehydratácia veľmi rýchlo. Preto je dobré pamätať si základný recept na prípravu domáceho rehydratačného roztoku: na 1 liter pitnej vody pridať 1 čajovú lyžičku soli (viaže vodu v tele), 5 čajových lyžičiek cukru (zdroj rýchlej energie) a šťavu z 1 pomaranča, citróna alebo limetky (pre obsah vitamínov a úpravu pH organizmu).

Moje dieťa je dojčené – ako postupovať pri hnačke?

Najčastejšia otázka mamičiek, ktoré svoje dieťa dojčia je: “Môžem svoje dieťa, ktoré trápi hnačka, dojčiť? Veď i materské mlieko je mlieko!”. Ak svoje dieťa dojčíte, ani počas hnačky s tým nemusíte prestávať. Práve naopak – materské mlieko obsahuje veľké množstvo ochranných látok a je zdrojom tekutín. Ako pomocnú tekutinu môžete po lyžičkách podávať ryžový odvar alebo čaj proti hnačke/resp. uľavujúci od bolestí bruška.

Výbornou správou je i to, že ak hnačka trápi matku, tak sa môže pokračovať v dojčení. Do materského mlieka sa dostávajú novovznikajúce protilátky, ktoré v mnohých prípadoch dieťatko ochránia od takýchto zdravotných ťažkostí.

Deťom, ktorým je podávaná mliečna formula, by sa po dobu hlavnej fázy hnačky malo takéto “umelé” mlieko nahradiť vodou, detským čajom, ryžovým alebo mrkvovým odvarom.

Liečba hnačky

Na liečbu hnačky je na trhu k dispozícii hneď niekoľko liečiv s rôznymi účinnými látkami. Je však dobré vedieť, že telo sa “škodcov” potrebuje zbaviť, preto by ste hnačku nemali zastavovať okamžite po 2 – 3 hnačkovitých stoliciach. Ak k domácej liečbe hnačky voľne dostupnými liečivami pristúpite, dávajte pozor najmä na vekové určenie a dávku, ktorú pri danom veku/hmotnosti môžete podať.

  • Diosmektit – zahusťuje črevný obsah a vytvára na sliznici čreva ochranný film. Okrem toho má schopnosť viazať škodliviny a mikroorganizmy, aby v budúcej stolici “hromadne” opustili telo.
  • Čierne uhlie – viaže veľké množstvo toxínov a škodlivín, zahusťuje stolicu a spolu s bizmutom má navyše aj dezinfekčný účinok.
  • Probiotiká – v každej domácej lekárničke by ste mali mať zásobu kapsulových alebo kvapkových probiotík, ktoré navodia rovnováhu pH tráviaceho traktu a obnovia prirodzenú črevnú mikroflóru, tým že v sebe nesú milióny prospešných baktérií.
  • Antibiotiká – ak lekár z odberov určí bakteriálnu alebo vírusovú infekciu, predpisuje antibiotickú liečbu.

Je možné hnačkovým stavom predchádzať?

  1. Dávajte pozor na kvalitu stravy svojho dieťaťa – nielen v neznámom prostredí, ale i v domácom (ak sa dieťa často hrá so zemou, domácimi zvieratami..)
  2. Nedovoľte, aby sa dieťa prejedalo, jedlo veľké množstvo mastných, sladkých a upravovaných pokrmov.
  3. Pri liečbe antibiotík nepodceňujte podpornú liečbu probiotikami.
  4. Naučte dieťa správnym zásadám hygieny – nielen po použití toalety, ale aj vtedy, ak sa dotkne predmetov na verejných priestoroch, ale i vždy predtým ako začne jesť (po návšteve detskej herne, jazde v hromadnej doprave, pobyte v školskom zariadení..)

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY