14.8 C
Bratislava
nedeľa, 6 októbra, 2024

Spoznávame masáže.. časť IV.

Masírovaním sa dá dosiahnúť lepšie prekrvenie a uvoľnenie svalov, prečistenie pórov pokožky, rozpustenie svalových spaziem – zatvrdlín, uvoľnenie blokád na chrbtici, podporuje sa nimi tok lymfy a tým sa telu uľahčuje vyplavovanie nežiadúcich toxínov. V dnešnom cykle článkov o masážach si predstavíme: ajúrvedsku masáž, bowenovu tlakovú masáž a vákuovú masáž známu tiež pod pojmom bankovanie.

Ajúrvedska masáž

Táto masáž pochádza z oblasti Indie a praktizuje sa na základe učenia ajurvéda. Tá kladie dôraz na prevenciu a neustálu podporu zdravia pomocou vyváženej stravy, pozitívneho myslenia a správneho životného štýlu. Podľa nej, choroba vzniká v tele a mysli človeka ak dôjde k narušeniu rovnováhy 3 energií (vata, pitta, kapha), ktoré môžeme zjednodušene prirovnať k známym živlom: voda, oheň, zem.

Pri masáži sa využívajú esenciálne oleje – najmä sezamový olej, ktorý obsahuje veľké množstvo kyseliny linolovej, železo, fosfor, meď, magnézium a vápnik. Uvedené zložky majú pozitívne účinky na kožu a nervové bunky. Každý druh oleja, ktorý sa používa sa zohrieva na telesnú teplotu, pretože vtedy ho pokožka najlepšie absorbuje. Technika masáže je založená na klepkaní, miesení a stláčaní. Celkovo zlepšuje fungovanie vnútorných orgánov, podporuje trávenie a vylučovanie, posilňuje a upokojuje celé telo, myseľ, zmierňuje stres.

Bowenova tlaková masáž

Bowenova tlaková masáž má svôj pôvod v začiatkoch 20.storočia, kedy ju vymyslel austrálsky osteopat Tomas Bowen. Mal vynikajúcu schopnosť rozumieť ľudského telu a rozpoznať, kde je ukrytý hlavný problém pacienta. Masáž, ktorá nesie jeho meno, je veľmi šetrná metóda, v ktorej je telo vnímané ako celok, bez zamerania sa na symptómy. Základom masáže sú jemné pohyby, ktoré masér vykonáva ukazovákmi, prostredníkmi alebo palcami. Pri masáži sa vyvíja jemný tlak a približne po dvoch sekundách sa tlak uvoľní. Vždy po niekoľkých pohyboch nasleduje dvojminútová prestávka, ktorá je súčasťou celého ošetrenia. Telo lepšie spracuje vyslané signály. Pohyby sa vykonávajú na presne určených bodoch ľudského tela v určitom poradí a sériách.

Prechádzaním cez energetické dráhy Bowenova masáž zlepšuje funkciu vnútorných orgánov. Výsledkom hodinového ošetrenia je príjemné uvoľnenie a zharmonizovanie. Je vynikajúca pri rehabilitácii po úrazoch, pre ľudí zo sedavým zamestnaním. pre športovcov. Jej aplikovaním sa dosahujú dobré výsledky pri tenisových lakťoch, bolestiach šije, krku a hlavy, migrénach, tinituse, menštruačných bolestiach a je účinná aj pri liečbe neplodnosti. Metóda sa používa aj na zlepšenie ťažkostí ako napr. hučanie v ušiach, alergie, astma, infekcie močového mechúra, vysoký a nízky krvný tlak, depresie, ekzémy, klimakterické potiaže.

Bankovanie – vákuová masáž

Bankovanie je metóda založená na prikladaní sklenených okrúhlych nádobiek (baniek) s nahriatym vzduchom na telo. V nich sa ochladzovaním vytvára podtlak, ktorý spôsobí ich prisatie na pokožku. Každé miesto na chrbte, kde sa banky prikladajú, reprezentuje konkrétny orgán v tele. Ak vás trápi nejaký orgán, napríklad pečeň, na chrbte sa vytvorí citlivé miesto v podobe zatvrdliny, ktoré je dobre hmatateľné a niekedy aj bolestivé. Vďaka bankovaniu je možné podporiť vyliečenie daného miesta, čo má to pozitívny efekt aj na súvisiaci vnútorný orgán.

Hlavným cieľom liečenia odsávacími bankami je tak posilniť samoliečiace sily organizmu, dať ich do pohybu, aktivizovať a regenerovať celý organizmus a zvyšovať jeho výkonnosť. Bankovanie by sa nemalo vykonávať v tehotenstve, pri hemofílii, pri infekčných ochoreniach, ťažkých zdravotných stavoch. Jednou z nevýhod bankovania je, že po bankovaní ostávajú na tele krvné zrazeninky. Tie však za niekoľko dní zmiznú.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY