6.5 C
Bratislava
sobota, 20 apríla, 2024

Ako sa starať o ruky a nechty?

Každodenná práca, ktorú vykonávame ovplyvňuje vzhľad našich rúk. Aj keď je jasné, že pri manuálnej práci nemôžeme mať ruky ako úradník, či lekár, aj napriek tomu a samozrejme aj kvôli tomu im musíme venovať ešte viac našej pozornosti. Veď vizitka krásnych a pestovaných rúk nielen púta pozornosť druhých, s pestovanými rukami sa budeme oveľa lepšie cítiť, či už v práci, alebo v spoločnosti.

Naše ruky sú denne vystavované vode, mydlu ale i škodlivinám, zle na nich pôsobí aj sadra, vápno, hlina, pracie prášky, či riedidlo. Preto je na mieste jednak preventívna ochrana v podobe ochranných rukavíc a jednak dodatočná starostlivosť, spočívajúca predovšetkým v regenerácii a hydratácii. Mali by ste vedieť, že na pokožke rúk sa nachádza len minimum mazových žliaz, preto aj bežné umývanie rúk mydlom, či umývanie riadu odmasťujúcim produktom odmastí aj prirodzený ochranný film na našich rukách. Pozor ale ak si myslíte, že je lepšie sa umývaniu rúk vyhnúť. Hygiena rúk a nechtov má svoju dôležitosť, nielen pre pomyselnú čistotu a krásu rúk, ale taktiež zmenšuje riziko prenosu infekčných chorôb.

Aké sú hlavné zásady starostlivosti o ruky?

  • Pri manuálne vykonávanej práci, ale aj pri domácich prácach používajte ochranné – gumené, latexové, alebo kožené, či textilné rukavice. Tie pomôžu nielen ako ochrana pred špinou a škodlivinami, ale zabránia aj vzniku pigmentových škvŕn, mozoľov a pľuzgierov.
  • Na rukavice nezabúdajte ani v zime, najmä v mrazivom počasí. Aj v zime dochádza k vysušovaniu rúk a prehlbovaniu jemných vrások, ktoré prezradia váš vek.
  • Na každodenné umývanie rúk vyskúšajte jemné detské mydlo, aby sa vám čo najmenej vysušila pokožka.
  • Na umývanie rúk a nechtov používajte kefku na ruky a vlažnú vodu. Nepoužívajte príliš studenú, ani horúcu vodu.
  • Po umytí si ruky starostlivo vyutierajte a nakoniec si do jej pokožky votrite dobrý výživný krém. Aj zdravej pokožke môže trvať dve hodiny kým si obnoví svoju prirodzenú bariéru.
  • Krém na ruky si odložte na nočný stolík a ak naň cez deň zabudnete aspoň večer ho môžete použiť. Miesto na krém by ste mali urobiť aj vo svojej kabelke, v garáži, či pod kuchynským drezom – aby ste ho mali v prípade potreby neustále k dispozícii.
  • Nielen pestované ruky, ale aj nechty sú ozdobou tela. Zdravé nechty majú byť ružové, hladké a priehľadné, preto by ste si mali robiť minimálne raz týždenne manikúru. Nechty skráťte a zapilníkujte do oválu.
  • Na ruky, ale aj nechty si môžete raz týždenne dopriať aj parafínový zábal, či kúpeľ v ohriatom rastlinnom oleji. Teplo prehreje kožu a pomôže biologicky aktívnym látkam dobrý prestup do kože. Použiť môžete olivový, slnečnicový alebo aj kokosový olej, je to účinný prostriedok nielen proti suchej koži, ale aj proti malým trhlinkám a popukanej koži.

Hydratácia rúk a peelingy

V domácnosti nájdeme mnoho dobrých a osvedčených prostriedkov na správne pestovanie rúk. Na odstránenie sfarbenia rúk po niektorých kuchynských prácach vám pomôže zmes z medu, mlieka a citrónovej šťavy. Rozpustite 1 kávovú lyžičku medu v teplom mlieku a pridajte citrónovú šťavu. Čistá citrónová šťava pomôže aj zažltnutým nechtov fajčiarov. Červeným rukám prospeje kúpanie v zápare z harmančekových kvetov alebo vo vlažnom mlieku. Na vlhké, potiace sa ruky skúste zápar z listov vňate šalvie, alebo dúšky tymianovej.

Jednoduchý domáci peeling vám pomôže zbaviť sa starých a odumretých kožných buniek. Stavte na tieto domáce recepty, ktoré si hravo pripravíte aj doma. Stačí zmiešať jednotlivé zložky danej zmesi, aplikovať na ruky, riadne premasírovať a po niekoľkých minútach zmyť teplou vodou.

Základ receptu tkvie v dvoch zložkách: olej (olivový, mandľový, ružový, kokosový, argánový, jojobový olej) a hrubá zložka – napríklad hrubozrnná morská soľ, namleté orechy, kávové zrná, vločky, trstinový cukor. Tretiu zložku dotvárajú esenciálne vône, rozmixované ovocie, čerstvé, alebo sušené bylinky, mlieko. Peeling vám pomôže nielen k zlepšenej hydratácii pokožky, ale aj k jej mladistvému vzhľadu.

Ponúkame vám niekoľko receptov na jeho zloženie:

  • kokosový olej a hnedý cukor
  • mleté ovsené vločky, kokosový olej, med
  • mleté ovsené vločky, mleté mandle, pol zrelého popučeného avokáda
  • med, morská soľ, vlažná voda, extrakt z levandule
  • čerstvá kávová usadenina alebo nahrubo zomleté kávové zrná, mandľový olej
  • olivový olej, šťava z citróna, morská soľ

Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn?

Pigmentové škvrny pribúdajú s vekom. Ako prevencia na pigmentové škvrny sa používajú opaľovacie krémy s ochranným faktorom minimálne 20 a vyhýbanie sa priamemu slnku v čase medzi 10tou až 15 hodinou.

Na pigmentové škvrny je vhodná zmes 2 polievkových lyžíc nadrobno nakrájanej petržlenovej vňate, 1 čajovú lyžicu čerstvej citrónovej šťavy a 2 dcl vody. Ak máte nemiznúce pigmentové škvrny skúste bielenie chemickým peelingom s AHA kyselinami. Základom chemického peelingu je zlúpanie postihnutej vrstvy pokožky. Odporúča sa tento zákrok absolvovať v zimných mesiacoch. Výborné výsledky na starecké škvrny sa dosahujú pri liečbe laserom, alebo aj s použitím IPL – intenzívne pulzné svetlo. Dermatológ pri nich zasiahne postihnuté oblasti vysoko energetickým svetlom, čím dôjde k zničeniu škvrny.

Čo viac môžeme urobiť pre zdravie a krásu rúk a nechtov?

Nezabudnite na výživu zvnútra. Pre pekné nechty je dôležitá strava bohatá na vitamíny a bielkoviny. Nemal by vám chýbať aj vápnik, vitamín B a E. Signálom, že nemáte dobrú výživu sú lámavé a slabé nechty, ryhy, biele škvrny na nechtoch, ale i pozdĺžne pásy. Veľmi osožný na nechty je obyčajné jadrové mydlo. Do teplej vody pridajte trochu nastrúhaného jadrového mydla a na 10 minút do nej ruky ponorte. Aj rozohriaty olivový olej je účinný.

Aby boli nechty krásne, nemusíte ich skrývať farebným lakom. Pestované nechty môžete ošetriť leštičkou, vďaka ktorej budú vaše nechty žiariť aj bez laku. Ak sa neviete vzdať laku na nechty použite spevňovač (podkladovú bázu) na nechty – lak bude dlhšie držať, čím znížite frekvenciu kolotoča agresívneho odlakovania a nalakovania nechtov. Pri lakovaní nechtov tu platí jednoduché pravidlo – s pribúdajúcim vekom sa vyhýbajte módnym hitom žiarivých farebných odtieňov a stavte na decentné a neutrálne odtiene a pastelové farby. Ženský šarm podčiarknu svetlé tóny marhuľovej, ružovej a malinovo červenej. Tmavé tóny odložte skôr na večerné, alebo výnimočné udalosti.

Vzhľad nechtov podľa ajurvédy

Vzhľad našich nechtov odzrkadľuje náš vnútorný zdravotný stav. Aspoň tak to tvrdí staroveké čínske učenie. Podľa ajurvédy každý necht na prstoch rúk súvisí s určitým telesným orgánom.

Palec – súvisí s pľúcami, ukazovák s hrubým črevom, prostredník s krvným obehom, prstenník s termoreguláciou a s malíčkom je späté srdce a tenké črevo.  Pokiaľ máte podozrenie, že s vašimi telesnými orgánmi nie je všetko v poriadku, je najrozumnejšie vyhľadať svojho lekára, alebo homeopata.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY