18.8 C
Bratislava
nedeľa, 28 apríla, 2024

Tajomstvo našej imunity hľadajte v črevách

Imunitný systém je po nervovom systéme druhým najzložitejším informačným a regulačným systémom v tele. Slovo imunita pochádza z latinského immunis – slobodný, nedotknuteľný, čo znamená schopnosť organizmu odolávať škodlivému vplyvu patogénnych mikroorganizmov, cudzorodých látok, potravinových alergénov, či jedov. S imunitou sa už rodíme, druhý typ imunity získavame počas nášho života.

Ak je naša imunita oslabená, prirodzene klesá aj naša obranyschopnosť. Telo nie je dostatočne chránené pred baktériami, vírusmi, mikroorganizmami a vzniká náchylnosť na ochorenia, alergie, infekcie, či nádorové ochorenia. Jednoducho, bez imunity niet ani zdravia.

Oslabená imunita sa prejavuje sprvoti v únave, vyčerpanosti, nechutenstve, pridružujú sa časté vírusové ochorenia, herpesy, alebo respiračné ochorenia. Sužovať vás môžu aj žalúdočné i črevné ochorenia, či vyrážky.

Čo teda robiť a ako posilňovať našu imunitu?

V prvom rade pomôže zdravý životný štýl, kvalitná zdravá strava, pitný režim, bezstresové prostredie, dostatok spánku, odporúčané je saunovanie i otužovanie.

Črevá a imunita

Vedeli ste však o tom, že 60 až 70 % nášho imunitného systému sa ukrýva v našich črevách?

Črevá sa napájajú na žalúdok a končia konečníkom. Do tenkého čreva prichádza potrava zo žalúdka, do konca hrubého čreva sa neskôr ukladajú nespotrebované zvyšky stravy, ktoré sú pri dostatočnom naplnení vypudené análnym otvorom z tela von. Medzi prechodom tenkého a hrubého čreva sa nachádza slepo končiaca časť čreva zvaná slepé črevo – apendix.

Črevá okrem toho, že odvádzajú nespotrebované zvyšky stravy z tela von, zaisťujú prísun živín a ich vstrebávanie do krvných a lymfatických ciev a pomáhajú vylučovať škodlivé látky. Črevo je po koži druhým miestom styku tela s vonkajším svetom.

Črevo má vybudované obranné bariéry, jednak samotnou črevnou stenou, kde sa jej bunky zúčastňujú na obrane organizmu, ako aj črevnou flórou, ktorá chráni pred baktériami. V jeho útrobách, vystlané sliznicami, sa nachádzajú milióny baktérií, pričom ich počet je mnohonásobne vyšší, ako počet všetkých našich buniek v tele. Časť z týchto baktérií (dobré baktérie) sa pritom starajú o naše zdravie a tá druhá časť – „zlá“ je zodpovedná za vznik ochorení. Blahodarne pôsobiace baktérie sa nazývajú probiotiká.

Zdravá strava = zdravé črevá?

To, že zdravá a racionálna strava podporuje zdravé črevá, je už dávno vedecky dokázané. Pomôžu kvalitné domáce výrobky z celozrnnej múky, z ovocia: jablká, citróny, čučoriedky, zo zeleniny: cibuľa, cesnak, mrkva, petržlen, kapusta. Z potravín je vhodný biely jogurt, acidofilné mlieko, kysnuté nápoje: kvas, kefír, ďalej med, olivový olej, ryby.

Čučoriedky sú výborný prostriedok pri zápaloch čriev, i hnačkách. Osvedčené sú čerstvé, mrazené, ale i pomôžu i domáce čučoriedkové kompóty. Čučoriedky pôsobia antimikrobiálne, obsahujú totiž látky ako tanín, flavonoidy, organické kyseliny i striebro a tak bojujú proti mikroorganizmom.

Jedno jablko denne sa postará o dobré trávenie. Vlákninou, ktorú obsahuje stimuluje peristaltiku čriev a zmäkčuje ich obsah. Ak sa vám ho nechce hrýzť, nastrúhajte si ho do misky, pokvapkajte citrónovou šťavou a oslaďte lyžičkou medu.

Na očistu čriev si ráno pomôže hrnček teplej vody nalačno, v kombinácii so šťavou z citróna a čajovou lyžičkou medu.

Biela kapusta, v minulosti nazývaná ako liek chudobných dnes zažíva svoj „comeback“. Chutná a zdraviu prospešná je surová, varená i kvasená – kyslá kapusta. Kvasená kapusta obsahuje ešte viac vitamínu C ako čerstvá kapusta. Užitočné mikroorganizmy v nej podporujú zdraviu prospešné baktérie v črevách, tým zlepšujú vstrebávanie živín i trávenie. Šťava z čerstvej surovej kapusty pomáha pri zápche, podporuje liečbu vredov, zápalov a čistí organizmus i tráviaci trakt.

Pomôcť si môžeme aj fytoterapiou – liečbou bylinkami. TOP bylinky sú mäta, harmanček, aníz, rasca, fenikel, petržlenová vňať, bazalka. Z listov mäty a semien rasce, fenikla a anízu si môžete spraviť čaj, bude pôsobiť proti nadúvaniu a kŕčom.

Rasca sama o sebe je liek proti nadúvaniu, plynatosti. Okrem čaju môžete vyskúšať aj rascovú masť, ktorá sa prikladá na brucho, v oblasti hrubého čreva a nechá sa vmasírovať. Masť necháte pôsobiť na bruchu zakryté teplým rúškom. Rýchlu rascovú masť si spravíte takto: pomeľte 2 ČL rascových semien a pridajte ich do masla rozpustenom vo vodnom kúpeli. Postupne zvyšujte teplotu ale nepriveďte k varu. Premiešavajte, zmes pretlačte cez gázu a nechajte stuhnúť.

Cesnak medvedí: posilňuje črevnú flóru, celkovo podporuje zdravie i imunitu. Jeho jemné listy nájdeme v prírode na začiatku jari, kedy sa stáva súčasťou jarných detoxikačných kúr. Užíva sa čerstvý, sušený i mrazený stráca na sile. Táto divoko rastúca bylinka s cesnakovou vôňou podporuje trávenie a udržuje flóru zdravú, pretože obsahuje látku alicín, ktorá pôsobí proti baktériám, vírusom, hubám a červom. Okrem toho tento cesnak znižuje hladinu cholesterolu, krvný tlak, stimuluje prietok krvi, čím pomáha k odstraňovaniu jedov.

Psyllium – skorocel indický: používa sa ako doplnok stravy, je zdrojom rozpustnej vlákniny, ktorá sa nachádza v semenách tejto rastliny. Táto vláknina zlepšuje priechodnosť čriev, čistí ich a tým ozdravuje črevnú mikroflóru. Jeho semená mierne potláčajú chuť do jedla, preto môže byť nápomocný pri redukcii hmotnosti. Slizovitá vláknina napučí vo vode a vytvorí gél, ktorý sa na seba viaže aj „čiernych pasažierov“ hrubého čreva. Zmes sa po vypití ešte zapije jedným – dvomi pohármi vody.

Desatoro pre zdravé črevá a podporu imunity:

  • Dbajte na dostatočný príjem tekutín, vody, bylinných čajov, minerálky
  • konzumujte jedlá bohaté na vlákninu
  • zo stravy vylúčte biely rafinovaný cukor a bielu múku
  • obmedzte používanie liekov, pozor na antibiotiká, hormóny, preháňadlá, antidepresíva
  • zrieknite sa alkoholu a cigariet
  • trávte aspoň 15 minút denne vychádzkami na čerstvom vzduchu, v parku, alebo v lese
  • hýbte sa – športujte, tancujte, podporíte tak peristaltiku čriev
  • pri jedle nečítajte, nerozprávajte, venujte sa dôslednému požutiu potravy
  • vyhýbajte sa stresu, stresovým situáciám, záťaži, začnite relaxovať, meditujte
  • preventívne užívajte probiotiká

Nezabudnite, že v akom stave je vaše črevo, v takom stave je aj váš imunitný systém. Udržujte si preto nielen čistú myseľ, ale aj čisté črevá.

Počúvajte signály vášho tela a netolerujte ťažkosti s trávením, zápcha, hnačka, pocity plnosti, nafukovanie, vyrážky, biely povlak na jazyku – hľadajte ich príčiny, či už zmenou stravy, alebo konzultáciou s lekárom.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY