28.7 C
Bratislava
piatok, 19 júla, 2024

Ženšen pravý

Latinsky

: Panax ginseng
Ľudovo: koreň života, všehoj ázijský, stosil, božská tráva, zázrak prírody, dar bohov
Čeľaď: aralkovité

Ženšen je malá dlhoveká bylina dosahujúca výšky najviac 60 cm. Koreň je rozvetvený a svojim tvarom ľahko pripomína ľudské telo. Má široké listy a drobné zelenobiele kvetmi. Plodom je červená kôstkovica. Jasno červená bobuľa je veľkosti 10 – 12 mm s 1 až 3 semenami, ktoré sú tvrdé, ploché, jasno žlté a asi 5 mm veľké s drsným povrchom.

V čase zrelosti sa plody svojou farbou efektne vynímajú nad okolo rastúcimi bylinami a upozorňujú tak na úkryt koreňov.

Výskyt

Ženšen pravý rastie prirodzene v zmiešaných opadavých lesoch v Ázii.

Časti, ktoré sa zbierajú

Zbiera sa koreň, najkvalitnejší sa zbiera až po 6 rokoch, ak stačí menej kvalitný, môže sa zberať už po druhom roku. V lekárňach sú dostupné ženšenové extrakty, koreňová droga, sirupy alebo tabletky.

Účinné látky

polysacharidy, peptidy, polyacetylénové alkoholy, mastné kyseliny a ginsenosidy / panaxosidy.

Využitie

Bylinka je veľmi vhodná proti civilizačním chorobám, ako zvýšený krvný tlak, kŕčové žily, hemoroidy, Diabetes melitus, cholesterol, tráviace ťažkosti.

Chráni pred alergiami a podporuje autoimunitné procesy, pomáha pri duševných chorobách a degenerácii pamäte a pôsobí preventívne proti mnohým typom rakoviny.

Ženšen zlepšuje libido, potenciu a erekciu, pomáha prekonávať námahu a účinne regeneruje svaly.

Bylinka je tiež veľmi účinná proti stresu, dodáva vôľu k činnosti – tvorivú aktivitu a celkovo chuť do života.

Zvyšuje koncentráciu, tlmí prejavy únavy, podporuje pamäť, zlepšuje činnosť mozgu, bystrosť, podporuje pamäť, učenie.

Ženšen má významný stimulačný účinok. Pri odbúrani únavy a zvýšeni fyzickej i mentálnej aktivity, si telo stále zachováva možnosť bez problémov zaspať, vlastne skvalitňuje relaxáciu a nočný spánok (niekoľko hodín po užití, samozrejme nepoužívame pred spaním).

Kontraindikácie

Panax sa nesmie užívať spoločne s kofeínom a alkoholom, nemali by ho užívať tehotné ženy, dojčiace ženy, deti a ľudia trpiaci schizofréniou. Panax sa nesmie užívať pred spaním.

Zaujímavosť

Ženšen pravý je veľmi stará tonizujúca rastlina, známa v oblasti východnej Ázie takmer 5 000 rokov. Ide o relikt, rastúci tam už v treťohorách pred viac než miliónom rokov, ktorý dokázal prežiť tvrdé klimatické zmeny až do našej doby. Je teda aj istým symbolom života na Zemi s veľmi špecifickými vlastnosťami. Na jednej strane totiž existujú korene staré 300 – 400 rokov, na strane druhej má ženšen schopnosť upadať do vegetačného pokoja až na niekoľko desiatok rokov.

Koreň ženšenu býval v minulosti cenený nad zlato, často sa napríklad využíval ako dar pri diplomatických rokovaniach. Hoci by ste ho v súčasnosti zlatom nevyvážili, vzácny je určite. Aj preto, že jeho výskyt je čoraz zriedkavejší a dokonca patrí na zoznam ohrozených rastlín.

Motto

Liek na všetky choroby.

Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY