19.9 C
Bratislava
streda, 11 septembra, 2024

Cukrovka 1.typu

Tak ako nenaštartujete svoje auto s prázdnou nádržou, tak nenaštartujete ani svoje telo bez glukózy. Glukóza je druh krvného cukru, ktorý telo využíva ako zdroj energie a cukrovka je ochorenie, ktoré ovplyvňuje využitie glukózy našim telom.

Ak je všetko v poriadku, najeme sa, cukor z potravy sa nám postupne dostane do krvi, v krvi sa nachádzajúca látka – hormón inzulín pomôže glukóze prejsť do jednotlivých buniek nášho tela a energia potrebná na všetky pochody je tým pádom na mieste.

V prípade, že telo nevie tvoriť inzulín, vzniká ochorenie nazývané cukrovka 1. typu.

Chýbanie tohto dôležitého kľúča, ktorý glukóze otvára dvere do buniek spôsobuje zvýšenie hladiny glukózy v krvi. V skutočnosti je cukrovka prvého typu zriedkavé ochorenie. Asi len 5% zo všetkých ľudí, ktorí cukrovkou trpia, má práve prvý typ. Zvyšok pripadá na ľudí s cukrovkou druhého typu.

„Sladká krv“ so sebou prináša zdravotné ťažkosti, ktoré sa prejavujú nasledovne:

  • nadmerné močenie, najmä v noci – takto sa telo snaží zbaviť nadmerného množstva cukru, ktorý sa zhromažďuje v krvi
  • zvýšené pocity smädu
  • strata hmotnosti, chudnutie
  • večný hlad – vyplýva z toho, že človek nevie využiť všetky kalórie ktoré jedlom prijíma, väčšina z nich odchádza práve močom
  • výsledkom predchádzajúce bodu je aj zvýšená únava
  • rozmazané videnie

Ak tieto skoré príznaky nie sú rozpoznané a hlavne včas liečené, prichádzajú komplikácie. Komplikácie môžu nastať aj z dlhodobého hľadiska. Neustále vysoké hladiny glukózy v krvi nepriaznivo vplývajú na cievy najmä v obličkách, mozgu aj v srdci. Vo zvýšenej miere trpia aj nervy. To je dôvod zvýšeného rizika vzniku infarktu srdca alebo mozgu.

Prečo v tele chýba inzulín?

To aj dnes zostáva záhadou. Žiaľ, neexistuje ani prevencia pred vznikom tohto ochorenia. Existujú predpoklady, že riziko pre rozvoj cukrovky je zapísané v našich génoch. V mnohých prípadoch to však nestačí a vzniku cukrovky predchádza nejaké iné, často krát vírusové ochorenie. Práve to môže byť impulzom, ktorý naštartuje telo k tvorbe látok, ktoré „napadnú“ a zničia bunky pankreasu produkujúce inzulín.

Dobré aj zlé správy

Dobrou správou je, že liečbou sa spomenuté príznaky a komplikácie dajú redukovať na minimum. Cieľom liečby je udržať hladinu cukru v krvi čo najbližšie k hodnotám zdravého človeka. Na druhej strane, nie príliš dobrou správou je fakt, že ide o celoživotnú liečbu. Inzulín cukrovku nevylieči. Životospráva človeka s cukrovkou prvého typu zahŕňa:

  • užívanie inzulínu podľa predpisu lekára
  • jesť zdravo – špeciálne si dávať pozor na množstvo cukru v požitom jedle a dodržiavať svoj diabetický jedálniček
  • kontrolu hladiny cukru v krvi niekoľko krát za deň
  • pravidelnú športovú aktivitu
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY