25.9 C
Bratislava
streda, 24 júla, 2024

Návod ako jesť nezdravé jedlá bez toho, aby vám škodili

Zdravou výživou sa zaoberám už roky, no napriek tomu si každý mesiac s kľudným svedomím doprajem pizzu, colu a hranolky. Viem, vyznieva to nanajvýš čudne, veď predsa o všetkých týchto troch tradičných pokrmoch z fastfood-u sa už od nepamäti všeobecne traduje, že sú výsostne nezdravé. Ako je možné, že keď si ich dám ja, nezasiahnu ma ich nepriaznivé účinky? V tomto článku sa dozviete ako to robím a za pomoci môjho návodu dokážete aj vy bez väčších problémov znížiť škodlivé účinky ľubovoľného nezdravého jedla o 50 až 80%.

Celý fígeľ, ako sa dá radikálne znížiť vplyv nezdravého jedla na zdravie, je ukrytý v 2 slovách: frekvencia a objem.

Frekvencia

To, či vám nezdravé jedlo bude spôsobovať zhoršovanie vášho zdravotného stavu, závisí od toho, ako často ho konzumujete. Dať si 3x do týždňa pizzu nebude určite dobrý nápad, no 1 pizza mesačne “ešte nikoho nezabila”. Podobne je to aj s colou a hranolkami. Úplne bez obáv si ich môžete dopriať raz či dvakrát do mesiaca. Vaše telo sa s nimi hravo vysporiada.

Objem

Ak chcete vplyv nezdravého jedla ešte viac zminimalizovať, nezjedzte ho celé. Nebojte sa na tanieri nechať nedojedené zvyšky či vyhodiť zvyšok jedla do kontajnera.

Ak sa zvyknete stravovať v reštauráciách, vytvorte si zvyk objednávať menšie porcie. Taktiež je dnes už vo viacerých pizzériách možné si dať namiesto celej pizze kľudne iba 1 či 2 trojuholníky (a verte mi, po polhodine po ich zjedení, vám vlčí hlad určite prejde).

Ďalšia možnosť je sa s konzumáciou nezdravého jedla podeliť s človekom, ktorý je s vami. Tento prístup je nielen prospešný vášmu zdraviu, ale ušetríte na ňom aj nejaké to euro.

Pozor na úplne vylúčenie konkrétnych potravín z jedálnička

Stavím sa, že tento článok čítajú aj ľudia, ktorí to so zdravým stravovaním myslia tak vážne, že si dali záväzok, že určite potraviny nebudú vôbec konzumovať. Je tento prístup správny? No ak tento prísľub dokážu dodržať a zároveň je ich strava dostatočne pestrá a kompenzuje tento výpadok, tak áno.

Čo sa ale stáva veľmi veľmi často, je presný opak. Človek si povie, že nebude jesť vôbec napr. čokoládu a potom to na neho príde a na posedenie zje odrazu komplet celú. Som presvedčený, že k tomuto by nemuselo dôjsť, ak by si pár krát do mesiaca doprial zopár kociek. To isté platí o ďalších dobrotách.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY