21.6 C
Bratislava
streda, 24 júla, 2024

Z týchto nápojov priberiete

Pitný režim

je súčasťou správneho a zdravého stravovania. Mnohí z nás si však neuvedomujú, že nie všetky tekutiny sú vhodné pre zaradenie do pitného režimu. Niektoré druhy nápojov skrývajú množstvo cukru a prázdnych kalórií.

Pozrime sa bližšie na druhy nápojov z ktorých môžete pribrať.

Nealkoholické sladené nápoje

Určite každý aspoň raz ochutnal sladený nápoj. Viete, čo obsahujú? A čo môžu v organizme spôsobiť? Najväčším konzumentom týchto nápojov sú okrem dospelých aj deti, ktoré majú v obľube ich sladkú chuť. Tieto nápoje obsahujú množstvo cukru, ktorý pri nadmernej konzumácii môže spôsobiť nadváhu, alebo obezitu. Rôzne arómy, farbivá, konzervanty a prídavné látky nie sú pre náš organizmus prospešné. Nehovoriac už o tom, že v týchto nápojoch nenájdeme žiadne vitamíny ani minerálne látky.

V jednom pol litrovom balení takéhoto nápoja môžeme nájsť až 6 – 12 kociek cukru. Čo pri ich konzumácii dodáva organizmu vysokú energetickú hodnotu. 100ml takéhoto nápoja obsahuje približne 179kJ. Treba však priznať, že sto mililitrov je málo na to, aby sme uhasili smäd. Pokiaľ vypijete denne liter takéhoto nápoja zvýšite svoj energetický príjem až o 1790kJ, čo v konečnom dôsledku obsahuje jedna porcia hlavného jedla. Stále však nemáte pokrytý denný príjem tekutín. Denne by sme mali vypiť 2-3 litre tekutín a pri fyzickej záťaži sa príjem tekutín zvyšuje. Preto pokiaľ chcete chudnúť, alebo nechcete priberať tieto nápoje zo svojho pitného režimu vylúčte.

Pivo

Napriek tomu, že obhajcovia piva tvrdia, že je zdrojom vitamínu B a iných výživných látok je pivo aj zdrojom veľkého kalorického príjmu. Pivo má glykemický index 110 čím si zaslúžilo prvú priečku v tabuľke GI. Pivo má dokonca vyšší glykemický index ako glukóza (GI 100). Ak poznáte v okolí pivára, ktorý s obľubou za jeden večer vypije viac ako jedno pivo môžete si všimnúť, že jeho váha nie je ideálna. Tým, že pivo zvýši extrémne hladinu cukru v krvi a tým aj tvorbu inzulínu často po jeho konzumácii prichádza hlad.

K pivu sa však nezvykne konzumovať zelenina, alebo šaláty. Väčšinou sa konzumujú mastné, slané a kalorické potraviny. Pivo viaže tuky, preto nám jednoduchá rovnica napovie čo pri pravidelnej konzumácii tohto nápoja môžeme očakávať.

Pivo + kalorické jedlo = nadváha alebo obezita. Pol litra 12% piva obsahuje až 990 kJ.

Liehoviny a miešané nápoje

Liehoviny poznáme vo všeobecnosti ako tvrdý alkohol. Liehoviny sú koncentrovaným zdrojom energie. Napríklad už pri konzumácii 50ml vodky dodáte vášmu organizmu o 463 kJ viac. Liehoviny nie sú žiadnym zdrojom ani vitamínov, alebo minerálov, preto o nich hovoríme, že sú zdrojom prázdnych kalórii. Samostatnou kalorickou bombou sú miešané nápoje, ktoré sú zložené zo sladených nápojov a tvrdého alkoholu. Ich zákernosť spočíva v tom, že vďaka ich príťažlivému vzhľadu a lahodnej chuti sa veľmi rýchlo a ľahko pijú, preto ich dokážete vypiť viac. Na druhý deň vám okrem nových tukových vankúšikov pribudne aj ťažký bolehlav.

Biele vínoVíno

Víno má zo všetkých alkoholických nápojov najnižšiu kalorickú hodnotu. Záleží však na tom o aký druh vína ide. Je pochopiteľné že sladšie odrody vín budú mať aj vyššiu kalorickú hodnotu ako suché odrody. Názory na účinky vína na náš organizmus sa rôznia. Nemôžeme však uprieť červenému vínu obsah resveratrolu, ktorý má antioxidačné a antibakteriálne účinky. Táto látka podporuje tvorbu červených krviniek a spomaľuje proces starnutia. Bohužiaľ víno nemá na každého rovnaký účinok. Pokiaľ trpíte nadváhou, alebo obezitou účinky resveratrolu sú zanedbateľné a na organizmus nemajú vôbec žiadny vplyv.

Pitný režim

Pokiaľ si chcete svoju váhu udržať v prijateľných číslach vyššie spomínané nápoje konzumujte len príležitostne. Ak však potrebujete svoju váhu upraviť a schudnúť tieto nápoje úplne vylúčte a nekonzumujte.

Najideálnejším zástupcom pitného režimu je čistá voda, nesladené bylinné čaje alebo zeleninové šťavy.

Ak vám čistá voda nechutí, stavte na tento jednoduchý trik. Vodu nalejte do veľkého priesvitného džbánu, pridajte šťavu z polky citróna a nápoj dozdobte plátkami limetky, kúskami hrozna a mätovými lístkami. Takto pripravený nápoj bude nielenže dobre vyzerať, ale bude aj zdravý a chutný.

Júlia RašlováAutorkou článku je Júlia Rašlová. Júliiným snom bolo pomáhať ľuďom s nadváhou a obezitou. Napísala motivačnú knihu „Kilá ktoré mi zmenili život", kuchársku knihu „Ako dobre jesť a nepribrať„ a diár ako ťahák na štíhlu líniu. Pre portál Nazdravie píše články o strave a zdravom chudnutí.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY