14.9 C
Bratislava
nedeľa, 26 mája, 2024

3 blahodarné účinky kávy na organizmus

Pitie kávy sa v našej spoločnosti považuje už za kultúru. Tzv. kávová kultúra pohltila nejedného z nás. Milujeme posedenia pri nej, vychutnávame si jej chuť v každom dúšku. Niektorí na ňu zase nedajú dopustiť, pretože jej príprava sa pre nich stala koníčkom a menšou hrou na alchymistu. Viete aké účinky má však na naše telo?

Zvyšuje energiu

Nie každá káva má prospešné účinky. Mali by ste si preto vyberať kvalitnejšie druhy. Napríklad výberová káva musí spĺňať vysoké štandardy, aby mohla mať toto označenie. Káva obsahuje kofeín, ktorý pôsobí ako stimulant centrálneho nervového systému.

Zvyšuje tiež hladinu dopamínu, ktorý nás motivuje k lepším výkonom. Je tiež zodpovedný za pocit šťastia. Niektoré štúdie dokonca odporúčajú pitie kávy pred športovým výkonom, pretože vďaka nej zvýšite svoju vytrvalosť. Takisto niekoľko štúdií naznačilo, že znižuje riziko depresie.

Znižuje riziko vzniku niektorých chorôb

Niektoré štúdie naznačujú že pravidelné pitie kávy znižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu. Prišli na to, že káva dokáže zachovať správnu funkciu buniek, ktoré zodpovedajú za tvorbu inzulínu. Ten reguluje hladinu cukru v krvi. Pozitívne účinky boli pozorované aj pri nižšom riziku vzniku Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby.

Káva

Má tiež blahodarné účinky na pečeň, pretože podporuje tvorbu pečeňových enzýmov, čo znižuje riziko vzniku cirhózy pečene. Znižuje tiež riziko výskytu srdcových chorôb. Dlhé roky bola považovaná za karcinogén, no posledné štúdie zistili, že je pre nás viac prospešná ako škodlivá. V skutočnosti vedci prišli na to, že pravidelní konzumenti kávy majú o 26 % nižšiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny hrubého čreva.

Nemusíte sa jej vzdať, ani keď ste tehotná. Ak trpíte nízkym krvným tlakom, jedna šálka denne vám môže pomôcť ho upraviť. Skôr, ako ju však začnete piť, poraďte sa so svojím lekárom. No ak ste pili kávu doteraz, malo by to byť pre vás prospešné.

Je prospešná pre pleť

Okrem pitia tohto lahodného nápoja, ho môžete využiť aj inak. Kávová usadenina je výborná na pleť. Využiť ju môžete nielen ako masku na tvár ale i telový peeling. Obsahuje vyše 200 antioxidantov a kofeín, vďaka čomu napríklad pomáha bojovať proti celulitíde či tmavým kruhom pod očami.

Obsahuje tiež látku, kyselinu chlorogénovú, ktorá pomáha stiahnuť začervenané akné, pretože má protizápalové účinky. Je tiež bohatým zdrojom na vitamín B3, ktorý účinne bojuje s pigmentovými škvrnami či začínajúcimi vráskami.

Netreba to s ňou prehnať

Nemali by ste jej vypiť príliš veľa. Jej priaznivé účinky sa tak vytratia a vy si môžete viac ublížiť než pomôcť. Denne by ste si preto nemali dopriať viac ako 4 šálky kávy. Ak to totiž preženiete, môžete si navodiť nepríjemné stavy, napríklad zrýchlený tep či búšenie srdca. Bežná je aj bolesť hlavy a pocit nervozity. Takisto môžete mať problém zaspať. Hoci je káva prospešná pre srdce, ak nie ste pravidelný kávičkár, môžete si dočasne zvýšiť i tlak. U niektorých dokonca spôsobuje úzkosť.

Zdroj obrázkov: Pexels.com

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY