14.6 C
Bratislava
sobota, 13 apríla, 2024

Sedmokráska obyčajná

Latinsky: Bellis perennis L.
Ľudovo: sedmikraska, daisy, babička, cigánka, husie kvietko, chudobka, iskierka, kakuša, letná krása, stokráska, zábudlivka, sirôtka
Čeľaď: astrovité

Trváca bylina s prízemnou ružicou obráteno vajcovitých listov a s priamou bezlistou stonkou – stvolom, vysokým 5-15 cm a zakončeným úborom kvetov. Žlté kvety terča sú obojpohlavné, biele alebo ružovkasté jazykovité kvety v lúči sú samičie. Kvitne od marca do októbra. Plody sú nažky bez chocholca. Je medonosná.

Výskyt

Nájdeme ju v trávnikoch, na medziach, suchších lúkách a v priekopách, od nížin až po subalpínske pásmo. V pestovaných trávnikoch sa považuje za burinu. Druh je rozšírený na väčšine územia južnej, západnej a strednej Európy. Bola zavlečená aj do severnej Európy, Severnej Ameriky a na Nový Zéland. Kvitne skoro na jar a potom od jesene až do zimy. Za miernejšej zimy boli nájdené kvitnúce rastliny aj pod snehom. Vyšľachtené, plnokveté odrody sú obľúbenou, nenáročnou trvalkou v záhradkách a na balkónoch.

Časti, ktoré sa zbierajú

Zbiera sa kvet i vňať.

Účinné látky

Kvetná droga obsahuje saponíny, triesloviny, horčiny, sliz, živice, organické kyseliny (octovú, oxalovú, jablčnú, vínnu), flavonoidy, minerálne látky, malé množstvo silice a inulín.

Využitie

Uplatňuje sa hlavne pri kašli, pri zahlienení – uľahčuje vykašliavanie, ochoreniach dýchacích ciest a pri reumatizme.

Nezvykne sa však používať samostatne, ale v zmesi s inými bylinkami s podobným účinkom. Hlavne kvôli jej nepríjemnej chuti, z dôvodu vysokého obsahu horčín. Na uľahčenie vykašliavania je odporúčaná zmes s plodom fenyklu, vňaťou medovky a kvetom alebo listom podbeľu. Pri slabšom prechladnutí stačí čajovú lyžičku zmesi zaliať vriacou vodou, lúhovať 5 minút . Takto si treba pripraviť 3 šálky denne, najradšej čerstvé. Pri ťažkom, dávivom kašli je vhodné použiť polievkovú lyžicu zmesi.

V ľudovom liečiteľstve sa používa pri krvácaní, hlavne z pľúc a močového mechúra a proti horúčke. Čerstvé mladé listy sa jedia ako šalát.

Kontraindikácie

Nie sú známe.

Zaujímavosť

Sedmokráska pochádza z Kaukazu, ale do Európy sa dostala veľmi dávno, pretože je spomínaná už v stredovekých herbároch.

Motto

Sedmokráska prvý posol jari.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY